Οπτικό προφίλ παραποιημένων φαρμάκων- βενζοκαΐνη.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Πολλές φορές στις αλληλεπιδράσεις μου στο Διαδίκτυο και στην πραγματική ζωή έχω δει να με ρωτούν: " αναγνωρίζει κανείς αυτό το κόψιμο στα φάρμακά μου;" Η αλήθεια που όλοι γνωρίζουμε είναι ότι οι αξιόπιστες πληροφορίες σχετικά με την αναγνώριση των κοινών νοθευτικών ουσιών φαρμάκων είναι αρκετά αραιές και οι περισσότερες από αυτές τις ερωτήσεις δεν παίρνουν ποτέ απάντηση με κάποια αξιοπιστία.
Έτσι. Εδώ θα ξεκινήσω αυτό που ελπίζω ότι μπορεί να γίνει μια τάση ανάδειξης των καθαρών μορφών κοινών νοθευτικών ουσιών. Το πήρα σε καλή τιμή από το Amazon επειδή μου άρεσε η ευελιξία του να μπορώ να το προσθέσω σε όποιο παρασκεύασμα θέλω.. Συνειδητοποίησα ότι υπήρχε μια ευκαιρία να συνεισφέρω στη συλλογική γνώση εδώ, οπότε θα το κάνω.
QlCwkbKh65

Βενζοκαΐνη , βαθμός αντιδραστηρίου Ονομασία IUPAC: Ethyl-4-aminobebzoate CAS# 94-09-07
UjNb5Y8Ceo

Η ακατέργαστη μορφή, κατευθείαν από το δοχείο,
EliFXuU3MA
Αναμιγνύεται με 20°C+-H²O. Δεν φαινόταν πολύ διαλυτή σε αυτή τη θερμοκρασία 🌡️
Ynbc2DpK5P

Εδώ η βενζοκαΐνη θερμάνθηκε σε νερό μέχρι να λιώσει και αφέθηκε να ανακρυσταλλωθεί.
VVlRqtgHZC

SmixHJDTLk

6fbzEI1cHo

Θα ήθελα να επισημάνω ότι ποτέ δεν θέρμανα το μείγμα σε ξηρότητα και ως εκ τούτου τα αντιδρώντα δεν ξεπέρασαν ποτέ τους 100°C. Ο κίτρινος χρωματισμός που προέκυψε μάλλον δεν είναι πίνακας και διαγνωστικός. Οι κρυσταλλικές μορφές που βλέπω είναι 1, μια άμορφη επιφανειακή θολούρα Simi-cryatalline, και 2,: ένας προφανώς μονοκλινής αιχμηρός κρύσταλλος με ένα αρκετά ογκώδες ορθογώνιο προφίλ.
Θα πρέπει να αναφέρω, η θέρμανση του διαλύματος απελευθέρωσε μια οσμή που ήταν αναμφισβήτητα η ίδια μυρωδιά που οι περισσότεροι άνθρωποι συνδέουν με την κοκαΐνη. Αδιάκριτα γλυκιά και επίσης στυπτική. Δεν έχω μυρίσει ποτέ κοκαΐνη που να μην έχει αυτό το συστατικό.
προχωρώντας , αυτό είναι ένα διαφορετικό σωρό βενζοκαΐνης, διαλυμένο σε άνυδρη ισοπροπανόλη. Ήταν πολύ διαλυτή σε θερμοκρασία δωματίου και εξαφανίστηκε αμέσως.
8taz2ZXYvB

Qzq1x0KcFC

Στη συνέχεια έχουμε κρυστάλλους από άνυδρη ακετόνη. Μερικές οπτικά ενδιαφέρουσες μορφές.
95Tf07ZvDF

WR3yan8Osw

Ας ελπίσουμε ότι αυτές οι εικόνες θα χρησιμεύσουν σε κάποιον για την ταυτοποίηση της βενζοκαΐνης ως νοθευτή φαρμάκου. Έχω μερικούς άλλους διαλύτες εδώ, οπότε αν σας ενδιαφέρουν οι κρύσταλλοι βενζοκαΐνης από οξικό αιθυλεστέρα, χλωροφόρμιο, φορμαλδεΰδη ή η αντίδραση στο αντιδραστήριο Marquis, απλά πείτε το και θα τους προσθέσω. Ίσως τα προσθέσω αύριο για τις επόμενες γενιές, καθώς είναι αργά εδώ, ή νωρίς.
 
Top