Έχει κανείς καλή εμπειρία με την αναγωγή NaBH4\Cucl2;

Bennychairman

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 7, 2022
Messages
25
Reaction score
17
Points
3
Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει εμπειρία με την καλύτερη μέθοδο και τα ποσοστά και τις θερμοκρασίες για την αναγωγή , μιλάω συγκεκριμένα για 2,5 dimethoxy-NS σε 2ch
Ας πούμε κάτι τέτοιο προσπάθησε ο φίλος μου.

Σε φιάλη στρογγυλού πυθμένα 2 λαιμών που περιείχε μίγμα 1:1 IPA:νερό κατά βάρος (250g/10g NS) τοποθετήθηκε συμπυκνωτής και προστέθηκαν 7,25 μοριακά ισοδύναμα NaBH4, αμέσως, υπό έντονη ανάδευση και αφέθηκε μέχρι να σταματήσουν οι φυσαλίδες και να διαλυθούν όλα. Στη συνέχεια, όλο το NS (9,3g) προστέθηκε ταυτόχρονα στη φιάλη.
*Θα μπορούσε η προσθήκη του Nabh4 να κάνει ένα πάγωμα -16 θα ήταν ασφαλές κάποιο nabh4 από τη διάσπαση;

Το μείγμα επαναρροφήθηκε για 15 λεπτά πριν προστεθούν στην αντίδραση επαναρροής 1,2g διυδρικού CuCl2 διαλυμένα σε ελάχιστη ποσότητα νερού όλα μαζί. Αυτό ήταν λάθος και το μείγμα σχεδόν έβρασε έξω από τον ανοιχτό πλευρικό λαιμό της φιάλης. Την επόμενη φορά, θα το προσθέσω σε δύο μέρη. Στη συνέχεια, η αντίδραση επαναρροήθηκε για άλλη μία ώρα. Παρατηρήθηκε μια πολύ αμυδρή οσμή μεθυλαμίνης, που υποδηλώνει ότι το νιτροστυρένιο μου δεν ήταν αρκετά καθαρό και είχε ακόμη ποσότητες νιτρομεθανίου που αναγωγίζονταν σε μεθυλαμίνη. Αυτό όμως με έκανε πραγματικά χαρούμενο, επειδή ήταν απόδειξη ότι οι νιτροομάδες είχαν αναχθεί.

Μετά την παλινδρόμηση η αντίδραση αφέθηκε να κρυώσει σε θερμοκρασία δωματίου περίπου και προστέθηκε πυκνό οξικό οξύ για την εξουδετέρωση του εναπομείναντος NaBH4 μέχρι να μην εμφανίζονται πλέον φυσαλίδες κατά την προσθήκη του οξικού οξέος. Χρειάστηκαν περίπου 20mL οξικού οξέος.


Επεξεργασία:

Το διάλυμα διηθήθηκε υπό κενό και αποστάχθηκε μέχρι να εξέλθει απόσταγμα στους 100C, πράγμα που σημαίνει ότι σχεδόν όλο το IPA είχε βράσει. Αυτό αποθηκεύτηκε σε δοχείο και θα ανακυκλωθεί για περαιτέρω αντιδράσεις.

Μετά την ψύξη του διαλύματος, στο μίγμα της αντίδρασης παρατηρήθηκε σκούρο ελαιώδες που υποθέτω ότι ήταν ακατέργαστη 2C-H freebase. Conc. HCl προστέθηκε υπό ανάδευση έως ότου το νερό ήταν έντονα όξινο. Αυτό απαιτούσε περισσότερο HCl από το αναμενόμενο. Στη συνέχεια, το νερό πλύθηκε με 6x25mL DCM, έγινε βασικό με διάλυμα 20% KOH, εκχυλίστηκε με 6x25mL DCM, τα εκχυλίσματα συγκεντρώθηκαν, πλύθηκαν με απεσταγμένο νερό και προστέθηκαν 5g πυκνού HCl και ακολούθησε εκχύλιση με 3x40mL νερού. Το νερό έβρασε μέσω αζεοτροπικής απόσταξης με τολουόλιο μέχρι να γίνει ξαφνική καταβύθιση λευκών κρυστάλλων 2C-H HCl.

Τελική απόδοση: 6,8g 2C-H HCl από 9,3g 2,5-διμεθοξυ-β-νιτροστυρένιο. 65%



Μπορεί να γίνει κάτι για να βελτιωθεί η απόδοση ή να εξοικονομηθούν κάποια υλικά;
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
281
Points
63
Νομίζω ότι η απόδοση είναι αρκετά ικανοποιητική, όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Μεταξύ μικρών βελτιώσεων: ίσως λίγο λιγότερο νερό είναι μια καλή ιδέα, η προσθήκη του νιτροστυρενίου διαλυμένου σε ισοπροπανόλη σίγουρα είναι, και το διάλυμα Cu που πέφτει σε γρήγορα μικροσκοπικά σταγονίδια με έλεγχο της θερμοκρασίας ακούγεται και πάλι επιθυμητό. Η επεξεργασία νομίζω ότι είναι αρκετά υπερβολική και η έκλουση της ελεύθερης βάσης μέσω μικρής στήλης πυριτίας ίσως να είχε απομακρύνει τις έγχρωμες προσμίξεις γρηγορότερα (η TLC είναι σχετική). Αλλά και πάλι μπορεί να κάνω λάθος και η απομόνωση από υδατικό διάλυμα να είναι ο καλύτερος τρόπος για να ληφθεί αυτό το υδροχλωρίδιο.
 
Top