Προσδιορισμός της καθαρότητας της αμφεταμίνης σε οικιακές συνθήκες

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1

Εισαγωγή

Στο παρόν άρθρο παρουσιάζεται η μέθοδος προσδιορισμού της πραγματικής ποσότητας αμφεταμίνης σε ένα δείγμα σε οικιακές συνθήκες χωρίς ακριβό ή σπάνιο εξοπλισμό. Επιπλέον, το βήμα προς βήμα εγχειρίδιο της τιτλομετρικής μεθόδου αναπαρίσταται λεπτομερώς με πλήρη επεξήγηση.

Χρειάζεστε.
  • Νιτρώδες νάτριο (NaNO2).
  • 10% υδροχλωρικό οξύ (HCl).
  • Αποσταγμένο νερό.
  • Δείκτες: τροπαιολίνη ΟΟ και μπλε του μεθυλενίου.
Εξοπλισμός .
  • Φιαλίδιο ή φιάλη 10 ml.
  • Bakers 200 ml x2.
  • Μετρητική διαβαθμισμένη πιπέτα 0,001 ml.
  • Ζυγαριά.
Εάν δεν έχετε τη δυνατότητα να αγοράσετε αναλυτική ζυγαριά, μπορείτε να την αντικαταστήσετε με ζυγαριά φαρμακείου με σετ βαρών. Είναι φθηνότερη από την αναλυτική και δίνει αρκετά ακριβή αποτελέσματα. Στον αντίποδα, δεν μπορείτε να αντικαταστήσετε τη διαβαθμισμένη πιπέτα με σύριγγα. Ο φθηνός, ανακριβής εξοπλισμός δεν θα σας επέτρεπε να έχετε ακριβή αποτελέσματα. Τα γυάλινα σκεύη πρέπει να είναι απολύτως καθαρά, γι' αυτό πρέπει να τα ξεπλύνετε 3-4 φορές με ασετόν και να τα φυλάτε κάτω από πετσέτα χωρίς χνούδι.

Παρασκευή τιτλοδότη (διάλυμα νιτρώδους νατρίου 0,1Μ).
Βάλτε 0,73 g (καθαρότητα 94,51%) νιτρώδους νατρίου σε ένα ποτήρι μέτρησης και προσθέστε απεσταγμένο νερό μέχρι 100 ml (η ακρίβεια είναι πολύ σημαντική). Θα λάβετε 100 ml διαλύματος νιτρώδους νατρίου 0,1Μ.

Προετοιμασία δείγματος.
Βάλτε τα ακριβή βάρη των 10 mg του δείγματος στο φιαλίδιο, προσθέστε 1 ml αποσταγμένο νερό και 1 ml υδροχλωρικού οξέος 10%. Προσθέστε αποσταγμένο νερό ώστε ο συνολικός όγκος του διαλύματος να είναι 5 ml. Στη συνέχεια, προσθέστε 2 σταγόνες τροπαεολίνη ΟΟ και 2 σταγόνες μπλε του μεθυλενίου
.
1
2

Γεμίστε την πιπέτα με διάλυμα νιτρώδους νατρίου. Ρίξτε το διάλυμα νιτρώδους νατρίου στο διάλυμα του δείγματος, ένα προς ένα, μέχρι το διάλυμα του δείγματος να αλλάξει χρώμα (θα εμφανιστεί το μπλε χρώμα). Μετά από αυτό, αναφέρετε τον όγκο του διαλύματος νατρίου που χρησιμοποιήθηκε για την τιτλοδότηση.
3
4
5
6

Για παράδειγμα, προσθέτουμε 0,2 ml για την τιτλοδότηση. Γνωρίζουμε ότι 100 ml διαλύματος περιέχουν 0,69 g καθαρού νιτρώδους νατρίου. Επομένως, 0,2 ml διαλύματος περιέχουν 0,00146 g (94,51% καθαρότητα) νιτρώδους νατρίου ή 0,0013798 g (100% καθαρότητα). Η μοριακή μάζα του ισοδύναμου νιτρώδους νατρίου είναι 68,995 g/eq, η μοριακή μάζα της θειικής αμφεταμίνης είναι 184,25 g/eq. Είναι δυνατόν να υπολογιστεί η μάζα της θειικής αμφεταμίνης στο εξεταζόμενο δείγμα: (0,0013798/68,995)*184,25=0,00368 g ή 3,68 mg. Το βάρος του δείγματος ήταν 10 mg- συνεπώς, το δείγμα περιέχει 36,8% καθαρή αμφεταμίνη.

Η μέθοδος αυτή μπορεί να εφαρμοστεί για την ανάλυση οποιωνδήποτε άλλων αμινών (όλες οι αμφεταμίνες και οι καθινόνες). Η μέθοδος αυτή έχει ένα μειονέκτημα. Εάν το δείγμα περιέχει οποιαδήποτε άλλη αμίνη, η ποσότητά της θα συμπεριληφθεί στο αποτέλεσμα. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείτε να υπολογίσετε την ποσότητα της αμίνης που σας ενδιαφέρει.
Γι' αυτό συνιστάται η προκαταρκτική διεξαγωγή των ποιοτικών αντιδράσεων.
 
Last edited:

GinaCollada

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 11, 2022
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Έχω μια ερώτηση, αυτό λειτουργεί και για την υγρή βάση αμφεταμίνης;

Σας ευχαριστώ.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας, όχι, δεν θα το κάνει. Η βάση της αμπέλου δεν διαλύεται στο νερό στο πρώτο βήμα.
 
Last edited by a moderator:

Forgotten

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 30, 2022
Messages
9
Reaction score
3
Points
3
Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε 1g αμφεταμίνης αντί για 10g; Και τι πρέπει να αλλάξω;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Συγγνώμη. Πρόκειται για λάθος. Πρέπει να πάρετε δείγμα 10 mg. Το διόρθωσα.
 

diogenes

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 27, 2021
Messages
183
Reaction score
93
Points
28
Γεια σας, μπορούν θεωρητικά να χρησιμοποιηθούν και άλλοι δείκτες; Π.χ. το tropaeolin OO δεν είναι πάρα πολύ διαθέσιμο στη χώρα μου, αλλά ίσως απλά έχω ψάξει σε λάθος μέρη.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Ίσως, μπορείτε να το μάθετε και να το πείτε εδώ, αν βρείτε κάτι καινούργιο.
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι η ποσοτική αντίδραση και πώς γίνεται;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Αντιδράσεις που επιβεβαιώνουν την παρουσία αμφεταμίνης
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/index.php?threads/amphetamine-assessment-protocol.349/
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Εντάξει, σας ευχαριστώ, είμαι εξοικειωμένος με αυτό, είμαι επίσης εξοικειωμένος με την ανάλυση TLC, αλλά χρειάζεστε ένα δείγμα αναφοράς για να κάνετε ποσοτικές δηλώσεις. Μια τιτλοδότηση με προσδιορισμό του κλάσματος μάζας θα ήταν φυσικά η καταλληλότερη για τον προσδιορισμό ενός ποσοστού.

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα τους δύο δείκτες που χρειαζόμαστε εδώ, αλλά φαίνεται ότι αυτό υπάρχει ως στερεό, ή σκόνη και εδώ γίνεται λόγος για σταγόνες. Μπορώ να φτιάξω μόνος μου τα διαλύματα των δεικτών, αν ναι ποιον διαλύτη πρέπει να χρησιμοποιήσω, αν όχι, τι πρέπει να προσέξω από τι αποτελούνται τα διαλύματα;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Συγγνώμη, εννοώ την ποιοτική ανάλυση. Το διόρθωσα.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/index.php?threads/synthesis-of-materials-for-testing-pas.7/
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
Συγγνώμη, παρεξήγηση, εννοούσα τους δείκτες: Τροπαιολίνη ΟΟ και μπλε του μεθυλενίου, τους βρήκα μόνο σε στερεά μορφή :D

Τα άλλα διαλύματα των δεικτών που έχω μέχρι στιγμής εκεί.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
100 mg δεικτών ελήφθησαν σε δύο ποτήρια και χύθηκαν σε 100 ml με απεσταγμένο νερό.
Rj4BfV0KbI
40pfq7asJC
Ip6y8bYO2W
 

ACAB

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 27, 2022
Messages
291
Reaction score
167
Points
43
τέλεια, σας ευχαριστώ. Μερικές φορές οι απλούστερες λύσεις είναι και οι καλύτερες :D
 

Forgotten

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 30, 2022
Messages
9
Reaction score
3
Points
3
Γεια σου, παίρνω μωβ χρώμα όταν προσθέτω τροπαεολίνη. Μήπως το hci μου είναι πολύ ισχυρό; Το έφτιαξα από 30,%. 30 ml 30 hci και 70 ml νερό. Υποτίθεται ότι πρέπει να είναι 10 % τότε;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Γεια σας. Αν έχετε πάρει 30 ml 30% HCl aq διάλυμα και προσθέσετε εκεί 70ml νερό, έχετε πάρει 10%. Είναι σωστό.
Μιλάτε για αυτό το βήμα;
 

Forgotten

Don't buy from me
Resident
Joined
Jan 30, 2022
Messages
9
Reaction score
3
Points
3
Ναι, αυτό το βήμα. Και όταν προσθέτω o,5 ml νιτρώδους νατρίου γίνεται μπλε. Αυτό συμβαίνει όταν δεν έχω καθόλου αμφεταμίνη σε. Και δεν υπάρχει διαφορά όταν προσθέτω αμφεταμίνη. Κάτι κάνω λάθος αλλά δεν ξέρω τι. Έχετε κάποιες συμβουλές για το τι κάνω λάθος;
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,654
Solutions
3
Reaction score
2,732
Points
113
Deals
1
Έχετε παρασκευάσει το νιτρώδες νάτριο sln σωστά όπως περιγράφεται εδώ;
 
Top