Β-νιτρο-2,5-διμεθοξυστυρένιο; Ή κάτι τέτοιο...

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εντάξει, δοκίμασα λοιπόν την αντίδραση νιτροαλδόλης χρησιμοποιώντας αιθανόλη ως διαλύτη, καθώς δεν έχω τεράστιες ποσότητες νιτρομεθανίου για να χρησιμοποιήσω και ως διαλύτη.
Βλακωδώς επαναρροήθηκα μόνο για δύο ώρες, χωρίς να συνειδητοποιήσω ότι η μέθοδος shulgin από την οποία την πήρε ο τύπος του οποίου το βίντεο παρακολουθούσα, χρησιμοποιούσε επίσης NM ως διαλύτη, χρησιμοποιώντας οξικό αμμώνιο; Από ό,τι θυμάμαι.

Τέλος πάντων, για να μην τα πολυλογώ, δεν μπορώ να το κρυσταλλώσω - πράγμα που με οδηγεί στο να σκεφτώ ότι η αντίδραση δεν ολοκληρώθηκε, δεδομένου ότι τα στυρένια υποτίθεται ότι είναι εξαιρετικά εύκολο να κρυσταλλωθούν...

Έχω μόνο μια σκατένια θερμαντική πλάκα - τη φτηνή που σχεδόν όλοι αγοράζουν από την Κίνα (SM2 ή κάτι τέτοιο - iv την έχω δει με διαφορετικές μάρκες αλλά η πρόσοψη είναι είτε μπλε είτε κόκκινη και είναι σαν 10cmx10cm) κάπως όλα πέρα από το σημείο και ειλικρινά δεν ξέρω αν θα ανέβαινε καν στους 101c, μάλλον tbf αλλά όπως και να έχει δεν ήταν αυτό το θέμα εδώ,
Εγώ μόνο για δύο ώρες refluxed και μετά απλά ανακάτευα στο RT όλη τη νύχτα αλλά όπως λέω, όταν χύνεται πάνω σε ICY ICY COLD ισοπροπυλ, δεν κατέρρευσε. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην κατάψυξη, αλλά προφανώς κάτι δεν πάει καλά, καθώς όλοι πάντα αναφέρουν πόσο εύκολο είναι να κρυσταλλωθούν αυτά τα μόρια του κακού παιδιού!

Υποθέτω ότι ο λόγος που ανέφερα την θερμαντική πλάκα μου είναι ότι μόλις αγόρασα ένα νέο θερμαντικό μανδύα, επειδή όταν αγόρασα τον δικό μου, ήμουν τόσο ερωτευμένος με την ψηφιακή ένδειξη θερμοκρασίας που ξέχασα να ελέγξω ότι είχε έναν γαμημένο μαγνητικό αναδευτήρα! Ήταν μια σοβαρή 🙄😩 ενοχλητική κατάσταση.
Για να είμαι δίκαιος, στην πραγματικότητα δεν χρειάστηκα μανδύα με ράβδο ανάδευσης μέχρι τώρα, καθώς έχω κάνει μόνο ψυχρή, αναγωγική αμίνωση της τρυπταμίνης σε διάφορες ψυχοδραστικές ουσίες.

Έχω προσπαθήσει κατά κάποιο τρόπο να προχωρήσω στην αντίδραση νιτροαλδόλης με 2,5-ΤΜΟΒΑ ή 3,4,5-ΤΜΟΒΑ, προκειμένου να φτιάξω και τις δικές μου φαινυλοαμίνες...

Ήθελα ιδιαίτερα να ασχοληθώ με τις ενώσεις της σκαλίνης, καθώς δεν έχω δοκιμάσει ποτέ καμία...

Μπορεί να είναι λίγο υπερβολικό για αυτό το νήμα, αλλά θα παραδεχτώ ότι δοκίμασα χθες για πρώτη φορά κάποια TLC.

Έφτιαξα ένα μείγμα οξικού αιθυλεστέρα 8:2: μεθανόλη και το χρησιμοποίησα για την κινητή φάση μου.
Πήρα μια πλάκα (συνειδητοποίησα μόνο μερικά πράγματα αφού το είχα κάνει πραγματικά, όπως κρατώντας τις πλάκες από τις άκρες όπως σε μια παλιά σχολική φωτογραφία), αλλά επίσης μάλλον δεν "εντοπίζω" αρκετά μικρό, καθώς χρησιμοποίησα απλά έναν τριχοειδή σωλήνα χωρίς να κρατήσω ένα φλόγιστρο στη μέση και να τραβήξω για να κάνω μια μικροπιπέτα ή όπως αλλιώς λέγονται...
Ω ναι, σκατά, το άφησα επίσης στο δοχείο εμφάνισης για πολύ ώρα, δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι έπρεπε να το βγάλεις πριν καλύψει όλη την πλάκα...

Οπότε γνωρίζω ότι πρέπει να εξασκηθώ στο TLC μου πριν δοκιμάσω... πραγματικά οτιδήποτε, πάλι tbf...

Έτσι, υποθέτω ότι μετά από όλα αυτά, είναι λίγο μια μαχαιριά στο σκοτάδι ρωτώντας σας παιδιά γιατί δεν κρυσταλλώνεται!!

Ένα πράγμα που αγαπώ στην οργανική χημεία είναι η παγίδα 22 του να χρειάζεσαι έναν κρύσταλλο σπόρου μιας ουσίας που δεν κρυσταλλώνεται, προκειμένου να την κάνεις να κρυσταλλωθεί...lol
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Ω ναι, πρόσθεσα επίσης αρκετό νιτρομεθάνιο για 10g αλδεΰδης και κατά λάθος πρόσθεσα 5g...

Νομίζω ότι θα το ξαναδοκιμάσω... αυτή τη φορά κοιτάζοντας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ τους αριθμούς! Χα

Τι ηλίθιος...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Επίσης, χρησιμοποιώ την αιθυλενοδιαμίνη ως καταλύτη...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Θα προσπαθήσω ξανά με το οξικό αμμώνιο tbf...

Δεν είμαι σίγουρος για τον διαλύτη. Ίσως χρειαστεί να δαγκώσω τη σφαίρα και να χρησιμοποιήσω το νιτρομεθάνιο. Είναι απλά ακριβό και ενοχλητικό επειδή μπορώ να το πάρω μόνο 40% w/w με οποιονδήποτε διαλύτη επιλέξω - έτσι επέλεξα DCM, το οποίο λειτούργησε καλά και πήρα μια ικανοποιητική ποσότητα, ωστόσο, χρειάζεται χρόνος και προσπάθεια για να αποστάζεις συνεχώς σκατά σε αντίθεση με την παραγγελία του καθαρού!
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
64
Points
18
Προσπαθήστε να συμπεριλάβετε στις αναρτήσεις σας ξεχωριστή λεπτομερή αλλά όσο το δυνατόν συντομότερη περιγραφή της χημικής διαδικασίας που ακολουθήσατε - έτσι στον επιστημονικό κόσμο μοιραζόμαστε πληροφορίες.
Έτσι, το πιθανότερο είναι ότι τα προβλήματά σας θα είναι πιο προφανή και θα λυθούν γρηγορότερα.
Μπορείτε να μου στείλετε pm στο Session για τη βοήθεια με αυτό το βήμα αν θέλετε, μέχρι να μην γαμήσετε όλη την αλδεΰδη.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
309
Reaction score
29
Points
28
Εκτιμούμε πολύ. Για να είμαι ειλικρινής, πολλά από αυτά που έμαθα ήταν μέσω chatGPT και στη συνέχεια κοίταξα (συνήθως εδώ, αν δεν μπορώ να βρω ένα ελεύθερο έγγραφο) για να επιβεβαιώσω ότι αυτό που έμαθα είναι πραγματικά αληθινό.
Πιστεύω ότι μπορεί να έχω προσθέσει πάρα πολύ μεθανόλη και να μην έχω επαναρροφήσει αρκετή ώρα.

Σήμερα, εξασκήθηκα στο τέντωμα των τριχοειδών σωλήνων και στο spotting και γενικά στο TLC... σε ουσίες που ΞΕΡΩ ότι είναι καθαρές.

Έτσι, μόλις στίγμασα μια πλάκα με 2x στίγματα της 2,5-DMOBaldehyde και στη συνέχεια δύο στίγματα της τρυπταμίνης (επρόκειτο να χρησιμοποιήσω μια άλλη αλδεΰδη αλλά ναι) και φάνηκε να λειτουργεί πολύ καλύτερα από την άλλη μέρα.

Στην πραγματικότητα πιστεύω ότι το πρόβλημα με τη σύνθεση ήταν μάλλον περισσότερο μια περίπτωση που διαλύθηκε σε πάρα πολύ διαλύτη, καθιστώντας το δύσκολο να ξαναγίνει - υποθέτω ότι αν το είχα μειώσει υπό πίεση μετά την παλινδρόμηση μπορεί να είχε λειτουργήσει...

Όπως και να έχει, βρήκα μια εργασία εδώ χρησιμοποιώντας αιθυλενοδιαμίνη και IPA ως διαλύτη - ξέρω ότι πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν οξικό αμμώνιο και GAA, αλλά σκέφτηκα ότι πιθανώς θα μύριζε περισσότερο από την αιθυλενοδιαμίνη. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά οτιδήποτε περιέχει αμμωνία, συνήθως βρωμάει και έτσι ναι.
Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι ήταν αρκετά συνηθισμένη πρακτική να προσθέτουν καταλυτικές ποσότητες αιθυλενοδιαμίνης ΚΑΙ GAA....

Εν πάση περιπτώσει, ναι, μάλλον θα επικοινωνήσω μαζί σας αν η περιοχή στην οποία νομίζω ότι τα σκάτωσα, διορθώσω και ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω. Αν αυτό είναι εντάξει...

Παραδόξως μόλις βοήθησα κάποιον να περάσει τη γραμμή με την αναγωγική εμψύχωση του n,n-DMT από την τρυπταμίνη και έτσι μου αρέσει ο τρόπος που ό,τι πάει γύρω έρχεται γύρω.

Αν στείλω μήνυμα σε κάποιον, θα το καθαρίσω και θα αριθμήσω τυχόν ερωτήσεις - αισθάνομαι ότι μάλλον πρέπει να το δοκιμάσω άλλη μια φορά, διορθώνοντας μόνο τα πράγματα όπου νομίζω ότι έκανα λάθος πριν επικοινωνήσω με κάποιον.

Έχω μόνο μερικές ερωτήσεις σχετικά με: TLC - ooo ότι ομοιοκαταληξία lol
 
Top