Κρυπτογράφηση για συναλλαγές πρόσωπο με πρόσωπο;

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Αναρωτιέμαι αν η κρυπτογράφηση θα μπορούσε να αντικαταστήσει την παράδοση των χρημάτων σε κάποιον.

Πιθανώς θα απαιτούσε περισσότερη εμπιστοσύνη από τα μετρητά, αλλά ταυτόχρονα, ίσως θα εξορθολογίσει τα πράγματα.

Θα ήθελα να ακούσω γιατί οι πελάτες θα μπορούσαν να είναι αντίθετοι σε αυτό σε σύγκριση με τα μετρητά.

Μπορώ να φανταστώ το φόβο του εντοπισμού του, αν και η χρήση του montero θα βοηθήσει σε αυτό.

Είναι λίγο πιο βολικό να χρησιμοποιείς μετρητά, αλλά μόλις το συνηθίσουν, το να πληρώνουν μέσω του τηλεφώνου τους και τα φάρμακα απλά να παραδίδονται με μικρή αλληλεπίδραση έχει τα πλεονεκτήματά του.

Καμία σκέψη;
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
μερικές φορές πουλάω τοπικά αν έχω επιπλέον φάρμακα/πράγματα που δεν θέλω και προσωπικά θα προτιμούσα να πάρω μετρητά παρά κρυπτογραφία. καταλαβαίνω ότι η κρυπτογραφία είναι πιο ευέλικτη (κατά κάποιο τρόπο) επειδή μπορώ να πληρώσω για πράγματα στο διαδίκτυο, αλλά επίσης όπως, το θέμα με την κρυπτογραφία είναι ότι η αξία της αυξομειώνεται. Αν κάποιος υποθετικά αγοράσει ένα γραμμάριο χόρτο από μένα με ένα χαρτονόμισμα των 10 δολαρίων, θα παραμείνει στα 10 δολάρια. αν μου δώσει κρυπτογραφία αξίας 10 δολαρίων μπορεί να γίνει 8 την επόμενη μέρα. μπορεί επίσης να γίνει 12 ή μπορεί να μείνει 10, αλλά δεν μου αρέσει να παίρνω ρίσκα lol
 

CryoThio

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 7, 2023
Messages
200
Reaction score
66
Points
28
Το σκέφτηκα αυτό μετά την ανάρτηση, αλλά αυτό ισχύει και για τους δύο τρόπους, θα μπορούσε να χάσει αξία, θα μπορούσε να κερδίσει αξία.

Αν σας σταματήσουν οι μπάτσοι, στις ΗΠΑ τουλάχιστον, το να έχετε πολλά χαρτονομίσματα είναι κόκκινο πανί, αλλά όχι τόσο με την κρυπτογράφηση. Οι περισσότεροι δεν θα ξέρουν καν τι είναι το monero, ίσως το bitcoin, όχι όμως το montero.

Η προσβασιμότητα είναι πιο δύσκολη με το ceypto, αλλά φαντάζομαι ότι είναι πιο εύκολο να ξεπλύνεις τα χρήματα, καθώς ίσως κάποιος θα μπορούσε να ανοίξει έναν τραπεζικό λογαριασμό σε μια ξένη χώρα συνδεδεμένο με έναν εταιρικό τραπεζικό λογαριασμό, κάτι τέτοιο.
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
Μπα, αυτοί οι μπάτσοι είναι πολύ πιο έξυπνοι από ό,τι νομίζεις. μπορεί να είναι μαλάκες αλλά δεν είναι ηλίθιοι. συμφωνώ όμως, θα ήταν μάλλον πολύ πιο εύκολο να ξεπλύνουν τα χρήματα αν ήταν σε κρυπτογράφηση.

με έχουν σταματήσει με πολλά χαρτονομίσματα, φαίνεται άσχημο αλλά δεν μπορούν να σε κατηγορήσουν για τίποτα εφόσον είσαι προσεκτικός (κατά την εμπειρία μου)
 
  • Like
Reactions: vis

Berlin777

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇬🇧
Joined
Jan 27, 2023
Messages
206
Reaction score
144
Points
43
Deals
15
Θα μπορούσατε να ζητήσετε πληρωμή με σταθερό νόμισμα για να αποφύγετε τις διακυμάνσεις
 

fidelis

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 1, 2024
Messages
315
Reaction score
375
Points
63
Δεν ήξερα καν ότι υπήρχε αυτό το πράγμα 😅 ευχαριστώ sm
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
529
Reaction score
246
Points
43
Νομίζω ότι αν ο αγοραστής σας είναι άνετος με την κρυπτογραφία μεγάλη, χρησιμοποιήστε την αν θέλετε. Δεν βλέπω τεράστιο όφελος στη χρήση κρυπτογράφησης έναντι μετρητών σε μια προσωπική συμφωνία. Νομίζω ότι η κρυπτογράφηση είναι πιο δύσκολη για το ευρύ κοινό στη χρήση (στο διαδίκτυο είναι μια αναγκαιότητα φυσικά) Τέλος, τι κάνετε με την κρυπτογράφηση σας; Πιθανώς την ανταλλάσσετε με μετρητά;

Υποθέτω ότι δεν βλέπω ένα τεράστιο μειονέκτημα στη χρήση μετρητών στο πρόσωπο και είναι κάτι με το οποίο ο καθένας αισθάνεται άνετα
 
Top