Ηλίθιος της Χημείας που ζητάει βοήθεια

Grubby

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
1. Αναμείξτε 40 γραμμάρια φαινυλακετόνης, 20 γραμμάρια υδροχλωρικής μεθυλαμίνης και 200 ml μεθανόλης, προσθέστε 1 γραμμάριο υδροξείδιο του νατρίου για να εξουδετερώσετε σε ασθενή αλκαλικότητα και αντιδράστε στους 60 βαθμούς για 2 ώρες για να δημιουργήσετε ένα ενδιάμεσο ιμίνη.
2. Προσθέστε 15 γραμμάρια βοροϋδρίτη νατρίου στην ενδιάμεση ιμίνη και αντιδράστε σε θερμοκρασία δωματίου για 6 ώρες για να παράγετε αμφεταμίνη.
3. Προσθέστε 100 ml νερού στο διάλυμα της αντίδρασης, διαχωρίστε το οργανικό στρώμα και επαναλάβετε την πλύση τρεις φορές. Αφού χρησιμοποιήσετε 100 ml νερού κάθε φορά, προσθέστε κατάλληλη ποσότητα υδροχλωρικού οξέος για την εξουδετέρωση σε pH 5.
4. Εξατμίστε όλο το διαλύτη και το νερό, σταματήστε τη θέρμανση όταν η θερμοκρασία είναι πάνω από 100 βαθμούς και οι κρύσταλλοι εξακολουθούν να μην έχουν κατακρημνιστεί μετά την ψύξη. Έχω παραλείψει κάποιο σημαντικό βήμα;
 

chef learner

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 9, 2024
Messages
43
Reaction score
3
Points
8
Δεν υπάρχει αρκετό υδροξείδιο του νατρίου. Κατά την παραγωγή αερίου μεθυλαμίνης, το διάλυμα μεθανόλης-μεθυλαμίνης πρέπει να διατηρείται σε χαμηλή θερμοκρασία για να διασφαλιστεί ότι η μεθανόλη απορροφά το αέριο μεθυλαμίνη. Στο μπροστινό τμήμα θα παραχθεί υγρασία. Συνιστάται η απομάκρυνση της υγρασίας. Η ποσότητα θα επηρεάσει την απόδοση. Το διάλυμα θα αντανακλά την απώλεια μεθυλαμίνης σε θερμοκρασία δωματίου. αερίου, καθιστώντας το μείγμα της αντίδρασής σας μη αντιδραστικό και το μόνο που μπορεί να λάβετε είναι P2P μετά από σπατάλη αντιδραστηρίων. Μετά την προσθήκη νερού, θα πρέπει να πάρετε DCM ή άλλους διαλύτες για να εξαγάγετε την ελεύθερη βάση μεθαμφεταμίνης από το νερό και στη συνέχεια να οξινίσετε

Δεν ξέρω αν έχω δίκιο ή άδικο, αλλά τουλάχιστον αυτά έμαθα στο φόρουμ
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
11,851 γραμμάρια υδροξειδίου του νατρίου για την αποπρωτονίωση 20 γραμμαρίων χλωριούχου μεθυλαμμωνίου
 
Top