Εναλλακτικές λύσεις και υποκατάστατα

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
141
Points
43
Αν κάποιος με παρακολουθεί, γνωρίζει ήδη την αγάπη και την επιθυμία μου να αυτοσχεδιάζω και να δουλεύω κατευθείαν από τα ράφια των καταστημάτων όσο το δυνατόν περισσότερο. Αντιλαμβάνομαι ότι κάνω τα πράγματα πολύ πιο περίπλοκα και δύσκολα με αυτόν τον τρόπο, υπάρχουν διάφορα υπέρ και κατά αυτής της προσέγγισης, μου αρέσει πολύ η ιδέα να μην αφήνω ίχνη χαρτιού παραγγέλλοντας κάτι συγκεκριμένο και το βρίσκω πολύ ικανοποιητικό, να δουλεύω με ό,τι είναι διαθέσιμο προσωπικά.

Ως πρωτάρης στη χημεία, υπάρχουν πολλά πράγματα που απλά δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω πώς να καταλάβω αυτά που δεν ξέρω. Πώς να βρω λύσεις στα προβλήματά μου. Είμαι σίγουρος ότι έχω προσπεράσει πολλές πληροφορίες που θα χρειαστώ κάποια στιγμή, αλλά δεν ξέρω ότι θα χρειαστώ να ξέρω ορισμένες πληροφορίες μέχρι να έρθει άμεσα το πρόβλημα. Για παράδειγμα, αν δω μια συνταγή ή ένα tek για έναν τρόπο παρασκευής ενός φαρμάκου, γενικά υποθέτω ότι ο μόνος τρόπος παρασκευής αυτού του φαρμάκου είναι με τη χρήση των χημικών ουσιών της συνταγής. Αυτό που συνειδητοποίησα είναι ότι υπάρχουν συγκεκριμένες χημικές ουσίες που είναι απαραίτητες για μια συγκεκριμένη σύνθεση κ.λπ. Ωστόσο, σε μια συνταγή περιλαμβάνονται ορισμένες τεχνικές που χρησιμοποιούνται σε πολλές διαφορετικές συνταγές, οι οποίες μπορούν να πραγματοποιηθούν με περισσότερους από έναν τρόπους. Για παράδειγμα, για να γίνει μια εκχύλιση οξέος/βάσης ή για να μετατραπεί η ελεύθερη βάση σε άλας.

Έτσι, γνωρίζουμε για την αντίδραση υδραργύρου/οξέος για τη δημιουργία αμαλγάματος αλουμινίου, μια τεχνική που χρησιμοποιείται σε πολλές συνταγές. Οι μόνες συνταγές που έχω δει να αναφέρουν ή να χρησιμοποιούν αυτή την τεχνική απαιτούσαν νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ) ή στοιχειακό υδράργυρο και νιτρικό οξύ κ.λπ. Αυτό που δεν είχα συνειδητοποιήσει μέχρι πρόσφατα είναι ότι το αμάλγαμα αλουμινίου μπορεί να δημιουργηθεί χρησιμοποιώντας χλωριούχο υδράργυρο(ΙΙ) ή αντιδρώντας με υδράργυρο και χλώριο. Όπως όλοι γνωρίζουμε, ανάλογα με την τοποθεσία, διαφορετικές χημικές ουσίες και προϊόντα θα είναι διαθέσιμα ή όχι. Στις ΗΠΑ, το νιτρικό οξύ δεν είναι άμεσα διαθέσιμο από το κατάστημα απ' όσο γνωρίζω. Από την άλλη πλευρά, το χλώριο είναι. Για μένα, αυτή είναι μια εξαιρετικά χρήσιμη γνώση. Ορισμένες συνταγές θα περιλαμβάνουν μια εναλλακτική μέθοδο για την παραγωγή ενός επιθυμητού αποτελέσματος, άλλες όχι, και έτσι, οδηγούμαι να πιστεύω και παγιδεύομαι στη σκέψη μου ότι ο μόνος τρόπος για να κάνω κάτι είναι να χρησιμοποιήσω αυτό που υπάρχει στη συνταγή. Ένα άλλο παράδειγμα που με αφορά αυτή τη στιγμή είναι το νιτρικό αμμώνιο που απαιτείται για την εκτέλεση των μαγείρων shake and bake. Η σωστή αναλογία θειικού αμμωνίου μπορεί να χρησιμοποιηθεί αντ' αυτού για να παραχθεί η αμμωνία για τη διάλυση του λιθίου.

Καταλαβαίνω ότι ορισμένα πράγματα θα είναι απαραίτητα και συγκεκριμένα, όπως είπα, για παράδειγμα, δεν υπάρχει πιθανώς τρόπος να παρακάμψουμε την ανάγκη για ορισμένες πρόδρομες ουσίες, P2p, P2np, MDP2p προκειμένου να επιτευχθεί η αντίστοιχη αμίνη. Για αυτό που είπα παραπάνω, σχετικά με τη χρήση χλωριούχου υδραργύρου(ΙΙ) αντί για νιτρικό υδράργυρο(ΙΙ), είμαι βέβαιος ότι πολλοί άνθρωποι θα ενδιαφερθούν να μάθουν και να κατανοήσουν καλύτερα τι άλλο θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και πώς λειτουργεί, γιατί είναι απαραίτητο κ.λπ. Ποιες χημικές ουσίες μπορούν να εξαχθούν και να καθαριστούν από ποια προϊόντα και στη συνέχεια να αντιδράσουν με άλλες OTC χημικές ουσίες για να πάρουμε οτιδήποτε μπορεί να είναι χρήσιμο για αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή έχει ιδέες, παρακαλώ μοιραστείτε τις. Σας ευχαριστώ και καλή τύχη!
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
50
Points
28
Εάν ζείτε στις ΗΠΑ, όπως λέτε, θα πρέπει να μπορείτε να προμηθευτείτε εύκολα θειικό οξύ. Μπορείτε να βρείτε εύκολα νιτρικό νάτριο. Έτσι μπορείτε να πάρετε εύκολα καπνιστό νιτρικό οξύ προσθέτοντας το οξύ στο αλάτι και ρυθμίζοντας για απλή απόσταξη (η συσκευή θα πρέπει να συναρμολογηθεί σφιχτά χρησιμοποιώντας γράσο για να ελαχιστοποιηθούν οι αναθυμιάσεις που διαφεύγουν), αλλά μην κλείσετε την απόληψη κενού!
 

ruen

Don't buy from me
Member
Language
🇨🇿
Joined
Jul 23, 2024
Messages
11
Reaction score
6
Points
3
Έχω κι άλλα νέα για εσάς: μπορείτε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε άλας αμμωνίου για shake and bake
 
Top