• Welcome to the US section of the forum. Remember that posting contacts (jabber, telegram, signal and others) will result in a permanent ban! If you decide to buy or sell something without using escrow and lose money, we can't help you.

Event Buy Εθιμοτυπία. Τι να περιμένετε . Τι αναμένεται.

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Εδώ ας μιλήσουμε για τις εύλογες προσδοκίες ενός αγοραστή και ενός πωλητή στις ΗΠΑ. Κάθε κουλτούρα έχει τις δικές της θεωρίες σχετικά με το ποια είναι η σωστή εθιμοτυπία, και η πολιτισμική-οικονομική παράμετρος επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό την εξίσωση. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρετε αυτό το πακέτο από το τροπικό δάσος σε 4 ημέρες. Η ιδέα εδώ είναι απλώς να το συζητήσουμε και να βγάλουμε μια ισχυρή αίσθηση του τι είναι αποδεκτό. Εγώ απλά θα γράψω τη θέση μου και εσείς μπορείτε να την αναλύσετε ή να προτείνετε μια άλλη διαδρομή για ένα παρόμοιο αποτέλεσμα ή να γνωμοδοτήσετε για μια εντελώς διαφορετική πτυχή της εθιμοτυπίας, των προτύπων του κλάδου, των βέλτιστων πρακτικών. ΔΕΝ θα συμπεριλάβω συγκεκριμένες φυσικές πρακτικές, όπως η συσκευασία αλληλογραφίας ή η μυστικότητα.

Εκτός αν έχει συζητηθεί και συμφωνηθεί διαφορετικά (,αυτό πρέπει να αναγράφεται στο escrow ticket αν θέλετε να είναι δεσμευτικό) ένας πωλητής δεν πρέπει να δέχεται νέα συμφωνία για ένα προϊόν που δεν έχει υπό τον φυσικό του έλεγχο. Αυτή είναι πραγματικά μια από εκείνες τις περιπτώσεις όπου δεν ανησυχώ για την επιχείρησή σας, αλλά όταν δεν οριστικοποιείτε τις πωλήσεις σας εγκαίρως και ανακαλύπτουμε ότι πουλάτε πράγματα που δεν έχετε ακόμα. Θα σας επιβάλω κυρώσεις. Τώρα, δεν έχω πραγματικά καμία δύναμη να σας κάνω κάτι, οπότε πιθανότατα θα σας αποκαλέσω μαλάκα.

Ένας πωλητής δεν έχει καμία υποχρέωση να σας απαντήσει. Αν δεν λαμβάνετε απάντηση, σας προτείνω να κουνήσετε τα χρήματά σας εκεί που μπορούν να τα δουν. Κάντε κλικ στο κουμπί αγοράς. Γράψτε μια συμφωνία escrow
Αυτοί οι τύποι δεν είναι εδώ για να εκπαιδεύσουν τον ανταγωνισμό τους ή να σας διαβεβαιώσουν ότι τα φάρμακα είναι καλά πραγματικά ή οτιδήποτε άλλο. Αν δεν δεχτούν τη συμφωνία, προχωρήστε παρακάτω. Μπορεί να είναι πνιγμένοι, να λείπουν από την πόλη, να έχουν μια έκτακτη οικογενειακή ανάγκη, οτιδήποτε. Δεν είναι δουλειά μας να ρωτάμε. Οι 9/10 άνθρωποι δεν κάνουν πράγματα μόνο και μόνο για να γίνουν μαλάκες σε έναν άγνωστο. Συνήθως ο ξένος δεν έχει καν ληφθεί υπόψη σε ό,τι συνέβη.

Το tracking # δεν είναι υποχρεωτικό, ούτε η ανακοίνωση της αποστολής. Αν αποδέχτηκαν τη συμφωνία και πλήρωσες το escrowbot, το τι μπορεί να συμβεί στη συνέχεια δεν είναι απολύτως τίποτα. Οι πωλητές δεν παίρνουν ούτε μια δεκάρα για να σας πουν ότι το πακέτο σας έχει αποσταλεί. Είναι ευγενικό, αλλά όχι υποχρεωτικό, υπάρχουν πληροφορίες που μπορούν να αντληθούν από αυτόν τον αριθμό παρακολούθησης που είναι ευαίσθητες. Εσείς και εγώ δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε αυτές τις πληροφορίες, αλλά ένα άτομο "με εξουσία" θα μπορούσε.

Υπολογίστε έως και 7 ημέρες για να λάβετε ένα πακέτο. Σπάνια διαρκεί τόσο πολύ, αλλά συμβαίνει και όλα ήταν απολύτως εντάξει. Εάν δεν λάβετε τίποτα την 7η ημέρα ( που είναι 5 εργάσιμες ημέρες όπως και να το δείτε, χωρίς να υπολογίζετε τις αργίες), τότε στείλτε μήνυμα στον πωλητή και ζητήστε του είτε να ελέγξει την παρακολούθηση είτε να σας πει τον αριθμό παρακολούθησης. Επιλογή του πωλητή. Εάν μια καταγγελία κλιμακωθεί στο σημείο, ο πωλητής θα πρέπει να αποκαλύψει τον αριθμό παρακολούθησης σε έναν υπάλληλο αυτού του ιστότοπου για σκοπούς διαιτησίας.

Εάν έχετε παραλάβει το προϊόν σας, επιθεωρήστε το αμέσως και οριστικοποιήστε τη συμφωνία. Εκτός αν περιμένετε μια δοκιμαστική ταινία στο ταχυδρομείο ή εργαστηριακή ανάλυση, 24 ώρες είναι ο μέγιστος εύλογος χρόνος. Εάν δεν σκοπεύετε να οριστικοποιήσετε τη συμφωνία εντός 24 ωρών, καλέστε τον διαχειριστή στη συμφωνία μεσεγγύησης και εξηγήστε τον λόγο. Αν βρεθείτε ένοχοι για, να πετάξετε την μπάλα, να τα σκατώσετε ή να γαμήσετε έναν πωλητή που τα κατάφερε από την πλευρά του, θα σας αποκαλέσω σκατό. Θα μπορούσες να είσαι το πιο cool παιδί στο τετράγωνο, αν ανοίξεις αυτό το mail να δεις το πράγμα, να το δοκιμάσεις ίσως οτιδήποτε και να οριστικοποιήσεις αυτή τη συμφωνία αμέσως.

Αυτό είναι μια αρχή. Θα ακολουθήσουμε το αμερικανικό σύστημα, το εκλογικό κολέγιο, όπου θα κοιτάξω τη λαϊκή ψήφο και θα κάνω ό,τι θέλω. 😆 Αστειεύομαι είναι λαϊκή ψήφος με μια δημοσκόπηση μια συζήτηση και τα αποτελέσματα εμφανίζονται χωρίς ψηφοφορία. Τα πάντα. Οποιοδήποτε θέμα κριθεί άξιο και υποστηριχτεί μπορεί να πάει σε ψηφοφορία.

PROTIP
Δεν είμαι εδώ για να σας πω τι να κάνετε. Προσπαθώ να σας βοηθήσω! Δεν υπάρχει κανένας λόγος που μπορώ να σκεφτώ για να κρατήσω τη συσκευασία στην οποία ήρθαν τα φάρμακα. Βγάλτε μια φωτογραφία της αν πρέπει, αλλά αυτή η συσκευασία είναι το αποδεικτικό στοιχείο που αποδεικνύει ότι διακινήσατε διαπολιτειακά ναρκωτικά, χρησιμοποιώντας μια δημόσια υπηρεσία. Αυτά είναι 2 ομοσπονδιακά κακουργήματα και συνωμότησες με τον πωλητή για να το κάνεις... Καθένα από αυτά είναι πολύ πιο σοβαρό από τη διακίνηση ναρκωτικών. Ανοίξτε το πακέτο, αφαιρέστε το περιεχόμενο και κάψτε το πακέτο σε έναν μεταλλικό κουβά στο κέντρο του δωματίου. Αυτό το πακέτο είναι ο διάβολος. Χωρίς αυτό μπορεί απλά να δεις το εξωτερικό ενός κελιού φυλακής μια μέρα.
 

prophet

See my products
Seller
Language
🇺🇸
Joined
Mar 31, 2024
Messages
72
Reaction score
64
Points
18
Deals
13
Κάτι που ίσως είναι λίγο χρήσιμο είναι το "διαβάστε τις θέσεις των πωλητών." Στην περίπτωσή μου προσπαθώ να διατηρώ ενημερωμένες πληροφορίες όπως αν έχω απόθεμα επί του παρόντος ή όχι και αν είναι διαθέσιμα δείγματα θα λέει σαφώς ότι είναι διαθέσιμα για κατοίκους ή μέλη που είναι εδώ λίγο περισσότερο από το "εντάχθηκε σήμερα" και αν λέει μόνο για τις ΗΠΑ τότε αυτό σημαίνει μόνο για τις ΗΠΑ.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
503
Reaction score
236
Points
43
Δεν νομίζω ότι η καλή εξυπηρέτηση πελατών από έναν πωλητή είναι κάτι κακό. Κανείς δεν χρειάζεται να τους στέλνει επανειλημμένα μηνύματα, αλλά αν έχετε μια ερώτηση θα πρέπει να μπορείτε να ρωτήσετε
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
121
Reaction score
86
Points
28
Αυτό το PROTIP είναι πάρα πολύ πραγματικό... Και ο @prophet μιλάει αληθινά, μπορεί να εξοικονομηθεί πολύς χρόνος διαβάζοντας τις θέσεις και τα προφίλ των πωλητών, πολύ λιγότερο ανούσιο back-and-forth. Όταν πρωτοξεκίνησα να αγοράζω πράγματα online θυμάμαι ότι απολογούμουν πολύ για άχρηστα μηνύματα
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Έχω ολοκληρώσει αρκετές συναλλαγές με έναν πωλητή εμπιστοσύνης εδώ, hensayd παραγγελία που έλαβε. Και το επόμενο μήνυμα λέει, το tracking λέει ότι παραδόθηκε μπορείτε να το ελέγξετε ? Δεν χρειάζονται 5 παράγραφοι για να αγοράσετε κάτι. Πραγματικά χρειάζεται 0. Το να ιδρώνεις τον κώλο σου για μια εβδομάδα δεν βελτιώνει τις πιθανότητές σου. Ζήτα stealth αν θέλεις stealth, αγόρασε από έμπειρους πωλητές, ρώτα για τη συσκευασία. Αυτό δεν είναι παιχνίδι, είναι η ελευθερία σου.
 

KurtV989

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 13, 2024
Messages
121
Reaction score
86
Points
28
Το άκουσα από έναν δικηγόρο, είναι τετριμμένο αλλά δεν μπορώ να μην το σκεφτώ: "φάρμακα στο ταχυδρομείο - παίζετε με τη φωτιά" αντιμετωπίστε το ως τέτοιο
 
Top