Νάτριο δικλοφενάκης και φάρμακα

Dr. X

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 24, 2023
Messages
43
Reaction score
18
Points
8
Γεια σας. Έχω ερωτήσεις προς όλους τους επαγγελματίες της ιατρικής. Im αυτή τη στιγμή σε συνταγογραφείται ένα Diclofenac sodium από έναν γιατρό και η συνταγή είπε ότι δεν μπορώ να πίνω αλκοόλ ενώ το χρησιμοποιώ και ήθελα να ξέρω τι άλλο μπορώ να το χρησιμοποιήσω με. Θα πάω σε πάρτι με φίλους μου σε τρεις ημέρες και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω κοκαΐνη ή αμφεταμίνες όπως Adderall ή Meth bcs. Είναι καλή ιδέα ή δεν πρέπει να το συνδυάσω με αυτό και απλά να σταματήσω τη χρήση του φαρμάκου περίπου μία ημέρα; Έχει συνταγογραφηθεί για μια ιατρική κατάσταση που περιλαμβάνει "νερό" στα γόνατά μου, λοίμωξη που έχω εδώ και 3 χρόνια που πήρε κάθε μου αρθρώσεις σε πόνο.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Χαιρετισμούς!
Ο συνδυασμός της δικλοφενάκης με ένα διεγερτικό του κεντρικού νευρικού συστήματος γενικά δεν έχει σημαντικές άμεσες αλληλεπιδράσεις. Ωστόσο, θα πρέπει να λαμβάνονται υπόψη διάφοροι παράγοντες:

1. Ατομικές συνθήκες υγείας: Και τα δύο φάρμακα μπορεί να αυξήσουν την αρτηριακή πίεση. Εάν έχετε υπέρταση ή καρδιαγγειακά προβλήματα, ο συνδυασμός τους μπορεί να επιδεινώσει αυτές τις καταστάσεις.

2. Παρενέργειες: Η δικλοφενάκη μπορεί να προκαλέσει γαστρεντερικά προβλήματα, ενώ τα διεγερτικά μπορεί να προκαλέσουν απώλεια όρεξης, άγχος και αϋπνία. Ο συνδυασμός τους μπορεί να αυξήσει την πιθανότητα ή τη σοβαρότητα αυτών των ανεπιθύμητων ενεργειών.

3. Λειτουργία του ήπατος και των νεφρών: Η δικλοφενάκη μεταβολίζεται στο ήπαρ και απεκκρίνεται από τους νεφρούς. Το Adderall μπορεί να επηρεάσει τη δραστηριότητα των ηπατικών ενζύμων και τη λειτουργία των νεφρών. Εάν έχετε οποιαδήποτε προβλήματα με το συκώτι ή τα νεφρά, ο συνδυασμός αυτών των φαρμάκων μπορεί να προκαλέσει προβλήματα.

4. Δοσολογία και διάρκεια: Ο κίνδυνος ανεπιθύμητων ενεργειών μπορεί να εξαρτάται από τη δοσολογία και τη διάρκεια χρήσης και για τα δύο φάρμακα. Οι υψηλές δόσεις ή η παρατεταμένη χρήση ενός από τα δύο μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο επιπλοκών.

Παρόλο που δεν υπάρχει σημαντική άμεση αλληλεπίδραση μεταξύ της δικλοφενάκης και των διεγερτικών, η συνδυασμένη χρήση τους θα πρέπει να προσεγγίζεται με προσοχή.
 

Dr. X

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Mar 24, 2023
Messages
43
Reaction score
18
Points
8
Εντάξει, λοιπόν, το κύριο πρόβλημα θα πρέπει να είναι το συκώτι μου bcs από τα αποτελέσματα του αίματος διαπίστωσα(με δική μου γνώση) ότι το συκώτι μου παλεύει με κάποια λοίμωξη bcs τα λευκοκύτταρα μου είναι περισσότερα από το φυσιολογικό και ούτω καθεξής. Η τελευταία μου ερώτηση είναι να μην κάνω τίποτα και να περάσω μια κανονική μέρα με τους φίλους μου ή υπάρχει επιλογή να σταματήσω το φάρμακο για μια μέρα και αν νιώθω πόνο να χρησιμοποιήσω άλλο φάρμακο που ik δεν καταπολεμά τη λοίμωξη αλλά βοηθάει μόνο στον πόνο και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με αμφεταμίνη ή αλκοόλ;
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα δεδομένα εισόδου, θα παρέλειπα το πάρτι αυτή τη φορά για να ολοκληρώσω την πορεία της θεραπείας, να ξεπεράσω μια πιθανή λοίμωξη και να είμαι σε φόρμα για την επόμενη φορά, ώστε να περάσω καλά. Ωστόσο, στο τέλος, κανείς άλλος εκτός από εσάς δεν μπορεί να κάνει την επιλογή. Το κυριότερο είναι να κατανοήσετε τις συνέπειές της και να αποδεχτείτε το ρόλο σας στην εμφάνισή τους.
 
Top