DCM ή τολουόλιο για 4-mmc

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Θα ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατόν το Τολουόλιο από το Amazon το οποίο αποστέλλεται σε 25L Gallon είναι 1. ασφαλές για παραγγελία ?
Και 2. Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί αυτό αντί για DCM για την εκχύλιση;

Αν όχι, είναι δυνατόν να παράγω DCM μόνος μου ως αρχάριος;
 

loadingST

Don't buy from me
Resident
Language
🇧🇬
Joined
Sep 10, 2023
Messages
98
Reaction score
64
Points
18
Εντελώς ναι, την εποχή που το συνέθετα έβαζα λίγο ξυλόλιο στο dcm για να κάνω το σημείο βρασμού του λίγο υψηλότερο με επιτυχημένη απόδοση 70-80% κάθε φορά.

Θα σας πρότεινα να προμηθευτείτε λίγη τριαιθυλαμίνη για όξινο screwenger και να χρησιμοποιήσετε το τολουόλιο ως μοναδικό διαλύτη, dont over heat it just ...
 
View previous replies…

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Thx
So my ingredients will be:

2B4M - 100 g
DCM - 300 ml (τολουόλιο)
Διάλυμα μεθυλαμίνης 40% aq - 200 ml
Υδροχλωρικό οξύ - 50 ml
Ξηρή ακετόνη - 200 ml

Τα καταλαβαίνω όλα αυτά σωστά;

Έτσι θα πρέπει να αγοράσω το 2b4m και τη μεθυλαμίνη εδώ.
Τα άλλα πράγματα μπορώ να τα προμηθευτώ νόμιμα.

Ανυπομονώ να ξεκινήσω τη σύνθεση!
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Έχετε δίκιο, η τριαιθυλαμίνη αυξάνει καλά την απόδοση, είναι σημαντικό να μην λαμβάνετε σε πλήρη ποσότητα, είναι καλύτερο να λαμβάνετε μεθυλαμίνη 4 mol ανά mole 2b4m, το τολουόλιο και παρόμοιες ουσίες είναι βέλτιστοι διαλύτες σε θερμοκρασία 60-65 βαθμών, η πυρηνόφιλη υποκατάσταση πραγματοποιείται σε 2,5 ώρες. Το διχλωρομεθάνιο δεν είναι ο καλύτερος διαλύτης- παράγει περισσότερα παραπροϊόντα και προσμίξεις. Είναι επίσης σημαντικό να υπάρχει η χαμηλότερη δυνατή συγκέντρωση του 2b4m και της τελικής αμινοκετόνης στους διαλύτες, αυτό θα μειώσει την πιθανότητα πλευρικών αντιδράσεων και το πυρηνόφιλο θα πρέπει να διατηρείται στη μέγιστη συγκέντρωση στο διάλυμα.
 
View previous replies…

Wendy

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
Υποθέτω ότι η βουτυλοαμίνη θα μπορούσε να λειτουργήσει, καθώς οι πρωτοταγείς αμίνες μακράς αλυσίδας είναι λιγότερο δραστικές, από ό,τι σε αυτή την περίπτωση η MeNH2 ως πυρηνόφιλο, όχι; ή θα κατέληγε κανείς σε μίγμα με Ν-μεθυλ και Ν-βουτυλ αλκυλικές ομάδες στο τελικό προϊόν;

η τριαιθυλαμίνη είναι τέλεια βλέπω, λόγω στερικού εμποδίου αλλά δεν είναι διαθέσιμη σε μένα.
 

w2x3f5

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
358
Reaction score
174
Points
43
Η βουτυλαμίνη είναι σίγουρα μια κακή ιδέα.
 

TheVacuumGuy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 20, 2023
Messages
122
Reaction score
51
Points
28
2,5 ώρες σε τολουόλιο 60c ? Και σε ποιο σημείο προστίθεται το NMP (όπως φαίνεται στο πλήρες εκπαιδευτικό βίντεο σε βενζόλιο);
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Το διθειώδες νάτριο είναι επίσης μια καλή επιλογή για την αφαίρεση του HBr. Μια περίσσεια μεθυλαμίνης αντιδρά επίσης με το οξύ.
 

Wendy

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
@G.Patton
Patron

Τι γνώμη έχετε για τις προτάσεις που γράφτηκαν παραπάνω;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
Το τολουόλιο έχει ήδη αναφερθεί σε ένα θέμα αφιερωμένο στη σύνθεση 4-mmc. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μπορούμε να έχουμε έναν ταξινομημένο κατάλογο των προτιμώμενων διαλυτών; Έχω οξικό αιθυλεστέρα αλλά δεν είμαι μεγάλος οπαδός του. Δεν μπόρεσα να βρω DCM μέσω της νόμιμης οδού, πράγμα που μου φάνηκε περίεργο, επειδή μπορώ να βρω ένα lit πιο δυσοίωνο υλικό νόμιμα. Θα μπορούσα να παραγγείλω τολουόλιο, αλλά θα ήθελα απλώς να ξέρω τις επιλογές μου.
Πώς η τριαιθυλαμίνη αυξάνει την απόδοση; Σημείωσα ότι είναι ένας καθαριστής οξέων. Ποιο οξύ σαρώνουμε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,659
Solutions
3
Reaction score
2,734
Points
113
Deals
1
HBr μετά από αντίδραση πυρηνόφιλης υποκατάστασης με μεθυλαμίνη. Διαβάστε το παραπάνω σχόλιό μου.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Λίγο υδροξείδιο του νατρίου ή του καλίου μπορεί να αντικαταστήσει την τριαιθυλαμίνη, εάν είναι απαραίτητο.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δηλαδή, με το "καθαρισμός" εννοείτε ότι απλώς εξουδετερώνετε το οξύ; Δεν νομίζω ότι αυτό συμβαίνει στη σύνθεση με χρήση οξικού αιθυλεστέρα που δημοσιεύσατε. Μετά τη μεθυλαμίνη και την παλινδρόμηση θα προσθέσω σταγόνα-σταγόνα ένα διάλυμα (6 mol? 3 mol) NaOH Για το ph τι?
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
ειλικρινά, το τουλένιο έχει μόνο ένα υπέρ - ο καλός του διαλύτης για την 1η σύνθεση, μπορείτε να μάθετε πιο γρήγορα πιστεύω. Στη συνέχεια, όταν έχετε κάποιες γνώσεις σχετικά με τη διαδικασία μπορείτε να μεταβείτε σε άλλους διαλύτες και να δείτε πόσο εύκολο είναι

αν είναι η πρώτη σας φορά νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα. Ξεκίνησα με αυτόν τον τρόπο (δεν ήμουν συνειδητοποιημένος ότι είναι πολύ δύσκολο και πολύ κακό) αλλά έμαθα πολλά πολύ γρήγορα.
 
Top