Σωστός τρόπος δοκιμής του σημείου βρασμού του P2P

louisbb888

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 2, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας, είμαι αρχάριος χημικός.
Μόλις δοκίμασα το p2p από τη σύνθεση νατρίου bmk για πρώτη φορά! και πήρα 50ml κίτρινο πετρέλαιο που επιπλέει στο ανώτερο στρώμα
Στη συνέχεια έκανα δοκιμή του σημείου βρασμού του p2p, αλλά έχω πρόβλημα με αυτό:
- Προσπαθώ να μειώσω τη θερμότητα για να περιμένω να εξατμιστεί το οξύ ή το νερό που έμεινε για λίγα λεπτά. Αλλά το λάδι εξακολουθεί να βράζει και το θερμόμετρο δείχνει ότι η θερμοκρασία ανεβαίνει συνεχώς στους 214 και δεν ανεβαίνει άλλο! (Εννοώ ότι το κίτρινο λάδι βράζει ακόμα και όταν η θερμοκρασία είναι 100C -> 214C)
Έτσι δεν είμαι σίγουρος ότι το κίτρινο λάδι που πήρα είναι p2p ή όχι, υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος για να το ελέγξω;
* Έκανα απλή δοκιμή του σημείου βρασμού του νερού και το σημείο βρασμού του ξεκινά από τη θερμοκρασία 95C-102C!
Οπότε δεν είμαι σίγουρος για τους 100c-214c για το αβέβαιο p2p μου.
Παρακαλώ δώστε μου κάποια βοήθεια ή συμβουλή
Ευχαριστώ
 

FENTAMAS

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 2, 2024
Messages
84
Reaction score
65
Points
18
Αυτό είναι εντάξει.
Δεν μπορεί να μεταπηδήσει αμέσως στους 214 °C, καθώς υπάρχει υπόλοιπο νερού και ίσως άλλοι διαλύτες/προσμίξεις χαμηλότερου βρασμού.
Λάβετε επίσης υπόψη σας τη θερμοχωρητικότητα του βολβού υδραργύρου του θερμομέτρου σας.
Για το λόγο αυτό για τον καθαρισμό του ελαίου σας με απόσταξη υπό κενό, απορρίψτε το πρώτο κλάσμα μέχρι να σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία.
Όσο πιο αποτελεσματική είναι η στήλη σας, τόσο λιγότερο προϊόν θα χάσετε και τα κλάσματα θα διαχωριστούν πιο έντονα.
Αυτό μπορεί επίσης να επιτευχθεί με πλύσιμο και ξήρανση του προϊόντος σας πριν από την απόσταξη.

Η μόνη επιτρεπόμενη σε αυτό το φόρουμ μέθοδος για να ελέγξετε το P2P σας είναι να κάνετε ΜΕΘ.
 
Top