Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας μεθυλοποίησης, είναι προτιμότερο να αφήσετε το δοχείο ανοιχτό ή κλειστό ώστε να μην διαφύγουν οι αναθυμιάσεις;

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
Έχω αμφιβολίες να μάθω αν κατά τη διάρκεια της διαδικασίας μεθυλοποίησης είναι πιο αποτελεσματικό να κλείσουμε το δοχείο ώστε να μη διαφύγουν οι αναθυμιάσεις ή να αφήσουμε το δοχείο ανοιχτό.
Σας ευχαριστώ όλους! ;)
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Πρόκειται για αλκυλίωση τεχνικά και η απάντηση εξαρτάται από πολλές μεταβλητές. Απελευθερώνετε αέριο αμμωνία από μια ένωση; Προσπαθείτε να αλκυλιώσετε έναν κυκλικό δακτύλιο; Ν αλκυλιώσετε μια αλυσίδα άνθρακα; Να αλκυλίσετε μια αμίνη; Πρόκειται για σύζευξη Suzuki, αντίδραση Friedel-crafts, αντίδραση menshutkin, υδροαμίνωση, ελεύθερη ρίζα....; Θειόλη-ένιο, σύνθεση αιθέρα Williamson, διασταυρούμενη σύζευξη; 😆
 

antrax

Don't buy from me
Resident
Joined
May 14, 2023
Messages
163
Reaction score
54
Points
28
είναι η μεθυλοαμίνωση με μεθυλαμίνη 40% υδατικό διάλυμα της πρόδρομης ουσίας CAS 52190-28-0.
 

Gordon Ramsay

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 2, 2023
Messages
364
Reaction score
680
Points
93
Deals
65
Σας κορόιδευε λίγο :D

Θα σας συμβούλευα να το κλείσετε, γενικά μην αφήνετε τα δοχεία των χημικών σας ανοιχτά αφού τελειώσετε το χειρισμό τους.
Αν είναι δύσκολο να ποτίσουμε τη μεθυλαμίνη βοηθάει να την ψύξουμε πριν
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Μετά την ανάγνωση του https://pubs.rsc.org/en/content/articlehtml/2021/ob/d0ob02098b
Ο καταλύτης σε αυτή την αντίδραση φαίνεται να είναι το οξυγόνο. Εάν η ακολουθία αντιδράσεων που εξετάζετε περιλαμβάνει υπεροξείδιο του υδρογόνου, τότε η αίσθησή μου είναι ότι πρέπει οπωσδήποτε να κλείσει. Εάν η διαδικασία δεν περιλαμβάνει υπεροξείδιο ή r κάποια άλλη πηγή οξυγόνου τότε τελικά θα εξαντληθεί και θα εισαχθεί περισσότερο μέσω του ανοίγματος του δοχείου. Γνωρίζω ότι υπάρχουν περισσότερα από ένα σχήματα για αυτή την αντίδραση, γι' αυτό δεν τα έψαξα. Επίσης, δεν έχω κάνει ποτέ μια αντίδραση απλά μου αρέσει να μιλάω γι' αυτό 🙃 😅

.
 
Top