Άμεση απόσταξη της αμφεταμίνης

Grubby

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
Δεν έχω καταφέρει ακόμη να παρασκευάσω αμφεταμίνες. Ρωτήστε όλους τους δασκάλους. Γιατί δεν μπορεί να γίνει απευθείας απόσταξη του ελεύθερου προϊόντος βρασμού της αμφεταμίνης μετά την ολοκλήρωση της αντίδρασης αναγωγής με NaBH4; Θέλω να μάθω την αρχή.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ξόδεψα πολύ χρόνο προσπαθώντας να βρω την απάντηση για εσάς. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι στη σύνθεση που διάβασα ο χημικός όξυνε το rm σε ph3 με hcl για να καταστρέψει την περίσσεια NaBH⁴ πριν την απόσταξη. Εσύ το κάνεις αυτό;
 

Grubby

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
Μόλις διάβασα ένα άρθρο και αποδεικνύεται ότι πρέπει να προσθέσετε έναν διαλύτη στο RM για να το οξύνετε. Έχω ήδη αντιδράσει το RM σε PH3. Τώρα αμφιταλαντεύομαι αν πρέπει να το εξατμίσω μέχρι να στεγνώσει. Φοβάμαι ότι δεν θα μείνει τίποτα μετά την εξάτμιση.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αυτή ήταν μια αντίδραση χωρίς διαλύτη μέχρι αυτό το σημείο; Όχι, δεν το έχω δει ποτέ αυτό. Προσπαθούσατε να αποστάξετε μια ξηρή σκόνη; Υπάρχει ήδη ένας διαλύτης μέσα της. Τι είναι, DCM; Μεθανόλη; Θέλω επίσης να επισημάνω ότι στο ph 3 δεν υπάρχει ελεύθερη αμφεταμίνη είναι ένα συζευγμένο αλάτι οποιουδήποτε οξέος που χρησιμοποίησες, υποθέτω υδροχλωρικό.
 

Grubby

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 27, 2024
Messages
17
Reaction score
5
Points
3
FcEWenPu5L
V3EGXY9Mkt

Ακολούθησα το βίντεο prep + HCI to RM αλλά χρησιμοποίησα υγρό HCI + ακετόνη αντί για αέριο HCI όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία! Το κόκκινο κείμενο υποδεικνύει ότι πρόσθεσα 3cc 32% HCI και 30cc ακετόνης και ανακάτεψα. Αφού έφτασα στο RM μαζί, το pH ήταν 3~4, οπότε το ζέστανα για να εξατμιστεί η ακετόνη. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να πάρω τον κρύσταλλο, αλλά η θερμοκρασία του RM ήταν ήδη πάνω από 100 και ο καπνός που έβγαινε ήταν πολύ πνιγηρός. Σταμάτησα αμέσως για να αφήσω το RM να κρυώσει, μέχρι που ήταν ήδη 10 η ώρα. Ακριβώς όπως στη δεύτερη φωτογραφία. Υπάρχει κάτι λάθος με τη διαδικασία που περιέγραψα; Θέλω να μάθω γιατί δεν έχει κρυσταλλωθεί ακόμα
Παρεμπιπτόντως, μπορείτε να μου πείτε αν η αμφεταμίνη μπορεί να αποσταχθεί υπό μειωμένη πίεση; Πόσο πρέπει να μειωθεί η πίεση και η απαιτούμενη θερμοκρασία; XD Σε αγαπώ τόσο πολύ, είδωλο.
 
Top