Η συγχώνευση παίρνει πολύ χρόνο, λόγω θερμοκρασιών <0c;

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Έμαθα το al/hg χρησιμοποιώντας τον Reynolds και συνήθως συνηθίζω να ξεκινάω τις αντιδράσεις περίπου 30mins-1hour μετά την προσθήκη χλωριούχου υδραργύρου, τώρα ανέβηκα σε λαμαρίνες και τώρα κάποια νέα εναλλακτικά καρφιά αλουμινίου 99,99%, είχα κάποια succcess με τα φύλλα αλλά χρειάζεται για πάντα να ξεκινήσει στο κρύο, δεν ήμουν σίγουρος αν αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο οπότε θέλω να ρωτήσω τι σκέφτεστε όλοι σας.

Μεθανόλη + αλουμίνιο + χλωριούχος υδράργυρος σε υπερβολικές ποσότητες, χρειάστηκαν σχεδόν 3 ώρες για να αρχίσουν να γίνονται αισθητά θαμπά και η μεθανόλη να μην κάνει φυσαλίδες. Θα πρέπει να ζεστάνω τη μεθανόλη σε θερμοκρασία δωματίου τουλάχιστον; είναι η μεθανόλη και το χλωριούχο υδράργυρο από μόνα τους μια καλή επιλογή για να ξεκινήσουν τα πράγματα; ή θα βοηθούσε η προσθήκη ενός άλλου διαλύτη;
al/hg χωρίς νίτρο
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Τα συμπαγή κομμάτια αλουμινίου είναι χάλια για αυτό. δοκίμασα φύλλα, κόκκους, δίσκους, τίποτα δεν λειτούργησε ποτέ καλύτερα από κάποιο χοντρό αλουμινόχαρτο.
Το 1H για το αμάλγαμα είναι τρελό ακόμα και στους 0c. Σε κάθε περίπτωση, ζεστάνετε αυτό το κορόιδο μέχρι περίπου θερμοκρασία δωματίου. με το αλεσμένο αλουμινόχαρτο το αμάλγαμα γίνεται σε 5-10 λεπτά στους 23C.
Μόνο με νερό δούλευε πάντα τέλεια, ποιος είναι ο ρόλος της μεθανόλης αν έτσι κι αλλιώς θα το στραγγίσεις και θα το πλύνεις;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Είναι το παχύ φύλλο αλουμινίου εντάξει για αντιδράσεις όπως >2kg. Εργασία σε εξωτερικό χώρο ναι, αλλά μετακινείται σε εσωτερικό χώρο
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Και το παχύ φύλλο είναι βασικά πολύ λεπτό φύλλο και έχω κλιμακώσει μέχρι 0,012" πάχος και μου έχει κάνει καλά για 1kg αλλά τώρα οι θερμοκρασίες έξω έχουν πέσει ειδικά στο εργαστήριο έχω πάρει ποικίλα αποτελέσματα για την αμαλγάματα.

Βρήκα αυτό το άρθρο,
 

Attachments

  • UENim9TOjx.jpg
    UENim9TOjx.jpg
    132.8 KB · Views: 136

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Γαμώτο, τι είδους απόδοση παίρνετε από την κλίμακα 1kg;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Ήταν καλή απόδοση, κλιμακωνόμουν γρήγορα και αντιμετώπισα μερικά προβλήματα, αλλά είχα μια πραγματικά ωραία αντίδραση 1,1kg πήρα πίσω περίπου 950g... Αυτό ήταν να ρίχνω τα πάντα στη χονδρική. Όλο το φύλλο καταναλώθηκε, δεν έμεινε σχεδόν καθόλου και η αντίδραση είχε ένα ωραίο γκρι/μπλε χρώμα. Μαθαίνω να πειράζω τα πράγματα, αλλά νομίζω ότι πολύ σύντομα θα στραφώ στον βοροϋδρίτη, αντλημένος. Φαίνεται πιο επιεικής/ευκολότερη για μεγαλύτερες αντιδράσεις.
 
Last edited:

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Μου αρέσει να κάνω μικρότερες αναγωγές όπως 650g κάθε φορά χρησιμοποιώντας αυτή τη μέθοδο βρίσκω ευκολότερο να έχω συνεπή αποτελέσματα. Νομίζω ότι το βρίσκω για 1+kg αλλά δεν έχω κάνει πραγματικά τις κατάλληλες προσαρμογές στις μεθόδους μου.

Δοκιμάζω την αναγωγή boro τώρα, θα σας ενημερώσω για τη γνώμη μου σε σχέση με το al/hg.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Ω βοροϋδρίτη μπορείτε να κλιμακώσετε πολύ σίγουρα, έχω δει κλίμακα 750-1500kg, όχι παράνομη ofcourse.
Αλλά είναι ενδιαφέρον να ξέρω ότι καταφέρατε να μεγεθύνετε την κλίμακα σε τόσο μεγάλο βαθμό, σκεφτόμουν ότι μπορεί να μεγεθυνθεί πάνω από 100g.Σας έμεινε πολύ αλουμίνιο; Πόσα άλατα; Και το πάχος του φύλλου;
 
Top