Αμάλγαμα αλουμινίου Galinstan

BlueDex

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Dec 5, 2022
Messages
65
Reaction score
26
Points
18
Το αλουμίνιο και το γαλινστάν μπορούν να θερμανθούν για να σχηματίσουν ένα αμάλγαμα αλουμινίου-γαλινστάν.
 
Last edited:

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Αυτό είναι γνωστό. η πρακτική έρευνα είναι αυτό που λείπει. και αν κοιτάξετε μερικά βίντεο το Al Ga είναι πολύ αντιδραστικό, αυτό μπορεί να οφείλεται στο υψηλό επίπεδο αμάλγασης που επέλεξαν να δείξουν οι χειριστές, αλλά σίγουρα δεν είναι ελπιδοφόρο. επίσης ίσως οφείλεται στο γεγονός ότι χρησιμοποίησαν μεταλλικό Ga, σε αντίθεση με υδατοδιαλυτά άλατα, τα οποία θα μπορούσαν να αμάλγαζαν πιο κατάλληλα για αυτού του είδους την αντίδραση.
 

cyclic-ozone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 13, 2022
Messages
8
Reaction score
6
Points
3
Δεν έχω κάνει σχεδόν καμία έρευνα σε εναλλακτικές μεθόδους "ενεργοποίησης" του αλουμινίου, ωστόσο, νομίζω ότι θα χρησιμοποιούσατε μέταλλο γαλλίου (στερεό αλλά λιώνει στους 30-κάτι Κελσίου) και όχι galistan που είναι κράμα μεταξύ κασσίτερου, ινδίου και γαλλίου νομίζω. Επίσης, τεχνικά δεν θα ήταν αμάλγαμα καθώς το αμάλγαμα περιέχει υδράργυρο, θα ήταν απλά ένα κράμα. Απ' όσο έχω ακούσει τα εναλλακτικά κράματα ενεργοποίησης αλουμινίου είναι στην καλύτερη περίπτωση πρόχειρα με ποικίλα υποτιθέμενα αποτελέσματα από τους συναδέλφους μας λαθροχημικούς. θα συμβούλευα να μην το επιχειρήσετε αυτό αν δεν έχετε χρόνο και χρήμα να κάψετε καθώς υποθέτω ότι το χρησιμοποιείτε για ένα redam του mdp2p ή p2p. επιπλέον, διαβάστε πολλές από τις πατέντες που έχουν να κάνουν με το γάλλιο που αντικαθιστά τον υδράργυρο στις αντιδράσεις ενεργοποίησης αλουμινίου καθώς δεν είναι 1;1 κλώνοι των αντιδράσεων αμαλγάματος αλουμινίου. Καλή τύχη και θα ήθελα πολύ να μάθω για κάποια από τα πράγματα που θα ανακαλύψετε.
 
Top