Μέγεθος κόκκου/πορώδους χωνιού Buchner

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι όσο πιο λεπτόκοκκη είναι η μετάφραση τόσο το καλύτερο. Αλλά έχοντας 0 εμπειρία με αυτό, έχει πραγματικά σημασία; Επιβραδύνει σημαντικά τη διαδικασία φιλτραρίσματος το να έχετε έναν λεπτό κόκκο (15-40 micron) σε σχέση με έναν μεσαίο κόκκο (40-80 micron); Αν όχι, τότε υποθέτω ότι πρέπει να πάρω το λεπτό κόκκο; Φυσικά, η εστίασή μου είναι γενικά πράγματα που αφορούν την ο-χημεία/κλάδο...
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Διαπιστώνω ότι το σε μεγαλύτερο κόκκο παίρνω αρκετό προϊόν κολλημένο στο διηθητικό χαρτί. Το οποίο μπορώ να εξαγάγω με διαλύτη. Είναι απλώς πρόσθετη εργασία και προτιμώ τους λεπτότερους κόκκους.
 

BrownRiceSyrup

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 26, 2022
Messages
52
Reaction score
29
Points
18
λέτε ότι με το χονδρόκοκκο κόκκο κολλάτε περισσότερο από ό,τι με το λεπτότερο κόκκο; συναρπαστικό. Θα νόμιζε κανείς ότι είναι το αντίθετο. Θα μπορούσα να το καταλάβω, όμως, μεγαλύτερη επιφάνεια για να κολλήσει το υλικό. Κάνει διαφορά στην ταχύτητα διήθησης; Είναι αμελητέα και ποιος νοιάζεται, ή μήπως έχει σημασία;
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Δεν κάνει μεγάλη διαφορά για μένα όσον αφορά την ταχύτητα διήθησης. Απλώς φιλτράρω για μερικά λεπτά περισσότερο.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Γεια σας, εξαρτάται από την κλίμακα διήθησης που χρησιμοποιείτε. Θα σας συνιστούσα να χρησιμοποιήσετε το 40-80. Μπορείτε να ελέγξετε τη διήθηση με ένα μέγεθος πόρων χαρτιού διήθησης. Επίσης, σας συνιστώ να χρησιμοποιείτε φίλτρο Shcott σε μικρή κλίμακα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μια σχετική ερώτηση, πόσο κενό πρέπει να χρησιμοποιήσω; Έπαιζα με το χωνί Buchner μου και το έστριψα στα -15 psi και το νερό που περνούσε μέσα από τη φρίτα μετατράπηκε σε αφρό. Δεν το περίμενα αυτό. Δεν είμαι σίγουρος αν ήταν επειδή χρησιμοποιούσα ένα κομμάτι καφέ χαρτοσακούλα για διηθητικό χαρτί ή αν ήταν επειδή δεν σκέφτομαι καν να πλύνω το χωνί πριν το χρησιμοποιήσω την πρώτη φορά. Ή αν ο λόγος ήταν ότι χρησιμοποίησα πολύ μεγάλο κενό. Φιλτράριζα HCl κοκαΐνης σε νερό, προσπαθώντας να αφαιρέσω αδιάλυτες προσμίξεις.
 

Zarder

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 17, 2022
Messages
39
Reaction score
7
Points
8
Εάν αφρίζει, αυτό συνήθως σημαίνει ότι βράζει. Χρησιμοποιήστε λιγότερο κενό.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Θα ήταν παράξενο το νερό να βράζει σε θερμοκρασία δωματίου και σε πίεση -15 psi. Φαίνεται ότι το νερό μπορεί να βράσει στους 174°f, απλά κάνω τους υπολογισμούς στο μυαλό μου. Αυτό είναι κάτι που δεν είχα σκεφτεί. Δεν ξέρω γιατί ο μετρητής έχει + και - psi, αλλά ακούγεται γελοίο να λέει -15psi. Υποθέτω ότι θα έπρεπε να είναι +-0 A PSI, αφού η πίεση του αέρα είναι (όταν υπολογίζω την πίεση δηλαδή θεωρητικά) 14,7 psi στο επίπεδο της θάλασσας
 
Top