Το τελωνείο έκανε έφοδο στο σπίτι μου (Φινλανδία) και τα διδάγματα που αποκόμισα (AMA)

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Γεια σε όλους!

Ήθελα να μοιραστώ μια ιστορία σχετικά με το πώς τα πράγματα μπορούν να πάνε στραβά. Για μένα, όλα συνέβησαν ένα πρωί καθώς περιηγούμουν στο TOR και γενικά στο διαδίκτυο. Ξαφνικά, κάποιος χτύπησε την πόρτα και χτύπησε το κουδούνι. Κανονικά, δεν αντιδρώ σε τέτοιου είδους πράγματα, αλλά αυτή τη φορά ο σκύλος μου ήταν έξω και γαύγιζε, οπότε μετά από λίγο, αποφάσισα να ρίξω μια ματιά από τις κάμερες της μπροστινής αυλής. Λοιπόν, το ίντερνετ μου είχε πέσει για κάποιο λόγο και το νέο μου κινητό τηλέφωνο αρνήθηκε να συνδεθεί στο WiFi, κάτι που θα μου επέτρεπε να ελέγξω ποιος ήταν στην πόρτα. Σκέφτηκα ότι ίσως ήταν κάποιος που περίμενα, οπότε άνοιξα την πόρτα. Λοιπόν, δεν ήταν!

Στη συνέχεια ξεκίνησε ένα κυνηγητό στους υπολογιστές, το οποίο κέρδισα, αλλά μετά από αυτό, υπήρξε μια σύντομη στιγμή όπου έπρεπε να αποφασίσω αν αυτοί οι άνθρωποι κυνηγούσαν όλα μου τα πράγματα ή αν ήταν πράκτορες που ήθελαν να με συλλάβουν, οπότε έπρεπε να αποφασίσω αν θα παλέψω ή όχι. Αποφάσισα να μην το κάνω όταν είδα πιστόλια και στους δύο αυτούς τύπους. Λίγο αργότερα, εμφανίστηκαν άλλα 10 άτομα, τα οποία ήταν πάρα πολλά για να τα χειριστώ σε κάθε περίπτωση. Με έριξαν κάτω και μου πέρασαν χειροπέδες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Στη συνέχεια άρχισε η έρευνα στο σπίτι, η οποία διήρκεσε μερικές ώρες. Μετά από αυτό, μεταφέρθηκα στην τοπική αστυνομική φυλακή, όπου έμεινα για περίπου 10 ημέρες πριν μεταφερθώ σε άλλη φυλακή, όπου πέρασα περίπου 8 εβδομάδες. Κατά τη διάρκεια όλου αυτού του χρόνου, δεν είχα καμία επαφή με τον έξω κόσμο. Όλοι οι υπολογιστές και τα υπάρχοντά μου κατασχέθηκαν και εξακολουθούν να ερευνώνται. Το τηλέφωνο Pixel μου μεταφέρθηκε στην πρωτεύουσα μέσα σε 24 ώρες με την ελπίδα να ξεκλειδωθεί, αλλά αυτό δεν έχει συμβεί μέχρι σήμερα. Επίσης, ο βασικός μου φορητός υπολογιστής παρέμεινε ξεκλείδωτος αφού κατασχέθηκε για 8 εβδομάδες. Το ανακάλυψα επειδή τα μόνα αποδεικτικά στοιχεία που είχαν κάποιοι εναντίον μου ήταν φωτογραφίες που τράβηξαν με ένα κινητό τηλέφωνο ενώ βρίσκονταν στο σπίτι μου, και από εκεί μπορούσα να δω την ημερομηνία και την ώρα κ.λπ. Ρώτησα γιατί δεν έκαναν κανονικά στιγμιότυπα οθόνης όταν με ανέκριναν, και πήρα μια απάντηση όπως "Τι σημασία έχει πώς τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες;" Απάντησα ότι μπορούσα να δω ότι ήταν από τον υπολογιστή μου, και η ημερομηνία και η ώρα ήταν όταν είχαν ακόμα πρόσβαση σε αυτόν. Μετά από αυτό, μου πήραν τις φωτογραφίες και νομίζω ότι με κάποιο τρόπο αναστάτωσα τον πράκτορα που ήταν υπεύθυνος για την ανάκριση. Αυτός ή αυτή είχε πολύ κακή διάθεση. Ντροπή.

Δεν μπορώ να μπω σε πολλές λεπτομέρειες σχετικά με την υπόθεση, επειδή εξακολουθεί να υπάρχει ενεργή έρευνα εναντίον μου, η οποία περιλαμβάνει επίσης συνεχή παρακολούθηση, συμπεριλαμβανομένης της παρακολούθησης της δραστηριότητάς μου στο διαδίκτυο και ό,τι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Αυτοί οι πράκτορες είναι καλοί, αυτό μπορώ να σας το πω, αλλά είναι επίσης μόνο άνθρωποι και έχουν περιορισμένους πόρους.

Μερικά βασικά στοιχεία που θα μπορούσα να αναφέρω είναι τα Thinkpad, Veracrypt, Google Pixel, GrapheneOS και QubesOS. Αν δεν σας κάνουν αλεξίσφαιρο, δεν θα κάνουν ούτε τη δουλειά σας ευκολότερη στην άλλη πλευρά. Και σε οποιαδήποτε πλευρά του παιχνιδιού, τα πάντα έχουν να κάνουν με τους πόρους. Αν κρύβεις τον κώλο σου αρκετά καλά, ή τουλάχιστον κρυπτογραφείς αρκετά τα πράγματά σου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η υπόθεση εναντίον σου να αποσυρθεί λόγω έλλειψης πόρων για τη συνέχιση της έρευνας. Αν και δεν θα βασιζόμουν σε αυτό, χαχα.

Στη φυλακή, χρησιμοποιήθηκε αρκετή ψυχολογική χειραγώγηση εναντίον μου, αλλά μόλις το κατάλαβα, έγινε κάπως άχρηστη. Αν όχι αστείο. Ένα ακόμη πράγμα που πρέπει να προσθέσω: να έχετε πάντα δικηγόρο από την αρχή. Εγώ δεν είχα από την αρχή έναν κατάλληλο διαθέσιμο για λόγους που δεν μπορώ να αποκαλύψω εδώ. Έπρεπε να ασχοληθώ με αυτόν τον τύπο για ένα μήνα περίπου μέχρι να μπορέσω να βρω έναν άλλο που πραγματικά με βοήθησε. Πριν από αυτό, έπρεπε να διαβάσω τα δικαιώματά μου από βιβλία που είχαν γράψει άλλοι άνθρωποι σε παρόμοιες καταστάσεις.

Αυτά είναι ήδη αρκετά πολλά λόγια. Εν ολίγοις, είμαι πρόθυμος να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση σχετικά με το πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα.

Ειρήνη και προσοχή στο OPSEC σας <3
 
Last edited by a moderator:

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Σας ευχαριστούμε για την ιστορία σας!
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Κανένα πρόβλημα! Αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα να μπορέσω να βοηθήσω κάποιον που βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση, αξίζει τον κόπο. Παλαιότερα, δεν με πείραζαν και πολύ αυτές οι υπηρεσίες, αλλά μετά τη μεταχείριση που έτυχα, είμαι έτοιμη να τους βάλω τα γυαλιά καρφιά κάθε φορά που μου δίνεται η ευκαιρία.
 

Metribolone

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2023
Messages
38
Reaction score
21
Points
8
Ποια ψυχολογική χειραγώγηση χρησιμοποιήθηκε σε εσάς;
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Υπήρχαν πολλοί διαφορετικοί τύποι μυαλού που δοκιμάστηκαν πάνω μου. Όπως ότι αν δεν ξεκαθαρίσω τα πάντα θα τα γαμήσω όλα, όπως τη θέση εργασίας μου, τα δικαιώματά μου να βλέπω τον γιο μου και επίσης θα καταστρέψω τη ζωή των συγγενών μου επίσης. Επίσης, έκαναν πολλές παράνομες ακροάσεις χωρίς την παρουσία του δικηγόρου μου μέσα στο κελί. Τα τελευταία είναι σίγουρα παράνομα πράγματα.
 

France

Buying through escrow
New seller
Language
🇬🇧
Joined
Mar 12, 2024
Messages
7
Reaction score
4
Points
3
Πώς έφτασαν σε εσάς; Μήπως απλώς επειδή χρησιμοποιήσατε το πρόγραμμα περιήγησης Tor και η εταιρεία διαδικτύου σας το ανέφερε; Θα ήταν ενδιαφέρον να το μάθω γιατί θέλω να λάβω προφυλάξεις για να αποφύγω παρόμοια προβλήματα
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Πιθανότατα έφτασαν σε μένα λόγω της σύλληψης 2g 4MMC και με έθεσαν υπό επιτήρηση μετά από αυτό
 
Last edited by a moderator:

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Ήθελα απλώς να σας ενημερώσω για κάποιους τρόπους με τους οποίους σας παρακολουθούν. Τα γραφικά της Nvidia μπορούν να μεταβούν σε μια λειτουργία όπου το ρολόι του shader είναι μεταδίδει την εικόνα έως και 50 μέτρα μακριά. Το χρησιμοποίησαν αυτό σε μένα.

Η συχνότητα ήταν 250 MHz για όσους αναρωτιούνται. Συνήθως ασφαλίζουν ένα κτίριο κοντά. Εφαρμογές όπως το discord και το steam έχουν ενσωματωμένες κερκόπορτες παρακολούθησης οθόνης, οπότε αποφύγετε.

Θα χρησιμοποιήσουν έναν ψεύτικο πύργο κινητής τηλεφωνίας stinger για να υποκλέψουν τις κλήσεις και να υποβαθμίσουν την κρυπτογράφηση όλων των κανονικών κλήσεων και να ακούσουν.

Θα χρησιμοποιήσουν μικρόφωνα επαφής τοίχου και θα σας ακούσουν αν δεν μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση για να εγκαταστήσουν ένα στο διαμέρισμά σας.

Μυστικές κάμερες. Είναι πλέον τόσο ορατές όσο η άκρη ενός καλωδίου οπτικών ινών και είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν.

Θεωρήστε ότι όλο το υλικό σας έχει τεθεί σε κίνδυνο αν ποτέ επιστραφεί.
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Αρχικά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Αυτός ήταν ο κύριος λόγος για τον οποίο μοιράστηκα τα δικά μου πειράματα, ώστε ίσως κάποιος που βρίσκεται σε παρόμοια κατάσταση να επωφεληθεί από τα διδάγματα που πήρε νωρίτερα και στην καλύτερη περίπτωση να μην καλέσει καν τους ομοσπονδιακούς στο σπίτι του εξ αρχής.

Τα πράγματα σχετικά με τις GPUs της nVidia είναι ανατριχιαστικά και πραγματικά διάβασα πριν από λίγες ημέρες, ενώ περνούσα από τα πράγματα SDR ότι οι άνθρωποι έχουν επιτυχώς πάρει εικόνα από κάμερες ασφαλείας, υπολογιστές κ.λπ. ακόμη και με RTL-SDR μέσω ακούσιων ραδιοεκπομπών και δεν είμαι σίγουρος αν μου αρέσει η πραγματικότητα στην οποία ζούμε.

Σχετικά με τα μικρόφωνα σκόνταψα σε αυτό το άρθρο το οποίο ελπίζω να είναι καλοστημένο τρολ και όχι πραγματικότητα:


Θα ήταν ωραίο να δούμε τις TOP 100 μεθόδους παρακολούθησης που χρησιμοποιούνται ανά υπηρεσία/χώρα/κάτι άλλο.


Αν κάποιος ενδιαφέρεται για τα παραπάνω πράγματα του RTL-SDR εδώ είναι ο σύνδεσμος στο blog του RTL-SDR όπου υπάρχει και το tooling για το Tempest:

 

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Ω και μην χρησιμοποιείτε ασύρματο μπορούν να μπουν χωρίς πρόβλημα κάνουν επιθέσεις MITM κοιτάξτε τα σκατά σας με wireshark κλπ
 

buffalophill

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 28, 2024
Messages
13
Reaction score
10
Points
3
Και 1 τελευταία τελική υπενθύμιση. Ο μόνος τρόπος για να χάσετε μια ουρά τις τελευταίες μέρες είναι σε ένα πολυώροφο πάρκινγκ ή στο μετρό, καθώς έχουν ένα εγχώριο κατασκοπευτικό δορυφορικό πρόγραμμα το οποίο θα χρησιμοποιήσουν για να σας ακολουθήσουν. Νομίζετε ότι ο δημιουργός του FGC 9 βρέθηκε από κακές αγορές; Το πιθανότερο είναι ότι τον ακολουθούσαν από τη στιγμή που συναντήθηκε με τους δημιουργούς του ντοκιμαντέρ και απλά τον παρακολουθούσαν να πηγαίνει σπίτι του.
 

nothingwaslearnedthatday

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 10, 2024
Messages
16
Reaction score
11
Points
3
Αρχίζω να πιστεύω ότι το μέλλον μου είναι όταν πρόκειται να μπορώ να χρησιμοποιώ συσκευές τις οποίες θέλω να κρατήσω ιδιωτικές και να μπορώ να διατηρώ την ανωνυμία είναι αφιερωμένες συσκευές που έχουν αποθηκευτεί πριν και περιστρέφονται σωστά. Ορισμένες συσκευές μπορείτε ακόμη και να δώσετε σε φιλανθρωπικό ίδρυμα οτιδήποτε, έτσι ώστε αν και όταν εγείρει ερωτήματα σύντομα μπορεί να αρχίσει να ζει νέα ζωή και επίσης να δώσει στους αντιπάλους κάτι για να ξύσουν το κεφάλι τους για λίγες στιγμές.
 
Top