Μπορώ να χρησιμοποιήσω με ασφάλεια μια αντλία κενού με τους τυπικούς διαλύτες MDMA; (ξυλόλιο, IPA ,HCL, NAOH , κ.λπ.

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Λοιπόν, έλαβα τη νέα μου αντλία κενού, πριν από αυτό χρησιμοποιούσα μια μικρή χειροκίνητη αντλία, και για να είμαι ειλικρινής ήταν αρκετά καλή , έτσι.. αφού έχει κινητήρα κλπ, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε αποστάξεις κενού χωρίς κινδύνους;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Ανάλογα με το υλικό των εξαρτημάτων της αντλίας που έρχονται σε επαφή με τον διαλύτη, θα πρέπει να συνδεθεί μια παγίδα ψύξης για τη συμπύκνωση των ατμών που δημιουργούνται από το κενό. Αυτό αποτρέπει επίσης τη διανομή των ατμών του διαλύτη στον χώρο.


Θα πρέπει επίσης να δημιουργήσετε μια δυνατότητα ρύθμισης του κενού, δεν απαιτείται πάντα η πλήρης ισχύς αναρρόφησης.
Εγώ το έχω λύσει αυτό με ένα τεμάχιο Τ στη γραμμή αναρρόφησης όπου μπορώ να διοχετεύσω ψευδοαέρα για να ρυθμίσω το κενό.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Tnx πολύ φίλε, αυτό είναι πολύ ωραίο , για τον ατμό είχα έναν εκχυλιστή απευθείας στην έξοδο της χειροκίνητης αντλίας, αλλά αυτή η μέθοδος είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι.
tnx και πάλι κύριε.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
Λοιπόν... προσπαθώ να καταλάβω πώς να συνδέσω... και... δεν είμαι σίγουρος χαχα ...
Μπορείτε να μου εξηγήσετε;

Ποιο μέρος πρέπει να συνδέσω στον προσαρμογέα κενού μου;
 

Attachments

  • xGW4v1JM9S.PNG
    xGW4v1JM9S.PNG
    112.8 KB · Views: 329

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

ok, όλα κατανοητά, η συναρμολόγηση είναι πολύ απλή και λογική haha...... απλά... με παγόλουτρο θα πρέπει να είναι αρκετό σωστά; δεν χρειάζεται υγρό άζωτο για αυτό , σωστά;
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Εγώ χρησιμοποιώ ένα λουτρό πάγου/αλατιού στους -21 -24°C, αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε κάτι όπως ένα dewar για να το διατηρήσετε κρύο για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Πρώτα μια σύνδεση με την ψυχρή παγίδα σας, στη συνέχεια, καλύτερα, ένας τρόπος ρύθμισης του ψευδούς αέρα για τη ρύθμιση του κενού και στη συνέχεια στην πλευρά αναρρόφησης της αντλίας.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Γεια σας, δεν είναι μια ψυχρή παγίδα. Είναι ένας προσαρμογέας κενού για απόσταξη υπό κενό.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Εξαρτάται από τον διαλύτη (για παράδειγμα, καλύτερα να χρησιμοποιείτε υγρό άζωτο με διαιθυλαιθέρα), αλλά συνήθως, όπως είπε ο Pennywise, αρκεί το παγωμένο αλατόλουτρο.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
ναι ναι ναι jnow, ανέβασα για να δείξω τον προσαρμογέα κενού μου, η παγίδα ψύξης μου είναι καθ' οδόν!
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

κανονικό επιτραπέζιο αλάτι; ποιος είναι ο λόγος για το αλάτι;
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
όσον αφορά το dewar.... υπάρχει άλλη επιλογή; μόνο πάγος/αλάτι μπάνιου δεν είναι αρκετό; όπως η χρήση ενός μεταλλικού δοχείου κατάλληλου μεγέθους;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,688
Solutions
3
Reaction score
2,814
Points
113
Deals
1
Όσο μεγαλύτερη είναι η ποσότητα του αλατιού, τόσο χαμηλότερο είναι το σημείο κατάψυξης (μέχρι ενός σημείου- όταν υπάρχει αρκετό αλάτι ώστε να μη διαλύεται πλέον, το σημείο κατάψυξης δεν μειώνεται πλέον). Το νερό του ωκεανού περιέχει περίπου 3,5% αλάτι- το θαλασσινό νερό παγώνει περίπου στους 28°F (-2° C). Ένα διάλυμα αλατιού 10% παγώνει στους -6°C (20°F) περίπου, και ένα διάλυμα 20% παγώνει στους -16°C (2°F).
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Εάν έχετε τη δυνατότητα να προσθέτετε ή να ανταλλάσσετε πάντα πάγο/αλάτι, αυτό είναι δυνατό και χωρίς μονωμένο δοχείο. Ανάλογα με το πόσο καιρό έχετε την αντλία σε λειτουργία, η ψυκτική άλμη θερμαίνεται και η παγίδα γίνεται αναποτελεσματική.
Ένα dewar διατηρεί το μείγμα αλατιού/πάγου κρύο για μεγάλο χρονικό διάστημα.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
άρα, θα πάω για ολικό κορεσμό; όπως μια άλμη; ή αυτό θα ήταν απαραίτητο αν θα μπορούσα να παγώσω σε χαμηλότερα από -16; με υγρό άζωτο κλπ; για ένα απλό λουτρό νερού/πάγου , αφού είδα ότι ακολουθεί μια αναλογία, τι % αλάτι θα μου συστήνατε;

Δεν έχω dewar, αλλά ένα θερμοδοχείο θα μπορούσε να λειτουργήσει; (δεν ξέρω αν το thermo ονομάζεται σωστά στα αγγλικά; (αυτό που χρησιμοποιείται για να διατηρείται κρύο/ζεστό το φαγητό/καφές κ.λπ.)
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

Κάτι τέτοιο θα μπορούσε να λειτουργήσει; (αυτό είναι το typicall για να πάρει τα τρόφιμα / καφέ κλπ σε καλή θερμοκρασία) εδώ ονομάζεται termo ή thermo
 

Attachments

  • uGnkNzsETc.jpg
    uGnkNzsETc.jpg
    18.7 KB · Views: 297

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Έχω υπερκορεσμένη την άλμη με αλάτι, οπότε μαζί μου υπάρχει ακόμα αλάτι στον πυθμένα που δεν έχει διαλυθεί, από πάνω υπάρχει πάντα ένα παχύ μαλακό στρώμα πάγου, σαν παγωτό χιόνι και σύμφωνα με το θερμόμετρο -21-23°C κρύο. Με ασετόν θα μπορούσα να δοκιμάσω ακόμα πιο βαθιά, αλλά μου αρκεί αυτό. Χρησιμοποιώ επίσης την άλμη για να ψύχω τη φιάλη μου κατά την εξώθερμη αναγωγή, χρησιμοποιώ την ίδια άλμη συνέχεια.
Αν πρέπει να πάτε ακόμα πιο χαμηλά, ενημερωθείτε για τις παραδόσεις ξηρού πάγου στην περιοχή σας, ο ξηρός πάγος μπορεί πιθανώς να χρησιμοποιηθεί για έως και 48 ώρες και επίσης να παραδοθεί με πρόγραμμα.

Ναι μπορείτε, αν είναι αρκετά μεγάλο, ένα dewar είναι το ίδιο μόνο δύο φορές και πιο απομονωμένο στο βιομηχανικό πρότυπο, πήρα ένα φτηνό σε ένα μεταχειρισμένο onlinestore στο σωστό μέγεθος για την παγίδα μου.
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8
tnx πολύ, ενδιαφέρουσες πληροφορίες!!
 

IM BATMAN

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 4, 2022
Messages
65
Reaction score
9
Points
8

έτσι... αυτό ακούγεται τώρα το μόνο που σκέφτομαι είναι να μετρήσω τη θερμοκρασία και να πάρω μια άλλη λογική για μένα, απλά σκεφτόμουν πόσο δύσκολο θα ήταν να πάρω πάγο βράχους από μια άλμη, αλλά αν λες ότι πρέπει απλά να μετρήσω τη θερμοκρασία. και να πάρω για μια συνοχή χιόνι ill κάνει σωστά.

όσο για τον ξηρό πάγο το σκεφτόμουν , μέσα στη σπιτική μου φιάλη dewar θα μπορούσε να λύσει όλο αυτό το πρόβλημα. θα κάνω μια έρευνα τώρα να δω αν μπορώ να το βρω.

σχετικά με τον ξηρό πάγο , δεν υπάρχει πρόβλημα με αναθυμιάσεις κλπ σωστά? απλά υπολείπεται χωρίς κανένα κίνδυνο σωστά?

σχετικά με τους αέριους διαλύτες που θέλω να "εξαλείψω" θα είναι το IPA , το ξυλόλιο , το DCM ... και το HCL / NAOH από τα αλκαλικά/οξέα βήματα....
Αυτά θα "εξαλειφθούν" εύκολα;
 
Top