καταλυτική υδρογόνωση νιτρομεθανίου αποδίδει;

phenylethics

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Εάν κάποιος αναγάγει το νιτρομεθάνιο μέσω καταλυτικής υδρογόνωσης θα ήταν παρόμοια η απόδοση με εκείνη της al/hg; Όπως 20ml του υλικού θα ήταν αρκετά για να επεξεργαστούν 25 γραμμάρια κετόνης;

Είναι ισομοριακή η ποσότητα που παράγεται;

Ενώ είμαι σε αυτό, πόσες φορές μπορεί γενικά να χρησιμοποιηθεί το palliduim on carbon; Προσπαθώ να προχωρήσω από τα άλατα του υδραργύρου, δοκίμασα το NaBh4 δεν μου άρεσαν οι αποδόσεις... ευχαριστώ!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Για παράδειγμα, 25g νιτρομεθάνιο για 25g MDP2P. Θα πρόκειται για τριπλή περίσσεια. Ίσως αρκετό για την αναγωγή Al/Hg. Η ισομοριακή αναλογία δεν είναι αρκετή για αυτή την αντίδραση. Αν θέλετε να δοκιμάσετε την καταλυτική υδρογόνωση, έχετε πρόσβαση σε αέριο υδρογόνο και αγοράζετε καταλύτες;
 
Last edited by a moderator:

phenylethics

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2022
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Ναι, έχω πρόσβαση σε παλλιούχο σε άνθρακα 10%, για λιγότερο από 15 δολάρια το γραμμάριο. Είμαι σίγουρος ότι μπορώ να πάρω υδρογόνο στο τοπικό βενζινάδικο!
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
σε PM
 

PepitoPistol

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Έχω παρόμοιες ερωτήσεις αλλά για το MDMA, καταφέρατε να βρείτε κάτι;
Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να χρησιμοποιήσετε καταλύτη adams ή Pd/C; Θα μπορούσε να λειτουργήσει σε ένα βήμα για το MDP2P + νιτρομεθάνιο;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Ναι, θα πρέπει να λειτουργεί
 

PepitoPistol

Don't buy from me
Resident
Joined
May 3, 2022
Messages
10
Reaction score
4
Points
3
Σε ποια αναλογία;
Επίσης, έχω διαβάσει ότι η καταλυτική υδρογόνωση του νιτρομεθανίου δίνει χαμηλές αποδόσεις... Είμαι περίεργος γι' αυτό, γιατί μπορώ να πάρω νιτρομεθάνιο, αλλά όχι μεθυλαμίνη... οπότε αυτό θα ήταν εξαιρετικό...
Μπορείτε να μοιραστείτε κάποια γνώση;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Γράφτηκε σε προσωπικά μηνύματα. Το νιτρομεθάνιο για σύνθεση σε ένα δοχείο δεν είναι πολύ κατάλληλο για καταλυτική υδρογόνωση.
 
Top