Question μπορεί κάποιος να συμβουλεύσει τους αρχάριους που θέλουν να ξεκινήσουν την κατασκευή

velukatr13

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 10, 2024
Messages
1
Reaction score
1
Points
1
Γεια σε όλους. Πρώτον, ζω στην ανατολική Ασία, οπότε είμαι φτωχός στα αγγλικά.
Είμαι μια γκόμενα αυτή τη στιγμή, αλλά είμαι πολύ απελπισμένη...
Έψαχνα για πολλά πράγματα που θα μπορούσα να κάνω αυτές τις φορές, ήξερα ότι αυτή η δουλειά μου ταιριάζει λαμβάνοντας υπόψη τα πάντα. αλλά δεν έχω καμία γνώση...
Στη χώρα μου είναι δύσκολο να αγοράσει χημικά υλικά, και πού μπορείτε συνήθως να πάρετε πιο δύσκολα υλικά; Και αν απλά παρακολουθήσω το βίντεο και το κάνω, κάποιος μπορεί να πάθει κακό, οπότε θα πρέπει να ξεκινήσω πρώτα οργανική χημεία;;;
Και κάθε καλή συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη ευχαριστώ για την ανάγνωση φίλοι
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
363
Reaction score
177
Points
43
Διαβάστε διαβάστε διαβάστε και περισσότερο διαβάστε καθώς και ερευνήστε τις χημικές ουσίες με τις οποίες εργάζεστε/εργαστήκατε.

αν κάνετε σύνθεση να φοράτε προστατευτικό εργαστηριακό εξοπλισμό και αναπνευστήρα πλήρους προσώπου/γάντια άφθονο εξαερισμό

μην το κάνετε στην κουζίνα σας 👌
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Σίγουρα υπάρχουν κάποια θεμελιώδη πράγματα που πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίζετε πριν αρχίσετε να εφαρμόζετε στην πράξη καθώς και υπάρχουν τα περισσότερα που θα μάθετε εν κινήσει, αλλά το πρώτο θα πρέπει να καταλάβετε μια σειρά από πράγματα που πρέπει να τεκμηριώσετε μόνοι σας και στη συνέχεια να ρωτήσετε ξανά. πρέπει πρώτα να σκεφτείτε ως μη χημικός και να αναζητήσετε υποσχέσεις όπως "μην υποθέσετε μεγαλύτερο κίνδυνο πυρκαγιάς από αυτόν που είστε σε θέση να σβήσετε", ώστε να φτάσετε στο φυσικό ερώτημα "ξέρω να χρησιμοποιώ έναν πυροσβεστήρα;". Νομίζω ότι με αυτόν τον τρόπο αντιμετωπίζεις τους περισσότερους κινδύνους με την πεποίθηση ότι είσαι κάπως προετοιμασμένος (που πραγματικά δεν μπορεί να είναι σωστό κάθε φορά όταν ξεκινάς, οι εκπλήξεις είναι ο επόμενος "εκπαιδευτής" που πρέπει να εξοικειωθείς). Στην υγειά μας!
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Είμαι σίγουρος ότι ο καλύτερος τρόπος θα είναι απλά να μάθετε χημεία,l αν το κάνετε, θα έχετε γνώσεις για το πώς να φτιάχνετε μόνοι σας εξοπλισμό, πώς να χρησιμοποιείτε και πώς να συνθέτετε αντιδραστήρια από βασικές ενώσεις.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Πολλές πληροφορίες για αρχάριους υπάρχουν στο φόρουμ (όπως το πρώτο εργαστήριο) Ακούγεται σαν να είναι ζήτημα για εσάς να βρείτε το απαραίτητο υλικό όμως;
 
Top