Σύνθεση Alpha-PVP (κλίμακα 1-10kg). Πλήρες εκπαιδευτικό βίντεο.

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Εισαγωγή
Αυτό το θέμα αντιπροσωπεύεται τρόπος σύνθεσης του alpha-PVP σε μεσαία κλίμακα 1-10 kg. Υπάρχουν επεξεργασμένα εκπαιδευτικά βίντεο, τα οποία επιτρέπουν την παραγωγή αυτής της ουσίας σε οποιονδήποτε. Επίσης, μπορείτε να βρείτε εδώ έναν κατάλογο του απαραίτητου εξοπλισμού και των αντιδραστηρίων.
OZYM3VfTvI
Εξοπλισμός και γυάλινα σκεύη:
DKkpUR8WsT

Αντιδραστήρια.
  • Βαλεροφαινόνη (CAS 1009-14-9) 1 kg.
  • Υδροβρωμικό οξύ (HBr) 1 kg 48%.
  • Υπεροξείδιο του υδρογόνου (H2O2) 300 g 35%.
  • Πυρρολιδίνη 1100 ml (CAS 123-75-1).
  • Οξικός αιθυλεστέρας 4 L.
  • Διάλυμα ανθρακικού νατρίου (Na2CO3) 20% aq.
  • EtOH 50 ml.
  • Διβενζοϋλο-D-τριανικό οξύ 12,7 g, 35,5 mmol.
  • Διχλωρομεθάνιο (CH2Cl2) 830 ml.
  • Εξάνιο 1100 mL.
  • Υδροχλωρικό οξύ conc. 35% (HCl).
Στάδιο 1. Αλογονοποίηση.
XeigDjdLQG

1. Βαλεροφαινόνη (CAS 1009-14-9) 1 kg ζυγίζεται και χύνεται στον αντιδραστήρα.
2. Προστίθεται υδροβρωμικό οξύ (HBr) 1000 g 48%.
3. Το μίγμα της αντίδρασης αναδεύεται έντονα για 5 λεπτά.
4. Υπεροξείδιο του υδρογόνου (H2O2) 300 g 35% προστίθεται στο χωνί σταγόνων και εγκαθίσταται στο λαιμό του αντιδραστήρα.
5. Ανοίγεται η βρύση του σταγονόμετρου και το υπεροξείδιο του υδρογόνου προστίθεται σταγόνα προς σταγόνα με έντονη ανάδευση.
6. Κοιτάξτε το χρώμα του μείγματος. Το χρώμα μπορεί να ποικίλλει από κίτρινο έως κόκκινο. Το υπεροξείδιο του υδρογόνου προστίθεται έτσι ώστε το μίγμα να αποχρωματιστεί.
7. Η θερμοκρασία διατηρείται κάτω από 65 ℃. Η σταγόνα H2O2 σταματά σε περίπτωση που η θερμοκρασία αυξηθεί.
8. Το μίγμα της αντίδρασης αναδεύεται έντονα για 1,5 ώρα.
9. Προστίθεται απεσταγμένο νερό και το μείγμα της αντίδρασης αναδεύεται για 5 λεπτά.
10. Η ανάδευση διακόπτεται και το μείγμα της αντίδρασης διαχωρίζεται σε δύο στρώματα. Το στρώμα στόχου βρίσκεται στον πυθμένα, το νερό βρίσκεται στο ανώτερο στρώμα.
11. Το στρώμα νερού απομακρύνεται με τη βοήθεια αντλίας κενού μέσω του λαιμού του αντιδραστήρα.
12. Προστίθεται υδατικό αλκαλικό διάλυμα και αναδεύεται για 5 λεπτά.
13. Επαναλαμβάνονται τα βήματα 9, 10, 11.
14. Το προϊόν που προκύπτει παραμένει στον αντιδραστήρα.

Στάδιο 2.Αμινοποίηση.

Yvf0r7lo5D

..
1. Οξικός αιθυλεστέρας 4 L τοποθετείται σε αντιδραστήρα με 2'-Βρωμοβαλεροφαινόνη 1,5 kg και αναδεύεται 5 λεπτά.
2. Στο λαιμό του αντιδραστήρα τοποθετείται ένα σταγονόμετρο και σε αυτό προστίθενται 1150 ml πυρρολιδίνης (CAS 123-75-1).
3. Ανοίγεται η βρύση ενός σταγονόμενου χωνιού και η πυρρολιδίνη προστίθεται σταγόνα προς σταγόνα με έντονη ανάδευση.
4. Η θερμοκρασία διατηρείται κάτω από 65 ℃.
5. Το μίγμα της αντίδρασης αναδεύεται έντονα για 1 ώρα μετά την ολοκλήρωση της προσθήκης πυρρολιδίνης.
8. Ενεργοποιούνται η αντλία κενού του αντιδραστήρα και η αντλία ψύξης του ψυκτήρα παλινδρόμησης.
9. Το μεγαλύτερο μέρος του οξικού αιθυλεστέρα αποστάζεται.
10. Η αντλία κενού σταματά και προστίθεται ακετόνη στον αντιδραστήρα. Η ανάδευση συνεχίζεται.
11. Υδροχλωρικό οξύ προστίθεται στο χωνί σταγονομετρίας στο λαιμό του αντιδραστήρα.
12. Το υδροχλωρικό οξύ προστίθεται σε pH 5. Μια μικρή ποσότητα μείγματος αντίδρασης στραγγίζεται από τη βρύση του κάτω μέρους του αντιδραστήρα για τον έλεγχο του pH με χαρτί λίθμου (επίσης, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε γυάλινη ράβδο για το σκοπό αυτό). Το δείγμα επιστρέφεται στον αντιδραστήρα.
13. Στη συνέχεια, το μείγμα αντίδρασης χύνεται σε ποτήρι ζέσεως και τοποθετείται στην κατάψυξη για 12 ώρες.

Στάδιο 3.Διήθηση.
1.
Εγκαθίσταται σύστημαδιήθησης υπό κενό (φίλτρο nutsche, ύφασμα φίλτρου, αντλία κενού).
2. Ενεργοποιείται η αντλία κενού.
3. Το μίγμα της αντίδρασης χύνεται από το ποτήρι ζέσεως (από το βήμα 13 στάδιο 2) σε χωνί Buchner.
4. Το μείγμα της αντίδρασης διηθείται και πιέζεται μέχρι να ληφθεί ένα στερεό.
5. Στο χωνί Buchner χύνεται κρύα ακετόνη ώστε να καλυφθεί ολόκληρο το στερεό.
6. Η ακετόνη διηθείται και το προϊόν πλένεται. Το βήμα 5 επαναλαμβάνεται σε περίπτωση που η στερεή ουσία δεν είναι λευκή.
7. Το περιεχόμενο του χωνιού Buchner χύνεται στο πιάτο Pyrex για τη διαδικασία ξήρανσης μετά τη διήθηση με ακετόνη και τη λήψη του λευκού στερεού.
8. Το πιάτο Pyrex τοποθετείται σε ξηρό μέρος σε θερμοκρασία δωματίου.
9. Το προϊόν ξηραίνεται σε σταθερή μάζα. Το προϊόν αναμιγνύεται και θρυμματίζεται περιοδικά προκειμένου να αυξηθεί η ταχύτητα ξήρανσης.

Στάδιο 4. Διαστερεομερές.

O6YeVDhHkE
1. α-PVP HCl 10,0 g, 35,5 mmol διαλύονται σε ελάχιστο όγκο απεσταγμένου νερού .
2. Προστίθεται διάλυμα Na2CO3 20% aq για να επιτευχθεί pH 8-9.
3. Το μείγμα εκχυλίζεται με Et2O 50 ml.
4. Το εκχύλισμα αιθέρα διαχωρίζεται σε διαχωριστικό χωνί και στη συνέχεια αποστάζεται το Et2O.
5. Η ελεύθερη βάση α-PVP διαλύεται σε EtOH (50 ml).
6. Το αιθανολικό διάλυμα της ελεύθερης βάσης α-PVP θερμαίνεται στους 70 ℃.
7. Προστίθεται διβενζοϋλο-D- τρυγικό οξύ 12,7 g, 35,5 mmol.
8. Το διάλυμα επαναρροφάται με ψυκτήρα παλινδρόμησης για 1 λεπτό και ψύχεται σε θερμοκρασία δωματίου.
9. Ο διαλύτης αποστάζεται.
10. Το υπόλειμμα διαλύεται σε CH2Cl2 (530 ml). Προστίθεται εξάνιο (700 mL) υπό ανάδευση.
11. Οι προκύπτοντες κρύσταλλοι (9,1 g) συλλέγονται με διήθηση μέσω φιάλης Buchner και χωνιού μετά από 3 ημέρες.
12. Με τρεις διαδοχικές ανακρυσταλλώσεις από CH2Cl2/εξάνιο (300/400 mL) προκύπτει ένα μόνο διαστερεοϊσομερές (6,1 g, 61%).
13. Τα βήματα 1, 2, 3 επαναλαμβάνονται με το άλας από το βήμα 11.
14. Προστίθεται κρύα ακετόνη.
15. Προστίθεται υδροχλωρικό οξύ (HCl) για να επιτευχθεί pH 5.
16. Οι προερχόμενοι από το βήμα 15 κρύσταλλοι φιλτράρονται και ξηραίνονται στον αέρα.
 
Last edited by a moderator:

BHBlueberry

Don't buy from me
New Member
Joined
Jan 17, 2022
Messages
20
Reaction score
11
Points
3
Πολύ ακριβής συνταγή :) Σας ευχαριστώ. Θα μπορούσατε να αναλύσετε τη συνταγή Hex-en;
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
160
Points
43
Η πυρρολιδίνη είναι ευρετή στην Ευρώπη ?
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
514
Reaction score
278
Points
63
παρόλο που είναι διαθέσιμο στο εμπόριο και χωρίς να υπάρχει λόγος να είναι ύποπτο (τουλάχιστον όχι εκεί που βρίσκομαι εγώ), σίγουρα κάποιος εδώ γύρω μπορεί να το δώσει, επιπλέον μπορεί να ληφθεί από το αμινοξύ προλίνη με θερμική αποκαρβοξυλίωση (θέρμανση σε διαλύτη με υψηλό σημείο βρασμού αλλά όχι υψηλότερο από αυτό που πραγματικά βράζει ώστε να μην εξατμιστεί)
 

Morpheus77

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 8, 2022
Messages
5
Reaction score
0
Points
1
Θα ήθελα πολύ να προσπαθήσω γι' αυτό. Αναρωτιέμαι αν το Cu(II)Br θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για αλογόνωση αντί για HBr.
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
μπορείτε να δώσετε τις αναλογίες για την αμίνωση για 1kg 2-βρωμοβαλεροφαινόνης ?

 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
2-3 ίση μοριακότητα με βρωμοκετόνη για επιλεγμένη αμίνη
 

Jamroz

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 16, 2022
Messages
16
Reaction score
2
Points
3
3 λίτρα πυρρολιδίνης για 1 κιλό βρωμο θα πρέπει να είναι εντάξει;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
727
Reaction score
1,017
Points
93
Αρ. 0,9kg (~1L) πυρρολιδίνης για 1kg α-βρωμοβαλροφαινόνης.
 

FishAndChips

Don't buy from me
Member
Language
🇬🇧
Joined
Dec 20, 2022
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Εννοείτε ότι το πορποτικό είναι 1L πυρρολιδίνης για 1kg
2-βρωμοβαλεροφαινόνη, αλλά πόσο οξικό αιθυλεστέρα χρειάζομαι για να φτιάξω Alpha-PVP;
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
2,64848L ανά kg με βάση τη μοριακή πυκνότητα🤷😜
Μόριο 2-b-v=242 γραμμάρια
Μόριο οξικού οξέος e= 98ml
 
Last edited:

baxter192

Don't buy from me
Member
Joined
Jun 28, 2022
Messages
2
Reaction score
1
Points
3
πού μπορώ να βρω έναν προμηθευτή για την πυρρολιδίνη;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Μπορείτε να κάνετε αναζήτηση στο Listing ή να χρησιμοποιήσετε μια άλλη σούζα.
 

The Silent Chemist

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2022
Messages
22
Reaction score
12
Points
3
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η N-METHYL-2-PYRROLIDONE
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Έχω προβλήματα να το αποκρυσταλλώσω. Ποιες είναι οι κοινές λύσεις για αυτό γιατί έχω προβλήματα με το να πάρω κρυστάλλους;
 

🍒cherry

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 24, 2023
Messages
10
Reaction score
11
Points
3
Νομίζω ότι πρέπει να καταψύξετε το υγρό για 2 ημέρες, τότε u μπορεί να δει κάποια κρυστάλλων που σχηματίζουν ίδια όπως hmtd σύνθεση κρυστάλλων δεν είμαι σίγουρος ότι μπορεί να βοηθήσει
⏳⌚ Είναι πιο σημαντικό στην κρυστάλλωση στην κατάψυξη.
 

komkom

Don't buy from me
Resident
Joined
Nov 28, 2022
Messages
12
Reaction score
2
Points
3
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί υδροχλωρικό οξύ 20%; (ή χρειάζεται >=35%);
Ή, αντί για hCl, μπορεί να χρησιμοποιηθεί 1,4-διοξάνιο (CAS: 123-91-1)? ή διοξάνιο υδροχλωρικό οξύ (20%)?

 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ναι, μπορεί να χρησιμοποιηθεί
όχι, δεν θα σχηματίσει υδροχλωρικό άλας με α-PVP🙂
Εννοείτε διάλυμα υδροχλωρικού οξέος 20% διοξάνιο; Νομίζω ότι ναι.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Τελικά η σύνθεση του A-PVP μου ήταν επιτυχής.
Είχα προβλήματα να το κρυσταλλώσω και δυσκολεύτηκα να καταλάβω ποια ήταν τα λάθη μου.
Αλλά αυτό που χρειαζόταν ήταν να εξατμιστεί το μεγαλύτερο μέρος του ΕΑ, να προστεθεί κρύα ακετόνη 1:1 και αφού προστέθηκε αρκετό HCL άρχισε να κρυσταλλώνεται σχεδόν αμέσως.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τους ειδικούς του BBgate, ειδικά τον G.Patton.
XEplvd8eN7
K9AZiSPIzx
 

Didi

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2022
Messages
31
Reaction score
18
Points
8

Didi

Don't buy from me
New Member
Joined
Nov 13, 2022
Messages
31
Reaction score
18
Points
8
Πόσο παίρνεις γραμμάριο;
 

spaggydee

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 27, 2022
Messages
12
Reaction score
18
Points
3
Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο ζήτημα μερικές φορές - γι' αυτό εκτιμώ τη διορατικότητά σας σχετικά με το τι έλυσε το πρόβλημά σας.

Ευτυχώς, με κάποιο τρόπο, η πρώτη μου σύνθεση ήταν ομαλή και χωρίς λάθη - αλλά παραδόξως από τότε φαίνεται ότι κάθε άλλη που έχω κάνει έχει περίεργα θέματα με κρυσταλλοποίηση μικρών αποδόσεων και/ή να είναι κυρίως λάδι. Δεν είμαι σίγουρος πού είναι το λάθος μου, γιατί όταν κάνω μια άλλη σύνθεση, τότε φαίνεται να είναι επιτυχής.

Η τελευταία μου σύνθεση, για παράδειγμα, συμπεριφέρεται με έναν τρόπο που δεν έχω ξαναδεί ποτέ - κρυσταλλώνει με την εφαρμογή θερμότητας/αέρα και υποβοηθούμενη με ακετόνη, ωστόσο όταν απομακρύνεται από τη θερμότητα υγροποιείται σιγά-σιγά πίσω σε έλαιο.

Εύχομαι το επόμενο τρέξιμό μου να μην σπαταλήσει περαιτέρω υλικό.
 

madmoney69

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 29, 2022
Messages
161
Reaction score
156
Points
43
Εάν εξακολουθείτε να έχετε αυτό το υλικό. Προσπαθήστε να εξατμίσετε όλη την περίσσεια του διαλύτη προσθέστε ακετόνη 1:1 ψύξτε τα όλα και προσθέστε περισσότερο HCL μέχρι να αρχίσει να σχηματίζει κρυστάλλους.
 
Top