Βάσεις καθαρισμού ομάδων αμινών μέσω προσθήκης δισουλφίτη νατρίου

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Είδα πρόσφατα μια συζήτηση σε κάποια κοινότητα RC που έλεγε για την ομάδα amph και τον καθαρισμό 4mmc μέσω προσθήκης δισουλφίτη.

Λαμβάνοντας υπόψη τις μοριακές αναλογίες, που αναφέρονται εκεί, δεν νομίζω ότι αυτή η διαδρομή αναπτύχθηκε από επαγγελματία. Αλλά το έφερα εδώ για να το συζητήσουμε: ίσως αξίζει να δώσουμε προσοχή σε αυτό.

Συνοπτικά, περιγράφεται στα ακόλουθα βήματα:

1. Εκχύλιση της βάσης με NaOH και διαχωρισμός με διαλύτη (DCM, εξάνιο κ.λπ.).
2. Προσθήκη υδατικού διαλύματος δισουλφιτικού νατρίου NaHSO3 σε τεράστιες μοριακές αναλογίες 1:4 ή ακόμη και 1:5 (όπου 1 είναι η βάση και 4 ο δισουλφίτης) στη βάση που διαλύεται στο διαλύτη.
3. Το προσάρτημα δισουλφίτη καθιζάνει αμέσως και ξεπλένεται με επιπλέον διαλύτη
4. Το πλυμένο προσάρτημα δισουλφίτη μετατρέπεται πάλι σε βάση μέσω προσθήκης ανθρακικού νατρίου Na2CO3 στις ίδιες τεράστιες μοριακές αναλογίες 1:4.
5. Η βάση διαχωρίζεται
6. Εργασία τελειωμένη

Είπαμε, η διαδρομή αυτή είναι κατάλληλη για την ομάδα meth και amph, καθώς και για την 4mmc.

Καταλαβαίνω την αρχή: το δισουλφιτικό νάτριο έχει ασθενείς όξινες ιδιότητες και μπορεί να μετατρέψει ορισμένες βάσεις σε ένα προσάρτημα νατρίου, το οποίο προφανώς καθιζάνει σε διαλύτες όπως DCM, αιθέρας, εξάνιο και νερό. Αλλά δεν έχω βρει κάποιο γνωστό πρωτόκολλο για τέτοια χρήση δισουλφίτη νατρίου.

Παρόλα αυτά, υπάρχουν μερικά καλά γνωστά πρωτόκολλα όταν αυτή η οδός (με διαφορετικούς διαλύτες) σχηματισμού προσθετικού νατρίου χρησιμοποιείται στην παρασκευή φαρμακευτικών προϊόντων, αλλά γενικά για καθαρισμό κετονών.

Υπάρχει γνώμη από ειδικούς σχετικά με αυτή τη διαδρομή;
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν είμαι ειδικός ούτε καν φανατικός ερασιτέχνης, αλλά θα υποπτευόμουν ότι ούτε το άτομο που το έγραψε δεν είναι. Απ' όσο μπορώ να καταλάβω, το κατιόν του θειώδους είναι η συζυγής βάση της συζυγούς βάσης του θειικού οξέος. Για μένα νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι δεν θα σχηματίσει οξύ Lewis με πολλά. Μέταλλα.
Ίσως είμαι εντελώς εκτός βάσης. Μου ζητήσατε να σχολιάσω, έτσι πέρασα περίπου 30 λεπτά κοιτάζοντας τη γενετική που εμπλέκεται και δεν βλέπω ότι είναι βιώσιμο
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Ναι, διάβασα επίσης περισσότερα για το θέμα αυτό και προσπάθησα να το κατανοήσω. Φαίνεται, τουλάχιστον όπως παρουσιάζεται εδώ, ότι είναι εντελώς παράλογο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Στην πραγματικότητα νομίζω ότι το κατάλαβα. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι φαίνεται να είναι η προσθήκη δισουλφίτη νατρίου συγκεκριμένα σε μια αλδεΰδη για να γίνει ένα σουλφονικό άλας. Αυτή είναι μια γνωστή αντίδραση που ταιριάζει πολύ με αυτό που προτείνεις και λειτουργεί. Πολλές αλδεΰδες γίνονται φάρμακα και ένα σουλφονικό άλας μου ακούγεται σαν οξύ Lewis.
 

Mr Good Cat

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 6, 2023
Messages
281
Reaction score
112
Points
43
Αλλά όπως και να έχει, το δισουλφιτικό νάτριο αντιδρά τόσο με τις αμίνες όσο και με τις κετόνες. Και πιθανότατα και με άλλες οργανικές ενώσεις (προσμίξεις). Τις μετατρέπουμε όλες σε προσμίξεις δισουλφίτη και στη συνέχεια τις γυρίζουμε πίσω στο προηγούμενο στάδιο. Έτσι, φαίνεται ως άχρηστο αν στοχεύουμε στο διαχωρισμό οργανικών ενώσεων.
Αλλά για ανόργανες ενώσεις θα λειτουργήσει καλά. Αλλά και πάλι, η εκχύλιση με βάση είναι αρκετή γι' αυτό.
 
Last edited:

2-79-790125

Don't buy from me
Member
Joined
May 26, 2024
Messages
82
Reaction score
21
Points
8
Φαίνεται λογικό μέρος για να δημοσιεύσω την ερώτησή μου........

Πρέπει να ελέγξω την επιτυχή σύνθεση MDP2P από μια οξείδωση Wacker των Safrole, Benzoquinone, Palladium Chloride (συνταγή του Bright Star που υποστηρίζεται από το Strike's Total Synthesis II, τις τροποποιήσεις του Methylman και του Dr. Drool, και πιθανώς μια ντουζίνα άλλες πηγές)
Αυτή ήταν η πρώτη μου προσπάθεια και οδήγησε σε μια αξιοθρήνητα χαμηλή απόδοση, οπότε δεν έχω καν ασχοληθεί με το τελευταίο βήμα της αργής απόσταξης του διαλύτη από το MDP2P. Είναι στην κατάψυξη.

Πρώτη ερώτηση - συμφωνούμε όλοι ότι η σταγόνα MDP2P σε κορεσμένο διάλυμα διθειώδους νατρίου θα προκαλέσει ίζημα;
ερώτηση #2 - θα εμφανιζόταν ενδεχομένως το ίδιο ίζημα εάν η σταγόνα σε MDP2P εξακολουθούσε να αναμιγνύεται με τον διαλύτη RM (μείγμα αντίδρασης) ή είναι κρίσιμο να απομονωθεί πρώτα το MDP2P από τον διαλύτη;
Ερώτηση #3 - υπάρχουν συμβουλές για την προετοιμασία ενός κορεσμένου διαλύματος δισουλφίτη νατρίου;
Ερώτηση #4 - τι είναι ευκολότερο για την απομόνωση/καθαρισμό της MDP2P; απόσταξη του διαλύτη για την απομόνωση της MDP2P ή προσθήκη όλου του μείγματος MDP2P/διαλύτη σε κορεσμένο δισουλφικό νάτριο και στη συνέχεια φιλτράρισμα του ιζήματος MDP2P.
 
Top