Βρώμιο

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
(ίσως μια προειδοποίηση θα ήταν "ωραία") σχετικά με το βενζόλιο/βρώμιο :)
Αυτά είναι σχεδόν αδύνατο να αποκτηθούν. Λοιπόν, με εγγραφή επιχείρησης και έγγραφα είναι δυνατόν, αλλά θα το παραλείψω προς το παρόν (επιχείρηση μόλις 2 εβδομάδων).

Καθώς έχω ήδη ξοδέψει ένα σκασμό λεφτά για την αγορά εξοπλισμού, δεν υπάρχει πραγματικά άλλος δρόμος πίσω από το να το φτιάξω μόνος μου (βρωμίνη).

Τώρα βλέπω όλα αυτά τα βίντεο γεμάτα επικίνδυνες αναθυμιάσεις και βαρύ σύστημα εξαερισμού, προειδοποιήσεις και ούτω καθεξής, αλλά έπεσα πάνω σε αυτό παρακάτω.

Είμαι περίεργος, σχεδόν φαίνεται ότι με αυτόν τον τρόπο μπορώ να πάρω το βρώμιο μου απλά βγάζοντας το ανώτερο στρώμα χρησιμοποιώντας μια πιπέτα ή κάτι τέτοιο χωρίς "μεγάλο κίνδυνο".

Καμία εμπειρία από κανέναν; Είναι αυτό βιώσιμο; Επίσης, όταν χρησιμοποιείτε NaBr αντί για βρωμιούχο κάλιο;

https://imgur.com/a/xHw0vMD
 

SonicNL

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 22, 2023
Messages
84
Reaction score
74
Points
18
Δεν μπορείτε να παραλείψετε αυτό το βήμα και να αγοράσετε μια βρωμιούχο πρόδρομη ουσία;
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ναι βέβαια, αλλά πήρε αρκετή ποσότητα, οπότε μετά από αυτό θα ήταν σίγουρα μια επιλογή. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι πολύ πιο εύκολο. Ο χρόνος και η καμπύλη μάθησης θα δείξουν
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
Εάν είστε από την Ευρώπη μπορώ να αγοράσω εύκολο brom ή Hbr με perhydrol πολύ πιο εύκολο γίνεται όπως εγώ στο βίντεο
 
View previous replies…

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ευχαριστώ. Θα το θυμάμαι αυτό για μεταγενέστερη χρήση. Μπορώ επίσης να αγοράσω απευθείας το τελικό προϊόν, αλλά αυτό αναιρεί λίγο τον σκοπό αυτής της προσπάθειας.
 

BitcoinScam

Don't buy from me
New Member
Joined
Oct 29, 2023
Messages
56
Reaction score
30
Points
18
γιατί αν αγοράσετε πολλά 2b4m σας δίνουν καλή τιμή. Το ίδιο αν u έκανε 100kg u dont χρειάζεται χρήση αντιδραστήρα 100l στη χώρα μου χρησιμοποιούν mauzer 1000l και αναμιγνύουν όλα μαζί και παίρνουν κρύσταλλο σαν πάγο.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Idc σχετικά με την τιμή, αλλά πρόκειται για αριθμούς που δεν αποτελούν καν στόχο για μένα. Πάω για την πρώτη μου προσπάθεια στη χημεία. Θα ήμουν πιο ευχαριστημένος με 250γρ. αυτοσχέδιας εξαιρετικής ποιότητας (κάποια μέρα) από 100 κιλά από οτιδήποτε κάποιος ξένος "τα ανακάτεψε όλα μαζί".
Αλλά ευχαριστώ ούτως ή άλλως
 

auc

Don't buy from me
Resident
Language
🇪🇸
Joined
Apr 30, 2023
Messages
73
Reaction score
18
Points
8
Άρχισα να το παράγω και η διαδικασία είναι αρκετά εύκολη αλλά το να το κρατήσω χωρίς να εξατμιστεί είναι δύσκολο και κάθε φορά που το έκανα το έβαζα στην κατάψυξη για να μην εξατμίζεται τόσο εύκολα.

Μετά από λίγο καιρό βαρέθηκα και έβαλα μια εταιρεία να το εισάγει για μένα και αγόρασα 2 λίτρα και διαρκεί πολύ καιρό.
Απλά είναι δύσκολο να το κρατάς υπό έλεγχο.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Για να απαντήσω σε αυτό: λειτουργεί κάπως, αλλά μοιάζει πολύ μακριά από το "χρηστικό"

 
Last edited:

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Μπορείτε να πάρετε βρώμιο από υδροβρωμικό οξύ με υπεροξείδιο του υδρογόνου (το οξειδωτικό μέσο μπορεί να είναι ένα άλλο οξόνιο και τα παρόμοια), μπορείτε να το πάρετε από βρωμιούχα μέταλλα με αντιδράσεις θειικού οξέος συν ένα οξειδωτικό μέσο. Στις περισσότερες αντιδράσεις, το βρώμιο μπορεί να ληφθεί απευθείας κατά τη διάρκεια της αντίδρασης χωρίς να απομονωθεί στην καθαρή του μορφή, μια πολύ δυσάρεστη ουσία.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Χθες δοκίμασα κάτι που φαίνεται πολλά υποσχόμενο χρησιμοποιώντας βρωμιούχο κάλιο, υποχλωριώδες νάτριο και HCl.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Όλα τα διαλύματα υποχλωριώδους σταθεροποιούνται με υδροξείδιο του νατρίου- αυτό το δυσάρεστο σημείο πρέπει να ληφθεί υπόψη. Χρησιμοποιείτε ένα πολύ ενοχλητικό οξειδωτικό μέσο.
μπορείτε να δοκιμάσετε φωσφορικό οξύ ή θειικό οξύ, το υδροχλωρικό οξύ δεν είναι η καλύτερη επιλογή, καθώς μπορεί να οξειδωθεί σε χλώριο τη στιγμή που τελειώνει το βρωμιούχο.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Ίσως η NBS είναι δυνατή για εσάς; Το CuBr2 είναι επίσης δυνατό. Σύστημα CuO/ιώδιο. Σύστημα H2O2/HBr (η αγαπημένη μου επιλογή).
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ευχαριστούμε!
Αν καταλαβαίνω σωστά, θα μπορούσα να βρωμιώσω απευθείας χρησιμοποιώντας Ν-βρωμοσουκκινίδιοως υποκατάστατο του br2; Αυτό θα εξοικονομούσε ένα τεράστιο ποσό εργασίας + θα ήταν εύκολο να αποκτηθεί.
 
View previous replies…

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Ο καταλύτης βρωμίωσης NBS είναι το οξύ Tos, η αντίδραση είναι πολύ γρήγορη, επιλεκτική και καθαρή. Το NBS είναι ακριβό σε σύγκριση με άλλες πηγές βρωμίου.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
πολύ αργά. Τα 500 γραμμάρια είναι καθ' οδόν. Τι είναι το οξύ Tos btw;
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43

p-τολουλενοσουλφονικό οξύ

 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Το KBr είναι ευρέως διαθέσιμο (το NaBr δεν το γνωρίζω). Απλά προσθέστε λίγο conc. θειικό οξύ και ετοιμαστείτε για απόσταξη υπό κενό. Προσθέστε αργά το H2O2 με ένα χωνί προσθήκης. Μόλις τελειώσετε πάρτε ένα χωνί διαχωρισμού και προσθέστε λίγο conc. h2so4, ρίξτε το διάλυμα βρωμίου+νερό σας στο χωνί διαχωρισμού, εξάγετε το κάτω στρώμα σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα και σφραγίστε με ένα φλόγιστρο. Το πιο επικίνδυνο μέρος είναι η προσθήκη του υγρού στο χωνί sep.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
Ναι, αυτό είναι επίσης παντού στο YouTube. Το H2O2 είναι περιορισμένο εδώ τόσο δύσκολο να το βρεις εκτός από τον καθαρισμό . Βρήκα λίγο που ακόμα περιμένω αλλά μόνο 35%.
 
Top