Ο καλύτερος τρόπος παρασκευής άνυδρης ακετόνης;

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
δοκίμασα να χρησιμοποιήσω θειικό ασβέστιο σύμφωνα με ένα βίντεο που είδα στο youtube αναδεύοντάς το με την ακετόνη για 12 ώρες και στη συνέχεια αποστάζοντας την ακετόνη, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι λειτούργησε.

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει;
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
αλάτι epsom (θειικό μαγνήσιο) μαγειρέψτε σε φούρνο στους 400f για λίγες ώρες
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Τόσο απλά; Υπέροχα.

Είχα την εντύπωση ότι η ακετόνη είχε κάποιες ειδικές ιδιότητες που απαιτούσαν διαφορετικό μέσο ξήρανσης.
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Υπάρχει για μακροχρόνια αποθήκευση αλλά εφόσον είναι καθαρό και το έχετε μαγειρέψει εντελώς στεγνό στο φούρνο πάντα το χρησιμοποιούσα αυτό αντί για μοριακά κόσκινα
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
για πόσο καιρό πιστεύετε ότι η αποξηραμένη ακετόνη θα παραμείνει στεγνή αν βρίσκεται σε σφραγισμένο μπουκάλι;
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Ανάλογα με το πόσες φορές έχει ανοίξει και χρησιμοποιηθεί. Χρησιμοποιώ κάθε άνυδρο διαλύτη αμέσως οτιδήποτε σχετικά με την αποθήκευση θα ήταν εικασία εκ μέρους μου .
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Το μοριακό κόσκινο 3α είναι καλύτερο κατά τη γνώμη μου. Δεν χρειάζεται φιλτράρισμα , δεν αφήνει σκατά στην ακετόνη σας. Είναι επαναχρησιμοποιήσιμο και μπορεί να στεγνώσει την ακετόνη σε 10s των ppm. Λειτουργεί σε θερμοκρασίες κατάψυξης και μπορεί να αφυδατώσει το διοξείδιο του πυριτίου, το οποίο από μόνο του είναι ένας παράγοντας ξήρανσης. Είναι αδρανές σε όλα, το θειικό μαγνήσιο αντιδρά με κάποια πράγματα και η ξήρανση είναι χάλια. Αν δεν το κατεβάζετε κάθε 20 λεπτά, μετατρέπεται σε πέτρα τόσο σκληρή που δεν μπορείτε να τη σπάσετε με σφυρί.
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
απολύτως σωστό, αν και όταν σκιαγραφούσα πίσω στην εποχή μου χρησιμοποιούσα μόνο ό,τι ήταν πιο εύκολο να βρω και ήταν φτηνό ,τώρα είναι μια διαφορετική ιστορία
Και ναι θα πρέπει να τρέξετε τον αναδευτήρα με μαγνήσιο. :)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να στεγνώσει το μοριακό κόσκινο 3α για να το ξαναχρησιμοποιήσετε;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Βάλτε το στο φούρνο σε ένα ταψί μπισκότων στους 400°για μερικές ώρες ( υψηλότερα αν τολμάτε, αλλά ο φούρνος σας θα σας καπνίσει)
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
θα αρκούσε η 300C ή η 350C για λίγο περισσότερο;
 
View previous replies…

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αυτό είναι πιο καυτό από τα Temps που είπα. Οι 300°C είναι 572°f. Υπάρχει μια θερμοκρασία που είναι πολύ καυτή, αλλά δεν θυμάμαι ποια ήταν, πιο καυτή από ό,τι θεωρούσα ότι έπρεπε να πάει ο φούρνος μου. Δεν υπάρχει καμία πραγματική "ενεργοποίηση " που είναι μια χημική διαδικασία, ενεργοποίηση σημαίνει απλώς στέγνωμα. Η καλύτερη συμβουλή μου είναι να ακολουθήσετε τις οδηγίες του κατασκευαστή.
 

mithyl2

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Aug 19, 2022
Messages
264
Reaction score
26
Points
28
Υπέθεσα ότι εννοούσατε celcius.

ευχαριστώ για τη συμβουλή. συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σχετικά με την ευκολία χρήσης κόσκινων αντί για μαγνήσιο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ναι, εμείς οι Αμερικανοί είμαστε προσκολλημένοι στο ανόητο αυτοκρατορικό σύστημα μέτρησης όπου το νερό παγώνει στους 32° και βράζει στους 212°, και το πόδι έχει 12 ίντσες και το μίλι 5280 πόδια. Κάνουμε τις περισσότερες μετρήσεις μας σε ποσότητες όπως 1/16(0,06125) και 1/32 και 1/64... Θέλω να πω, γιατί να διαιρέσετε κάτι σε 64 μέρη 🤔; Τα φάρμακα βγαίνουν σε 1/8 και 1/4 της ουγκιάς, που είναι 28,3 γραμμάρια, οπότε ορίστε τα 3,5 γραμμάρια, ξέρω ότι τεχνικά θα έπρεπε να είναι 3,5375 γραμμάρια, αλλά εμείς οι Αμερικανοί δεν ξέρουμε τόσο καλά μαθηματικά.
 
Top