Μπορεί η κοκαΐνη να καθαριστεί ακόμη περισσότερο με εκ νέου οξείδωση ?

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Γεια σας,

προς το παρόν παλεύω να βρω μια αξιοπρεπή πηγή. Ακόμα και μετά από
1.
2.Ανακρυστάλλωση με αιθανόλη (επιταχύνω τη διήθηση με εμβολισμό θα μπορούσε αυτό να αποτελέσει πρόβλημα;)
3.
4. Πλύση με Hexan L-L
5. Μετατροπή σε HCL και πάλι
6. Δεύτερη πλύση με αιθανόλη
Καταλήγω με τουλάχιστον 4 πολύ διαφορετικούς κρυστάλλους.... Οι δοκιμές χρώματος εξακολουθούν να δίνουν ασαφή αντίδραση λόγω της παρουσίας πολλών διαφορετικών ουσιών. Ακόμη και οι πλύσεις με νερό δεν βοηθούν.
Έτσι διάβασα πολλά για το θέμα και κατέληξα στα ερωτήματα τι θα συμβεί αν αντιμετωπίσω το HCL όπως τα φύλλα στην παραγωγή;

Εννοώ
1. Διάλυση σε αλκαλικό διάλυμα για να πάρω βάση
2. Προσθήκη βενζολίου ή κηροζίνης
3. Απομακρύνετε το νερό και προσθέστε θειικό οξύ + ανθρακικό νάτριο
-> παίρνω την πάστα
4. Προσθέτω την πάστα στο θειικό οξύ και το νερό
5. προσθέτω υπερμαγγανικό κάλιο (ελπίζω να διασπάσω τα πάντα εκτός από την κοκαΐνη)
6. Σχηματίζω πάλι σε βάση μέσω αμμωνίας hxdroxid
->βάση
η βάση σε hcl θα πρέπει να είναι διαυγής.


Θα μπορούσε αυτό να λειτουργήσει ? Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Όλα αυτά είναι πάρα πολύ περίπλοκα. Είναι υπερβολικό. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν έχετε ιδέα τι κάνετε. Αυτό βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στην επιλογή του λεξιλογίου σας και στις πληροφορίες που δεν συμπεριλάβατε. Είμαι αρκετά καλός κρυσταλλογράφος, ας δούμε τους κρυστάλλους. Χρησιμοποιείς ανακρυστάλλωση με πολλούς διαλύτες; Μπορώ να σας δώσω ένα σχήμα που πραγματικά δεν θα αφήνει σχεδόν κανένα ίχνος νοθείας, αλλά δεν θα χρησιμοποιεί κηροζίνη ή βενζόλιο. Σίγουρα θα χρησιμοποιήσει θειικό νάτριο που φτιάχνεις για άγνωστο λόγο . Ελέγχεις το ph σου καθώς κάνεις όλες αυτές τις επιστημονικές έρευνες; Η κοκαΐνη είναι ένα ευαίσθητο μόριο και υπάρχει 100% πιθανότητα να το σπάσεις.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Δημοσιεύστε τα αποτελέσματα της δοκιμής χρώματος αντιδραστηρίου σας.
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Εντάξει, δεν είμαι σίγουρος για το αντιδραστήριο Έρλιχ. Υποτίθεται ότι δεν πρέπει να γίνει πράσινο... Τα άλλα δίνουν ανάμεικτα σήματα.
 

Attachments

  • 8PZFQqUbdj.jpg
    8PZFQqUbdj.jpg
    1.4 MB · Views: 152
  • X3TYI6ROC7.jpg
    X3TYI6ROC7.jpg
    2.3 MB · Views: 157

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Αυτά και μερικά ακόμη είναι όλα τα καθαριστικά teks που μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο. Αλλά έχετε δίκιο, δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει σε μοριακό επίπεδο. Δεν είμαι χημικός. Αλλά μου αρέσει πραγματικά να μαθαίνω όλα αυτά τα πράγματα και να ανταμείβομαι με καλό χτύπημα. Στην πραγματικότητα ξοδεύω περισσότερα χρήματα για εξοπλισμό και χημικά από όσα θέλω να παραδεχτώ. Έχω διαβάσει τόσα πολλά επιστημονικά άρθρα και διπλώματα ευρεσιτεχνίας που κατέληξα στο συμπέρασμα ότι αυτό θα ήταν δυνατό. Ο τρόπος που περιέγραψα εν συντομία μπορεί να βρεθεί στο erowid. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να προσδιορίσω τι είναι αυτοί οι κρύσταλλοι θα το εκτιμούσα πολύ. Διατηρώ επίσης ένα δείγμα 4mg ανά ml MeOH στο ψυγείο. Αν μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό μίγμα διαλύτη για κινητή φάση για χρωμογραφία λεπτού υμενίου θα ήμουν πολύ ευγνώμων. Οι προσπάθειές μου δεν μπόρεσαν να χωρίσουν τα συστατικά.

Αυτές είναι οι εικόνες των κρυστάλλων που εννοώ. Πρώτα σε αιθανόλη. Πολλά διαφορετικά πράγματα, πάντα πίστευα ότι μόνο τα καθαρά λεία στην κορυφή είναι τα σωστά. Είναι σωστό αυτό; Η εικόνα 2 είναι επίσης αιθανόλη. Η εικόνα 3 είναι Hexan, δεν είναι η χειμερινή χώρα των θαυμάτων που περίμενα. Οι κρύσταλλοι είναι θαμποί και όχι καθαρά λευκοί. Οι δύο εικόνες είναι αιθέρας βενζίνης από τη βάση. Επίσης αυτές οι βελόνες δεν μου φαίνονται σωστές.
 

Attachments

  • gDiozSavkx.jpg
    gDiozSavkx.jpg
    3.8 MB · Views: 159
  • zqK4DT6Zwx.jpg
    zqK4DT6Zwx.jpg
    1.2 MB · Views: 168
  • vGxNdqMc91.jpg
    vGxNdqMc91.jpg
    1.5 MB · Views: 168
  • KvZ51EJM4Y.jpg
    KvZ51EJM4Y.jpg
    2.1 MB · Views: 164
  • 2b3hN0nmC6.jpg
    2b3hN0nmC6.jpg
    2 MB · Views: 170

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Είμαι απλά ένας μαλάκας στο διαδίκτυο, αλλά αυτή είναι η δική μου ερμηνεία:
MARQUIS, καμία θετική αντίδραση
MORRIS, θετική κοκαΐνη
ROBODOPE, καμία θετική αντίδραση
SIMONS θετική κοκαΐνη
EHRLICH όχι θετική αντίδραση
MECKE, θετική φαινεκιτίνη
LIEBERMAN θετική κοκαΐνη

Οι κρύσταλλοι. Αναλύω τώρα συμφωνώ ότι η εικόνα 1, μεταξύ 11 και 2vo'clock είναι η πεμπτουσία των κρυστάλλων υδροχλωρικής κοκαΐνης που βλέπω
Η εικόνα 2 δείχνει την ίδια δομή που βλέπω στις κρυσταλλώσεις μου που πιστεύω ότι είναι ένα αναλγητικό "καΐνη" βενζοκαΐνη ίσως
Η εικόνα 3 δείχνει μερικούς όμορφους κρυστάλλους κοκαΐνης που μου φαίνονται πολύ καθαροί
Η Εικ. 4&5 έχει μονοκλινή δομή της οποίας η διάσταση και η αναλογία ταιριάζουν με τη βιβλιογραφία για τη φαινακετίνη
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
KHTs68SbXQ
Z3sGxTCiFW
Vx9Qz6JHMq

Στην πρώτη εικόνα μπορείτε να δείτε την ίδια δομή που ονομάζω βενζοκαΐνη. Αυτό είναι απλά διαλυμένο σε παγωμένο πόσιμο νερό RO@2ml/g, και γρήγορα μεταγγίζεται σε ένα ταψί πίτας και εξατμίζεται.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Η σύζυγός μου με είχε στριμώξει για να κάνω κάτι άλλο από το να κοιτάζω κρυστάλλους κοκαΐνης όταν απάντησα αρχικά, αυτό που δεν πρόλαβα να πω είναι, ωραία δουλειά με τις αντιδράσεις αντιδραστηρίων και τις φωτογραφίες κρυστάλλων, όταν απάντησα για πρώτη φορά νόμιζα ότι απαντούσα σε κάποιο παιδί που έπαιζε με το φαγητό του, και με εντυπωσιάσατε με την πληρότητα της απάντησής σας. Νομίζω ότι βρισκόμαστε σε παρόμοια θέση με παρόμοια κίνητρα για την κοκαΐνη. Είναι το αγαπημένο μου ναρκωτικό και έχω ψάξει πολύ για περισσότερες πληροφορίες. Έχω βρει ένα σωρό, αλλά πολλά από αυτά είναι πέρα από το πεδίο των χημικών μου ικανοτήτων.
Υπάρχουν μυστικά που παραμένουν κρυμμένα σχετικά με αυτή τη χημική ουσία και ελπίζω να τα αποκαλύψω και θα δεχτώ κάθε βοήθεια που μπορώ να πάρω. Μη διστάσετε να μοιραστείτε τις γνώσεις που αποκαλύπτετε και θα μοιραστώ κι εγώ τις δικές μου μαζί σας. Το τελευταίο εύρημα κάτω από τον τίτλο της χημείας της κοκαΐνης για μένα είναι το βιβλίο, "το εγχειρίδιο της κοκαΐνης" και "το εγχειρίδιο των χρηστών κοκαΐνης " του David Lee. Πρόκειται για παλαιότερες εκδόσεις (78 και 80), αλλά περιέχουν μερικά κομμάτια γνώσης που δεν γνώριζα προηγουμένως. Είναι διαθέσιμα για δωρεάν κατέβασμα από πολλά μέρη. Αν δεν τα έχετε διαβάσει, θα πρέπει να τα διαβάσετε. Αν δεν τα βρείτε εύκολα, μπορώ να σας συνδέσω με τις σελίδες λήψης pdf. Προσπάθησα να ανεβάσω ένα, αλλά τα παράτησα αφού απέτυχε 3 φορές.
Διάβασα ότι ο κιτρινωπός χρωματισμός δεν είναι θετική αντίδραση για τον Ehrlich και επίσης είναι αρκετά συχνό φαινόμενο. Προσωπικά δεν βλέπω πράσινο χρώμα σε αυτό. Πράσινο-κίτρινο ίσως, το οποίο δεν είναι concusmm×
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Ουάου, ευχαριστώ για τη φιλική και με σεβασμό απάντηση. Είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να βρούμε καλύτερους τρόπους καθαρισμού. Ήταν η ανακρυστάλλωση νερού που εννοούσες με το "μπορώ να σου δώσω ένα σχήμα που πραγματικά δεν θα αφήνει σχεδόν κανένα ίχνος νοθείας, " ? Αν κοιτάξω στο σημειωματάριό μου το δοκίμασα ήδη 6 φορές ποτέ με επιτυχία :( Τι έκανα:
-Γέμισε 2ml νερό σε δοκιμαστικό σωλήνα με βιδωτό καπάκι.
-Βάζω το βιδωτό καπάκι και βάζω παγωμένο νερό.
-Εν τω μεταξύ, θρυμματίστε 1 γρ. υλικού.
-Παίρνω τον δοκιμαστικό σωλήνα, τον ανοίγω και βάζω σκόνη μέσα. (Ίσως ήμουν πολύ αργός εδώ και τα 2ml νερού πήραν πάλι θερμοκρασία δωματίου)
-κλείστε τον δοκιμαστικό σωλήνα και ανακινήστε τον -> πολύ λίγη ποσότητα δεν έχει διαλυθεί.
-χύνετε από τον δοκιμαστικό σωλήνα ακουμπώντας σε γυάλινο αναδευτήρα για να αποφύγετε το στάξιμο και να κρατήσετε το μη διαλυμένο υλικό πίσω.
-χρησιμοποίησα ένα γυάλινο κοπτικό από σκληρυμένο γυαλί γι' αυτό.
-τοποθέτησα την πλάκα σε θερμαντικό στρώμα για το terrarium (δεν θα υπερβεί ποτέ τους 35°C) + χρησιμοποίησα φορητό ανεμιστήρα για να βοηθήσω στην εξάτμιση του νερού.
..... Αυτό πήρε αιώνες γιατί η σύσταση ήταν σαν σιρόπι σφενδάμου... Έστρεψα την πλάκα για να έχω μεγαλύτερη επιφάνεια για τη θέρμανση και τον ανεμιστήρα αλλά και πάλι, πολύ αργή εξάτμιση σε σύγκριση με την αιθανόλη. Μόλις έπαψε να είναι ρευστό στην πλακέτα μου το έβαλα σε ένα δροσερό μέρος κοντά στα παράθυρα ώστε ο αέρας να βοηθήσει στην κρυστάλλωση. Και μάντεψε τι; Όλοι οι περίεργοι κρύσταλλοι είναι ακόμα εδώ... + δεν υπάρχει πλέον καλό αποτέλεσμα. Το νερό και η θερμοκρασία πρέπει να υδρολύουν το ευαίσθητο μόριο... Την επόμενη φορά θα βάλω την κοκαΐνη επίσης ήδη σε δοκιμαστικό σωλήνα σε κρύο χώρο, θα προσθέσω μόνο κρύο νερό, θα το ανακινήσω λίγο και θα το ρίξω σε χωνί buchner από πορσελάνη με κενό (δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν το κενό μπορεί πραγματικά να επιταχύνει την υδρόλυση). Για να απαντήσω στην ερώτησή σας: Ελέγχετε το ph σας καθώς κάνετε όλη αυτή την επιστημονική έρευνα; Ναι, μέσω καλά βαθμονομημένου ψηφιακού μετρητή ph και κανονικών δοκιμαστικών ταινιών. Ρυθμίζετε το ph του νερού σας για να το αποφύγετε αυτό;
Όπως εδώ https://drugs-forum.com/data/attach..._stability_of_cocaine_in_aqueous_solution.pdf
συνιστάται τιμή ph 5 για αποθήκευση σε θερμοκρασία δωματίου.
Επίσης φυσικά γνωρίζω τα βιβλία του David Lee, ήταν και το δικό μου σημείο εκκίνησης αλλά τώρα είναι κάπως ξεπερασμένο....
 

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Μπορείτε να εξηγήσετε πώς λειτουργεί το soubility; Μπορώ να βρω πηγές που αναφέρουν ότι 2,7 - 3,2 ml αιθανόλης μπορούν να διαλύσουν ένα γραμμάριο. Αν δοκιμάσω με έως και 4 ml ανά γρ. το υλικό που παραμένει στο φίλτρο εξακολουθεί να είναι θετικό με το αντιδραστήριο morris. Η θεωρία μου είναι ότι υπάρχει κάποιο είδος ζάχαρης αναμεμειγμένο. Η ζάχαρη μπορεί να διαλυθεί στο νερό και σχηματίζει γλίτσα, η οποία μπορεί να διαλύσει περισσότερη κοκαΐνη; Είμαι σίγουρος ότι το έχω δει αυτό με το χλωροφόρμιο. Αν δοκίμαζα την κρυστάλλωση με χλωροφόρμιο χωρίς πλύση με ασετόν, όλα διαλύονταν. Αλλά αν η σκόνη πλυθεί σωστά μέσω aceton, μπορώ να φιλτράρω τα κοψίματα με χλωροφόρμιο επειδή δεν διαλύθηκαν όλα. Νομίζω ότι ο εχθρός μου είναι ένας γαλακτωματοποιητής που βοηθάει ώστε οι διαφορετικές ενώσεις να αναμιχθούν ομοιόμορφα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Όταν είπατε ότι ήταν κολλώδες μετά το μπάνιο του. Ήξερα ότι μιλούσαμε για τη ζάχαρη. Μανιτόλη πιθανώς , είναι μια αλκοόλη ζάχαρης, έτσι διαλύεται σε αιθανόλη μεθανόλη και νερό. Χρησιμοποίησα κατά λάθος μια φορά ΔΕΝ χρησιμοποίησα κρύο νερό και έγινε καφέ κόλλα και 20 εκχυλίσεις αργότερα έχασα επιτυχώς όλη την κοκαΐνη. Όχι, το ντεκαντάρισμα, συνήθως το κάνω ακριβώς 1 φορά και αν Αν βγάλω κάτι αξιόλογο, θα κάνω όλο το σακουλάκι αλλά 4/5 φορές δεν βγάζω τίποτα. Το καυτό ισοπροπυλ που βράζει κάνει μια αρκετά δίκαιη εκχύλιση για μένα τις περισσότερες φορές. Το βάζω στο Buchner, ρίχνω το καυτό iso πάνω του το στριφογυρίζω για 5 δευτερόλεπτα και πατάω τον διακόπτη. Μετά ρίχνω μερικά ml βραστό καυτό ισοπροπύλιο για να ρουφήξω τα υπολείμματα από οτιδήποτε υπάρχει στο Buchner.
Αν πάρεις αυτό το παγωμένο νερό και το εξουδετερώσεις με λίγο sb, μπορείς να μαζέψεις τα βότσαλα και έχεις εξαλείψει τα περισσότερα αν αυτή η ζάχαρη παραμένει διαλυμένη στο νερό, μετά το θρυμματίζεις, το ξαναμαγειρεύεις σε νέο νερό και λίγη βάση και το μαζεύεις δεύτερη φορά. Ξέρετε ότι η c.hcl είναι τόσο πολική που διαλύεται 50% σε νερό με 7 ph, η χρήση ph-μετρητή είναι σημαντική γιατί αν το ph σας ταιριάζει με το pka σας, τότε τεχνικά είναι 50% ενωμένο και κινδυνεύετε να χάσετε το 1/2 του σκατά σας. Βεβαιωθείτε ότι ελέγχετε ότι το ph σας είναι 2 μετά το pka τουλάχιστον, αλλά η κοκαΐνη είναι επίσης εύθραυστη και διασπάται εύκολα. Όξινη εκχύλιση, ph<6,6 όταν προσπαθείς να το καθαρίσεις, πριν διαχωρίσεις το πολικό/μη πολικό, έλεγξε το ph και ρύθμισέ το γιατί αν είναι 7 χάνεις προϊόν. Έχω δει μερικές εργασίες που ασχολήθηκαν με την παρουσία λεβαμισόλης. Υπάρχουν 2 παρόμοιες εργασίες ( η δεύτερη είναι πλαστογραφία και κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας κατά τη γνώμη μου). Και οι δύο εργασίες έχουν δείγματα μίγματος 3 δυνάμεων κοκαΐνης και λεβαμισόλης και στις δύο εργασίες αφαιρούν επιτυχώς τη λεβαμισόλη μέσω εξουδετέρωσης και καθαρισμού με εξάνιο και στη συνέχεια επαναπροτονισμού με αέριο hcl. Η πρώτη εργασία που διάβασα όμως, παρόλο που προαναγγέλλει την επανασύνδεση με οξύ Lewis και την πλύση με 3 φορές εξάνιο ως την κύρια μέθοδο, καθαρίζοντας όλη τη λεβαμισόλη σε μόνο 2 πλύσεις, αν διαβάσετε την εργασία, η άλλη μέθοδος αφαιρεί επίσης όλη τη λεβαμισόλη, αλλά χρειάζεται 3 πλύσεις. Ήταν χλωροφόρμιο στο hcl σε νερό. Η hcl κοκαΐνης διαλύεται σε νερό, ανακινείται με χλωροφόρμιο 3 φορές και στη συνέχεια εξατμίζεται υπό κενό. Όπως είμαι βέβαιος ότι γνωρίζετε, η λεβαμισόλη είναι το χρυσό πρότυπο της δύσκολης αφαίρεσης .
Δεν έχω δει κανένα στοιχείο που να υποδηλώνει ότι μια πορεία ( ή ισχυρό για το θέμα αυτό) κενού έχει οποιαδήποτε επιζήμια επίδραση στην κοκαΐνη. Το οποίο με φέρνει σε κάτι που δεν έχω ακούσει ή δει ποτέ να δοκιμάζεται. Φυγοκέντρηση. Μόλις κυνηγούσα τις φυσικές ιδιότητες της μαννιτόλης και της κοκαΐνης hcl και παρατήρησα μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία. Η κοκαΐνη hcl έχει mol. Wt. ακριβώς στο 2x της μαννιτόλης. Ταυτόχρονα, η μαννατόλη έχει πολική επιφάνεια 2x μεγαλύτερη από αυτή της κοκαΐνης hcl ( μεγαλύτερη από, (120A έναντι 55A), γεγονός που την καθιστά καταπληκτική υποψήφια για φυγοκέντρηση. Είναι αλεξίπτωτα και τορπίλες. Επίσης το 120 angstrom θα μπορούσε να φιλτραριστεί με ένα δίσκο κυτταρίνης και θα πρέπει να είστε σε θέση να βρείτε ένα κατάλληλο μέγεθος περισσότερο από 55 και λιγότερο από 120
 
Last edited:

DanTheMan

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 23, 2023
Messages
16
Reaction score
1
Points
3
Δεδομένου ότι διαθέτω μια φυγόκεντρο(ή κατασκευάζω μια από παλιό κινητήρα drone) θα το δοκιμάσω.
Για να επιστρέψω στο πραγματικό θέμα και να απαντήσω στη δική μου ερώτηση. Ναι, η κοκαΐνη μπορεί να επαναοξειδωθεί για καθαρισμό. Βλέπε https://www.emcdda.europa.eu/publications/eu-drug-markets/cocaine/production_en#figure1

Απλά ένας άλλος σύνδεσμος για τους ενδιαφερόμενους. Νομίζω ότι αξίζει να το διαβάσετε.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
ΓΙΓΚ! Είναι η αρχική μου εντύπωση από αυτόν τον δεύτερο σύνδεσμο. Δεν προτείνω τίποτα από όσα λέει. Θα μπορούσα, αλλά θα έπρεπε να το αναλύσω με πραγματικές πληροφορίες και να τρέξω τους αριθμούς. Η αρχική μου εντύπωση είναι ότι είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να χάσετε πολλά προϊόντα. Σταμάτησα να το διαβάζω όταν έφτασα στο 10ο κομμάτι ψευδών/παραπλανητικών πληροφοριών. Θα είναι ένα μακρύ ταξίδι για να τα καταρρίψω όλα αυτά με παραπομπές.
 
Top