Βγάζει πράγματι νόημα αυτό;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,
Υποθέτω ότι έχω δύο ερωτήσεις υποθέτω, αλλά και οι δύο αφορούν το ίδιο θέμα - θειικό αιθυλεστέρα νατρίου.
Εντάξει, λοιπόν, πρώτα απ' όλα - βγάζει νόημα αυτή η σύνθεση;

Ξέρω ότι η ανάμειξη θειικού οξέος και αζεοτροπικής 98% αιθανόλης για να γίνει σουλφονικό οξύ και από εκεί βασικά να βασιστεί, να εξατμιστεί και το re-x για να απαλλαγεί από τις ακαθαρσίες.
Υπάρχουν πολλά έγγραφα σχετικά με αυτό και είμαι σίγουρος ότι λειτουργεί, ωστόσο, έχω μόνο 85% θειικό οξύ.
Θα πρέπει να κάνω την τρομακτική απόσταξη του θειικού οξέος για να δουλέψει αυτό; Υπάρχει νερό που χρησιμοποιείται αργότερα στο πείραμα αλλά από ότι καταλαβαίνω όταν αναμιγνύεις πρώτα το θειικό οξύ και την αιθανόλη φτιάχνεις σουλφονικό οξύ το οποίο πιστεύω ότι είναι ένα αναστρέψιμο rxn ανάλογα με την περιεκτικότητα σε νερό.
Μήπως θα είναι πολύ νερό για να το χρησιμοποιήσουμε ως έχει;

προφανώς αν η πρώτη σύνθεση είναι όντως σωστή - είναι πιο εύκολο και λιγότερο επικίνδυνο!

απλά σκέφτηκα να εκμεταλλευτώ την εμπειρία σας αντί να ακολουθήσω τυφλά κάποιον pootube τύπο!

Ευχαριστώ παιδιά!
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ρωτάτε αν υπάρχει πολύ νερό σε 85% H²SO⁴; Όχι, δεν υπάρχει καθόλου νερό σε αυτό, αν αυτό είναι το ερώτημά σας. Πολύ συγκεκριμένος λόγος.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Υποθέτω ότι ζητούσα πρωτίστως από τους ανθρώπους να παρακολουθήσουν αυτό το βίντεο στο YouTube και να μου πουν αν η επιστήμη είναι σωστή, επειδή μου φαίνεται σαν "αδελφική επιστήμη".
iv μόνο αυτό το έχω δει να γίνεται με επιτυχία (όπως στη σύνθεση του θειικού αιθυλεστέρα νατρίου) και να υποστηρίζεται από έγγραφα με την ανάμειξη conc. θειικού οξέος με αιθανόλη και στη συνέχεια βασικοποίηση (ένα οξύ/βάση RXN) το οποίο είναι αναστρέψιμο ανάλογα με την περιεκτικότητα σε νερό (πιστεύω - πρέπει να το γράψω στο δικό μου εργαστηριακό βιβλίο και να το αναλύσω σε κατάλληλα βήματα για να μην το καταστρέψω - αντί να αναδύω συνεχώς ένα βίντεο pootube)
Διαβάζω έγγραφα και διπλώματα ευρεσιτεχνίας, αλλά βρίσκω ότι μαθαίνω πολύ πιο γρήγορα και κολλάει στο κεφάλι μου πολύ καλύτερα και απλά κάνει κλικ όταν το βλέπω να γίνεται. Συγγνώμη για τόσες πολλές απαντήσεις - όπως είπα είμαι λίγο φοβισμένος να ξεκινήσω χωρίς να έχω αποστάξει το H2SO4 μου - δεν εμπιστεύομαι τον εαυτό μου με σχεδόν 400c που βράζει καθαρό οξύ στο μανδύα μου ή ειλικρινά οπουδήποτε κοντά μου!
Παρεμπιπτόντως, μου αρέσει το όνομα χρήστη σας!
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Α, επίσης, ζήτησα από τον τύπο να εξετάσει την επιστήμη του και να μου δώσει την εξίσωση, αλλά δεν έχει απαντήσει ακόμα. Στο άλλο βίντεο (θειικό οξύ) που παρακολούθησα χθες - όπως είπα θα πρέπει να το ξαναδώ και να κρατήσω σημειώσεις ΑΛΛΑ περνάει τις εξισώσεις σε έναν λευκό πίνακα κομμένο σε φέτες στα βίντεό του. Πραγματικά χρήσιμος τύπος. Είμαι έκπληκτος που δεν έχουν απαγορεύσει το κανάλι του πραγματικά, αλλά hey ho
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Ναι, υποθέτω ότι αυτό είναι ένα από τα ερωτήματά μου - το δεύτερο μισό. Αναρωτιόμουν αν η πρώτη σύνθεση έχει νόημα - επαναρροή όσο πιο καθαρής αιθανόλης μπορείς να πάρεις με διθειικό νάτριο και στη συνέχεια πιστεύω ότι τη φιλτράρισε και συνέχισε όπως έκανε και στην άλλη εργασία μετά την προσθήκη θειικού στην αιθανόλη. Απλά δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορούσε να βγάλει νόημα...
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Υποθέτω, λοιπόν, ότι το 85% θειικό οξύ (άσχετα με τι αναμιγνύεται - θα βοηθούσε αν μπορούσατε να μου πείτε γιατί να μην είναι νερό, θα αντιδράσει;) θα είναι αρκετά ισχυρό ώστε να λειτουργήσει για να φτιάξει το σουλφονικό οξύ που χρειάζεται για το επόμενο βήμα - υποθέτω ότι θα πρέπει να το κάνει, αν αναμιγνύεται με άλλα πράγματα σίγουρα μόλις αντιδράσει μπορώ να κάνω re-x. Ξέρω ότι θα χάσω απόδοση, αλλά απλά δεν εμπιστεύομαι αυτή την πρώτη αντίδραση που υπέδειξα, γι' αυτό και ονόμασα έτσι το νήμα... Απλά ήθελα να προσθέσω αυτό ως δευτερεύουσα ερώτηση σχετικά με το 85% θειικό οξύ αντί για 95%... με έβαλες σε περιέργεια - θα χρησιμοποιήσω το google για να δω γιατί δεν θα αναμιχθεί με νερό - εκεί σκεφτόμουν ότι ίσως μπορέσω να καταψύξω το νερό με κατάψυξη! Υποθέτω ότι είναι πολύ ισχυρό οξύ για να χρησιμοποιήσω κάτι σαν mol κόσκινο ή μπάλες πυριτίου; Απλά δεν έχω όρεξη να βράσω θειικό οξύ αν μπορώ να ξεφύγω με τη χρήση αυτού που υπάρχει ήδη - είναι για την καλλιέργεια αναλώσιμων φυτών, οπότε δεν μπορώ να το δω να είναι ΟΥΔΕΠΟΤΕ τόσο φρικτό πράγμα, όπως είναι στο καθαριστικό αποχέτευσης που βλέπεις να το αποστάζουν οι άνθρωποι. Αυτό το πράγμα είναι ελαφρώς παχύρρευστο και διαυγές στο χρώμα....so τι νομίζετε; Όπως και να απαντήσετε γιατί δεν θα μπορούσε να αναμιχθεί με νερό; Αυτό είναι ζωτικής σημασίας για μένα για να ξεκινήσω - καλά υποθέτω ότι δεν είναι, αλλά είναι ένα αρκετά ακριβό λάθος για να πάει κατευθείαν με τα πάντα! Είναι ωραίο που είναι και εξώθερμο rxn, τα προτιμώ από το να πρέπει να προσθέσω θερμότητα.
Υποθέτω ότι θα το μάθω αργότερα, καθώς σκοπεύω να το κάνω σε μικρή / πιθανώς μικροκλίμακα σε εσάς τους ανθρώπους lol μιλώντας για 1g του καθενός εδώ. Δείτε αν πηγαίνει εξώθερμο για μια αρχή....Σκεφτόμουν να δω αν τρώει μέσα από χαρτί ιστού, καθώς αυτό φαίνεται να είναι το τεστ που χρησιμοποιούν στο YouTube για να δουν αν είναι καθαρό lol
Φίλε μαθαίνω πολύ περισσότερα βλέποντας κάποιον να κάνει κάτι και δυστυχώς τίποτα από αυτά δεν ελέγχεται. Έτσι, μερικές φορές κάποιος μπορεί να νομίζει ότι φτιάχνει κάτι - όπως νομίζω ότι μπορεί να συμβαίνει σε αυτόν τον πρώτο σύνδεσμο του you tube, ενώ πρόκειται απλώς για "επιστήμη αδερφέ" αντί για πραγματική σωστά επεξεργασμένη επιστήμη.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
310
Reaction score
29
Points
28
Υποθέτω ότι θα το δοκιμάσω και με τους δύο τρόπους! Έχω και τον εξοπλισμό και τα αντιδραστήρια, οπότε γιατί όχι. Θα χρησιμοποιήσω όμως μετουσιωμένη αιθανόλη - ως επί το πλείστον. Έχω λίγη XXX αιθανόλη (όπως την αποκαλώ επειδή πρέπει να την αποστάξω 3x για να φτάσει στο 95-98% και να την στεγνώσω με moll seives)
 
Top