Απόπειρα αναβίωσης παλαιών πραγμάτων για τα μανιτάρια

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Έχοντας βρει στο σπίτι μου ένα κουτί με παλιό... βλέπε πολύ παλιό (μεταξύ 8 και 13 ετών) εξοπλισμό για την καλλιέργεια μανιταριών, θα προσπαθήσω να βγάλω μερικά πράγματα από αυτό.

Θα προσπαθήσω να κάνω μια υγρή καλλιέργεια για να δω αν θα επανέλθει στη ζωή, θα ξεκινήσω με το υπόλοιπο μιας εμπορικής σύριγγας PV (P. Cubensis "Pura Vida")

(Δεν πρόκειται να θυμηθώ εδώ όλα τα μέτρα υγιεινής και περιβάλλοντος που απαιτεί αυτό... δεν είναι αυτός ο στόχος και σε αυτό το θέμα και σεβάστηκα μόνο ένα ελάχιστο, τον καθαρισμό των χεριών, των σκευών και του χώρου εργασίας με οινόπνευμα, το κάψιμο μιας βελόνας με ένα κερί, δεν είχα τίποτα άλλο...)

Έναρξη εργασιών στις 21/05 γύρω στις 2 μ.μ.

- 200ml H20
- 8.5gr μέλι
O1cvXYt6mh
PCrtqBPKgF
RoyYVX0Zb3

- Ανακατέψτε καλά - 15 λεπτά στα 15 psi υπό πίεση (+- 30 λεπτά μαγειρέματος συνολικά)
WxkUHu1Y0g
LyShpJzXYA
KrweagRGb9

- Αφήστε να κρυώσει πριν ανοίξετε τη χύτρα ταχύτητας- Αφήστε το υγρό να κρυώσει αν είναι ακόμα λίγο ζεστό...
Σημείωση: υπάρχουν μικρές επικαθήσεις που επιπλέουν, από μέλι υποθέτω... καραμελωμένο; τότε προτιμούσα μέλι ακακίας, αλλά αυτή τη φορά δεν είχα διαθέσιμο.

- Έγχυση 2ml υπεροξειδίου του υδρογόνου 10 όγκων
TneAzDxwaG

- Μείγμα καλά- Έγχυση των σπορίων
Sn9zc0g2XP
AwlkT3O0Eb

Σημείωση: Ελπίζω να είχε κρυώσει αρκετά... είμαι ανυπόμονος.
- Αποθήκευση στο σκοτάδι στους 20/25°.

Λίγες ώρες αργότερα, διασκέδασα φτιάχνοντας 2 σύριγγες σπόρων με παλιές εκτυπώσεις (μία δική μου και μία ενός φίλου) από το 2008 και έχω ακόμα ένα εμπορικό φόντο σύριγγας από το "Εκουαδόρ". Όλα αυτά προκειμένου να κάνω και άλλες δοκιμές όταν μπορώ. Είμαι περίεργος να δω αν επιβίωσε κάτι.
0cNyMFzfoh

όλα αυτά έγιναν ως ερασιτέχνης...
Ήμουν καλύτερα εξοπλισμένος εκείνη την εποχή...
Θα δούμε αν αυτό θα με παρακινήσει να εξοπλιστώ ξανά.

συνέχεια (αν αυτό το θέμα έχει κάποια σχέση εδώ... δεν είμαι καν σίγουρος)
 

ASheSChem

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 10, 2022
Messages
297
Reaction score
161
Points
43
Τέλος, το βράδυ της 21ης Μαΐου, αποστείρωσα μια δεύτερη υγρή καλλιέργεια.
Το πρωί της 22ας, την εμβολίασα αυτή τη φορά με τη σπιτική μου σύριγγα σπορίων από την P.C. Australian
 
Top