Εκχύλιση καφεΐνης από το τσάι

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Εισαγωγή (σύντομη εισαγωγή επειδή ξέρω ότι γνωρίζετε αυτή την ένωση): Η καφεΐνη είναι διεγερτικό που μπορεί να ληφθεί με σύνθεση ή εκχύλιση, η εκχύλιση μπορεί να γίνει από κόκκους καφέ, σκόνη στιγμιαίου καφέ, σακουλάκια τσαγιού, φύλλα τσαγιού.
Θα εξετάσουμε την επιλογή των φακελίσκων τσαγιού.

Χημικές ουσίες:
90ml διχλωρομεθάνιο
Νερό (αν έχετε κακής ποιότητας νερό από τον νεροχύτη μην σκεφτείτε καν να το χρησιμοποιήσετε στην εκχύλιση, αν έχετε αυτό το πρόβλημα μπορείτε να αγοράσετε μπουκάλι νερό στο κατάστημα)
12 ή 13 φακελάκια τσαγιού
12g Na2CO3

Εκχύλιση:
Τώρα φέραμε το διάλυμά μας σε βρασμό, εάν το εκχύλισμα ήταν πραγματικά σκούρο, προσθέτουμε 65ml νερού και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία δύο φορές, τώρα προσθέτουμε στο διαχωριστικό χωνί το διάλυμα και προσθέτουμε dcm 3 φορές για να διαχωρίσουμε το υγρό της καφεΐνης, χρησιμοποιούμε απόσταξη για να αφαιρέσουμε το dcm ανάκτησης, μετά από αυτό παίρνουμε τους κρυστάλλους καφεΐνης μας.

Απόδοση: 1,2 γραμμάρια (55%)
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Η καφεΐνη μπορεί να αγοραστεί στο φαρμακείο χωρίς προβλήματα. Ποιος χρειάζεται να εξάγει καφεΐνη από το τσάι; =)
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Ξέρω, ορισμένα κράτη πωλούν μόνο με συνταγή, έτσι νομίζω για τους ανθρώπους που δεν μπορούν να πάρουν χάπια καφεΐνης.
 

chemistrydude

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2022
Messages
74
Reaction score
21
Points
8
Μπορεί να έχει προσμίξεις.
 

B.d.p.n.e

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 4, 2023
Messages
36
Reaction score
35
Points
18
Deals
2
Μπορώ να κάνω την ίδια διαδικασία χρησιμοποιώντας καφέ ή χάπια αντί για τσάι;
 
Top