Χρειάζεται γνώμη εμπειρογνώμονα το συντομότερο δυνατό!

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας φίλοι,

Είμαι σχετικά νέος σε αυτό το φόρουμ, αλλά έχω κρυφοκοιτάξει εδώ και καιρό, δεν ξέρω ποια είναι η σωστή εθιμοτυπία, οπότε θα βουτήξω κατευθείαν σε αυτό που θέλω να μιλήσω.

Πρόκειται να φιλοξενήσω ένα ted-talk με το ερώτημα της διατριβής: τι κάνει η μαριχουάνα στο μυαλό και το σώμα; Προφανώς είναι ένα πολύ μεγάλο και ανοιχτό ερώτημα που πιθανώς έχει πολλές απαντήσεις με ακόμη περισσότερες ερωτήσεις που ακολουθούν, αλλά οι προθέσεις μου ήταν να κάνω το ερώτημα σκόπιμα ευρύ, καθώς οι κυβερνητικές ρυθμιστικές αρχές έχουν περιορίσει την έρευνα σχετικά με το ναρκωτικό μέσα στον τελευταίο αιώνα. Υπάρχουν πάρα πολλά που πρέπει να απαντηθούν, αλλά υπάρχουν ακόμη ακριβείς απαντήσεις που πρέπει να βρεθούν. Προσπάθησα να χωρίσω την ευρεία ερώτησή μου σε πιο στοχευμένες ερωτήσεις:

-------------------------------------------------------------------------
Πώς επηρεάζει η μαριχουάνα τις κινητικές λειτουργίες; Συγκεκριμένα κατά την άσκηση αθλημάτων ή ακόμα και κατά την οδήγηση αυτοκινήτου (κάτι που για νομικούς λόγους δεν συμβουλεύω και δεν υποστηρίζω);

Πώς επηρεάζει τις έγκυες γυναίκες και ένα αναπτυσσόμενο έμβρυο;

Γιατί έχω λιγούρες;

Υπάρχει πραγματικά δυαδική διαφορά μεταξύ σατίβα ή ίντικα ή είναι καθαρά αποτέλεσμα εικονικού φαρμάκου;

Σε ποιο βαθμό αναστέλλεται η ορθολογική διαδικασία σκέψης, αν αναστέλλεται καθόλου;
-------------------------------------------------------------------------

Προσπάθησα να ψάξω για αυτά τα πράγματα σε αυτό το φόρουμ, στη Βίβλο των χρηστών ναρκωτικών και στο Wiki, αλλά ίσως δεν έψαξα αρκετά σκληρά (δεν έψαξα).

Αν κάποιος είναι σε θέση να απαντήσει σε αυτές τις ερωτήσεις ή να μου υποδείξει κάπου που μπορώ να βρω αυτές τις απαντήσεις, θα ήταν καταπληκτικό.

Και σε όποιον λέει: "Ωραία, μπορείς να ψάξεις αυτά τα πράγματα στο clearnet και να πάρεις τις απαντήσεις σου εκεί" - λοιπόν, θα μπορούσα, αλλά γιατί να το κάνω αυτό όταν έχω ανθρώπους που ενδιαφέρονται πραγματικά να προωθήσουν την έρευνα στη μαριχουάνα παρά τους κανονισμούς κυριολεκτικά οπουδήποτε.

TLDR: Έχω ερωτήσεις στο κουτί που πρέπει να απαντηθούν. Απαντήστε τις (παρακαλώ) αν μπορείτε ή δείξτε μου τη σωστή κατεύθυνση.
 

AgamemnonFromTroy

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Jan 19, 2024
Messages
75
Reaction score
49
Points
18
Γεια σας,
Η μαριχουάνα (THC) επιβραδύνει τους χρόνους αντίδρασης και την ικανότητά σας να συντονίζετε τις κινήσεις σας αυτό οφείλεται στο ότι η THC αλληλεπιδρά με τους υποδοχείς κανναβινοειδών στον εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα, μη επιτρέποντας τα μονοπάτια σηματοδότησης των νευροδιαβιβαστών που έχουν ως αποτέλεσμα να περιορίζεται η κινητική λειτουργία αν και εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη δοσολογία.
Για το ζήτημα της εγκυμοσύνης δεν είμαι αρκετά σίγουρος, αλλά διάβασα στο διαδίκτυο ότι η THC μπορεί να διασχίσει τον πλακούντα και να οδηγήσει σε πράγματα όπως χαμηλό βάρος γέννησης και αναπτυξιακά προβλήματα.
Οι λιγούρες αρχίζουν επειδή η THC αλληλεπιδρά με τα μέρη του εγκεφάλου που είναι υπεύθυνα για την πείνα, επομένως αισθάνεστε πεινασμένοι και το φαγητό φαίνεται πιο ορεκτικό.
Όσον αφορά τα στελέχη, δεν έχω ιδέα για τα διαφορετικά στελέχη, αλλά θα ήταν λογικό να υπάρχει διαφορά μεταξύ των δύο, αν και δεν ξέρω ποια θα μπορούσε να είναι.
Η μαριχουάνα σίγουρα εξασθενεί τη γνωστική ικανότητα και τη δύναμη λήψης αποφάσεων αν και εξαρτάται από τη δοσολογία και την ανοχή του ατόμου.
Ελπίζω να βοήθησα και καλή τύχη στην ομιλία σας!
 

realh0bo

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 13, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Εντάξει, λοιπόν, όσον αφορά την εξασθένιση των γνωστικών διαδικασιών σκέψης και λήψης αποφάσεων και τα παρόμοια, υπάρχει κάποιος λόγος ή σύνδεση ως προς το γιατί κάποιοι άνθρωποι οδηγούν πραγματικά (ναι, οδήγηση όπως στα αυτοκίνητα) καλύτερα ή αθλούνται καλύτερα (παίκτες του ΝΒΑ ή του στίβου) όταν είναι μεθυσμένοι από THC ή είναι και αυτό απλώς εικονικό φάρμακο;

Έχω μια θεωρία σχετικά με ορισμένους τύπους στελεχών που κάνουν εργασίες όπως η οδήγηση και ο αθλητισμός πιο εύκολες επειδή η μυϊκή μνήμη αναλαμβάνει τον πλήρη έλεγχο του σώματός σας, καθώς το μυαλό σας απλά περιπλανιέται καθώς η ασυνείδητη πλευρά κάνει όλη τη δουλειά.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Γεια σας @realh0bo
Έχω καπνίσει μαριχουάνα όσο το δυνατόν περισσότερο τα τελευταία 20 χρόνια περίπου, όπως πολλοί άνθρωποι, αλλά ίσως μπορώ να προσφέρω κάποια ουσιαστική συμβολή εδώ.
Θα περίμενε κανείς ότι θα είχαμε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτό το υπέροχο φυτό μέχρι τώρα. Παρ' όλη τη σύγχρονη επιστήμη, βρίσκω ότι πολλές πληροφορίες προέρχονται από μια οπτική γωνία τύπου "χίπις του καφενείου της νέας εποχής" τύπου "επιτρέψτε μου να σας πω για την αναλαμπή μου από το LSD". Εικαστικές και υποκειμενικές, υπερβολικά περίπλοκες και ειλικρινά, μάλλον αδαείς και ανόητες. Ή μύθοι που επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά από τότε που οι προπαππούδες μας υποβλήθηκαν στην τρέλα της μαριχουάνας. Θα περίμενε κανείς ότι θα είχαμε περισσότερες αναλυτικές πληροφορίες σχετικά με το "Rick Simpson Oil" και τις αντικαρκινικές του ιδιότητες, αλλά αυτά είναι τα πράγματα που φαίνεται να σκουπίζονται κάτω από το χαλί, εν τω μεταξύ κάποιοι άνθρωποι νομίζουν ότι σώζουν τον πλανήτη και πολεμούν τον άνθρωπο, ενώ κάνουν την υγιεινή επιλογή χρησιμοποιώντας σαμπουάν με άρωμα κάνναβης.

Εν πάση περιπτώσει, θα προσπαθήσω να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ για να απαντήσω στις ερωτήσεις σας και να προσθέσω ό,τι θεωρώ σχετικό. Αμφιβάλλω αν θα βρείτε καλές "προσγειωμένες" απαντήσεις οπουδήποτε, αλλά μιλώντας με τους σωστούς χασισοκέφαλους, και ξεδιαλέγοντας τους χασισοκέφαλους σας θα σας δώσουν πιθανώς μερικές δεκάδες ιστορίες "παγωτό σοκολάτα πίτσα που σχετίζεται με LSD flashback" και όχι πολλά άλλα.

Το θέμα με τη μαριχουάνα είναι, προφανώς είναι μια υποκειμενική εμπειρία, αλλά υπάρχουν πολλές μεταβλητές που το επηρεάζουν αυτό. Η ισχύς και η ποικιλία του χόρτου. Η ατομική ανοχή. Ο τρόπος κατανάλωσης. Το περιβάλλον και πολλά άλλα... Όλα αυτά, φυσικά, επηρεάζουν την εμπειρία του χρήστη.

Από τότε που άρχισα να καπνίζω για πρώτη φορά, σε σύγκριση με τώρα, η εμπειρία μου όταν καπνίζω μαριχουάνα έχει αλλάξει δραστικά. Συνήθιζα να γίνομαι πολύ εσωστρεφής σε σημείο που να έχω ακραίο κοινωνικό άγχος και δεν μπορούσα πραγματικά να συμμετέχω σε λειτουργίες ή υποχρεώσεις όπως θα έκανα κανονικά. Τις περισσότερες φορές έβρισκα τον εαυτό μου νευρικό και κάπως παρανοϊκό σε δημόσιο χώρο. Συνήθως ήθελα απλώς να φτιαχτώ και να μείνω μόνος μου για να ακούσω μουσική ή να παίξω βιντεοπαιχνίδια. Έτρωγα έναν τόνο junkfood και έπεφτα σε έναν βαθύ, μακρύ και αναζωογονητικό ύπνο. Δεν μπορώ πλέον να έχω αυτού του είδους την εμπειρία, ανεξάρτητα από το πόση ποσότητα λαμβάνω, πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στην πολυετή έκθεση και ανοχή. Ένα φαινόμενο που έχω ακούσει να περιγράφεται ως "high school high." Οι έμπειροι χρήστες απλά δεν μπορούν να φτάσουν εκεί πια. Ορισμένα συνθετικά κανναβινοειδή έχουν κάποιες δυνατότητες, αλλά αυτό που εγώ θα έβρισκα ευχάριστο θα ήταν πολύ ισχυρό για τους λιγότερο έμπειρους.

Θεωρώ ότι στα πρώτα στάδια της χρήσης μαριχουάνας, οι κινητικές δεξιότητες επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό. Η πολυπραγμοσύνη είναι σχεδόν αδύνατη. Δύσκολο να συγκεντρωθείς στην ολοκλήρωση μιας μεμονωμένης εργασίας - κάτι όπως μια διαφήμιση μπορεί εύκολα να παρεκκλίνει και να εκτροχιάσει εντελώς οποιαδήποτε πρόοδο, σαν να κοιτάζεις αλλού και να σου έχει ξεφύγει τελείως από το μυαλό. Αντίθετα, με ανοχή και έκθεση, διαπιστώνω ότι ενισχύει μόνο τη νόηση και τις κινητικές δεξιότητες. Ο τρόπος λήψης παίζει σημαντικό ρόλο εδώ. Βρίσκω ότι, ανεξάρτητα από το ποιο ναρκωτικό, η εισπνοή είναι περισσότερο "head-high", ενώ η κατανάλωση μιας ουσίας έχει πιο έντονη επίδραση σε ολόκληρο το σώμα. Η κατανάλωση μαριχουάνας και η σωματική δραστηριότητα είναι ένας θαυμάσιος συνδυασμός. Η εσωστρέφεια, ο μειωμένος πόνος/φλεγμονή, η συγκέντρωση και η ενέργεια. Εξαιρετική για την αποκατάσταση των τραυματισμών. Ειδικά οι πνευματικές ασκήσεις, για παράδειγμα η γιόγκα ή το τάιτσι και οι αφηρημένες θεωρίες που εμπλέκονται. Μετά την άσκηση θέλετε φυσικά να φάτε και να ξεκουραστείτε ούτως ή άλλως. Τα ομαδικά αθλήματα και η οδήγηση είναι μάλλον καλύτερα να αποφεύγονται για τους λιγότερο έμπειρους χρήστες. Δεν βρίσκω ότι έχει μεγάλη διαφορά για τους πιο έμπειρους και ανεκτικούς. Το επιχείρημα που προκύπτει είναι το OUI και η δηλητηρίαση από μαριχουάνα. Δεν είναι τόσο απλό όσο ένας αναλυτής αναπνοής και μια εξέταση αίματος δεν θα σας πει πολλά για το πόσο επηρεασμένος είναι κάποιος. Θα μπορούσα να έχω 100 φορές μεγαλύτερη ποσότητα THC στο αίμα μου και να έχω να καπνίσω μια βδομάδα σε σύγκριση με τον τύπο που δεν καπνίζει και μόλις πήρε δύο ρουφηξιές από μια πίπα και τράκαρε το αυτοκίνητό του σε ένα δέντρο. Παρά την περιεκτικότητα του αίματος, αυτός είναι φτιαγμένος από το μυαλό του και εγώ είμαι εντελώς νηφάλιος.

Νομίζω ότι το άρθρο που πρόσφερε ο Frit για την εγκυμοσύνη είναι πολύ καλό. Δεν μπορώ να προσφέρω πολλά σε αυτή τη συζήτηση. Εκτός από την επανάληψη αρχαϊκών μύθων, δεν υπάρχουν πραγματικά πολλά στοιχεία κατά της χρήσης μαριχουάνας κατά την εγκυμοσύνη. Ειδικά σε σύγκριση με τις παρενέργειες από τα φαρμακευτικά προϊόντα - δεν βλέπω πώς μπορούν ακόμα να καταδικάζουν τη μαριχουάνα. Αυτό το φυτό δεν σας τιμωρεί πραγματικά για κατάχρηση όπως κάνουν τα "σκληρά ναρκωτικά".

Όσο για τις λιγούρες. Πιστεύω ότι αυτό επηρεάζεται κυρίως από την περιεκτικότητα σε CBD και CBN, και εδώ είναι που μπαίνουν οι ποικιλίες. Το ένα στέλεχος είναι υψηλότερο από το άλλο ή το αντίστροφο με αυτά τα κανναβινοειδή. Η σατίβα είναι το ψηλότερο, λεπτότερο φυτό το οποίο παρέχει μια πιο ενεργητική διεγερτική μαστούρα - πιο επιρρεπής στη νευρικότητα, το άγχος και την παράνοια για την οποία μιλούσα. Η Indica είναι το κοντύτερο, πιο θαμνώδες φυτό που δίνει περισσότερο μια "μαστουρωμένη" μέθη. Το Indica ή "In-da-couch" είναι γνωστό για την πιο στερεοτυπική ηρεμία, τεμπελιά, φαγητό και ύπνο. Προσωπικά, δεν βλέπω μεγάλη διαφορά με οποιονδήποτε τρόπο. Νομίζω ότι πολλές από τις "επιστημονικές" απόψεις γύρω από αυτό το θέμα είναι περίπλοκες και περιττές και χρησιμοποιούνται κυρίως για το μάρκετινγκ. Δεν θα το αποκαλούσα δυαδική διαφορά σε καμία περίπτωση. Όλα είναι ζιζάνια, όλα κάνουν τα ίδια πράγματα, απλώς εκφράζουν περισσότερο ή λιγότερο αυτά τα χαρακτηριστικά. Το βρίσκω ενοχλητικό όταν οι άνθρωποι μιλούν ακατάπαυστα για το πώς υπάρχει ένα τέλειο στέλεχος χόρτου για κάθε δραστηριότητα ή λόγο που θα μπορούσατε να σκεφτείτε.

Αναστολή της λογικής σκέψης; Ποτέ δεν πίστεψα κάτι τέτοιο. Όπως είπα, οι νεότεροι χρήστες είναι πιο εμφανώς "αποβλακωμένοι" ή αργοί. "Φτιαγμένοι". Έχεις δίκιο, νομίζω, όταν πρόκειται για τη μυϊκή μνήμη και το να κάνεις πράγματα υποσυνείδητα, αν και δεν νομίζω ότι είναι λόγω του στελέχους, πιστεύω ότι η ανοχή/έκθεση είναι ο ένοχος εδώ. Ο νεότερος χρήστης είναι πιο αισθητά αποβλακωμένος ή ανασταλμένος, ειδικά όταν είναι απαραίτητο να εφαρμόσει τον εαυτό του σε μια άγνωστη ή άβολη κατάσταση. Ο πιο ανεκτικός χρήστης θα είναι κάπως ενισχυμένος από τη μέθη, ενώ ασχολείται με λιγότερο απαιτητικές δραστηριότητες. Η σκέψη μπορεί να είναι πιο αργή, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι ο χρήστης εξετάζει πολλές αφηρημένες προοπτικές, ίσως ανόητες, αλλά όχι απαραίτητα παράλογες. Σίγουρα όχι με την έννοια του επικίνδυνου. Πιστεύω ότι η μαριχουάνα είναι μια από τις πιο καλοήθεις, σημαντικές και χρήσιμες ουσίες για την ανθρωπότητα. Πολλές από αυτές τις απαντήσεις θα διαφέρουν από άτομο σε άτομο και όπως είπα, όλα είναι κυρίως υποκειμενικά, με κύριο παράγοντα, νομίζω, την έκθεση στην ανοχή και την ισχύ της ουσίας. Μεγάλο μέρος της βλάβης προέρχεται από την άγνοια και το στίγμα που περιβάλλει αυτό το θέμα. Η σημερινή κουλτούρα και κοινωνία το εμποδίζουν από το να φτάσει στο υψηλότερο δυναμικό του. Μπορείτε να διαβάσετε ανάμεσα στις γραμμές και να καταλάβετε πώς αισθάνομαι για τον μέσο καπνιστή/λάτρη της μαριχουάνας.

Αυτό είναι το είδος της νοοτροπίας που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Χρόνια ανοησίας που πρέπει να ξεμάθουμε. Από την άλλη πλευρά, μια φορά έκανα μεσημεριανό διάλειμμα με το αφεντικό μου. Κατέβασε 3 captain morgans και κόκα κόλα. Καπνίζει πολύ χόρτο επίσης. Κάπνισα μισό τσιγαριλίκι και με ρώτησε αν "θα ήμουν εντάξει για να επιστρέψω στη δουλειά." Τον κοίταξα από την πλευρά μου, σαν... σαν... να ήμουν κηπουρός, κάναμε φθινοπωρινό καθαρισμό των φύλλων, σημειωτέον. Θα μπορούσα να γράψω ένα μανιφέστο για τα ζιζάνια ή κάτι τέτοιο, αλλά παρεκκλίνω. Νομίζω ότι σας έδωσα αρκετά για τώρα, ίσως περισσότερα από όσα χρειάζεστε. Ελπίζω να σας βοηθήσει.

Μου αρέσει να παρακολουθώ μερικές φορές ομιλίες ted όταν είναι ενδιαφέρουσες, ελπίζω να παρακολουθήσω τη δική σας κάποια στιγμή και να συνειδητοποιήσω ότι είστε εσείς. Καλή τύχη! :)
 
Top