Question Εξαγωγή κόκκινου φωσφόρου από πυροτεχνήματα;

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει εύκολος τρόπος να εξαγάγω τον φώσφορο από τα πυροτεχνήματα;

Φαίνεται ότι τα κύρια συστατικά τους είναι ο κόκκινος και ο λευκός φώσφορος.

Εκτός από την εξαγωγή του από τα κουτιά σπίρτων, αυτό πρέπει να δίνει πολύ μεγαλύτερη απόδοση!

Υπάρχουν λοιπόν επιλογές για αυτό ή υπάρχει κάποιος ευκολότερος τρόπος για να βγει αυτή η ουσία;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Νιώθω ότι ο φώσφορος δεν διαλύεται σε τίποτα. Ναι, αυτό είναι σωστό, ο κόκκινος φώσφορος δεν διαλύεται σε κανένα διαλύτη
Οπότε θα το ποτίσω και θα το φιλτράρω, ίσως ακετόνη, βενζίνη κηροζίνη απλά συνεχίζω και συνεχίζω μέχρι ο κόκκινος φώσφορος να είναι το μόνο που μένει στο φίλτρο του καφέ
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Αν κόψετε τα μαξιλαράκια σας μπορείτε να τα μουλιάσετε σε ασετόν για περίπου 40 λεπτά και το μεγαλύτερο μέρος του θα πέσει με ένα ελαφρύ ανακάτεμα, κορεστεί γρήγορα, οπότε συνιστώ ένα άλλο πλύσιμο για να πάρετε το υπόλοιπο. Θα πρέπει να τρίβεται αμέσως αν δεν έχει βγει από μόνο του. Αφαιρέστε όλο το χαρτί. Φιλτράρετε, ξεπλύνετε με νερό μία ή δύο φορές και αφήστε το να στεγνώσει. Τώρα δημιουργήστε ένα διάλυμα NaOH %20 σε H2O. Βάλτε το αποξηραμένο RP σας στο διάλυμα και σιγοβράστε σε χαμηλή φωτιά για μια ώρα περίπου. Φιλτράρετε και ξεπλύνετε με νερό. Μετά την ξήρανση θα πρέπει να έχετε ένα αξιοπρεπές προϊόν.

Συγγνώμη, ρωτούσατε για τα πυροτεχνήματα. Δεν μπορώ να προσφέρω πολλά...
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Νομίζω ότι το πρόβλημα με τα μαξιλαράκια striker είναι, ότι περιέχουν μόνο μια μικρή ποσότητα φωσφόρου, οπότε θα χρειαζόμουν μια πραγματικά μεγάλη ποσότητα από αυτά. Έτσι σκέφτηκα ότι τα πυροτεχνήματα πρέπει να έχουν πολύ μεγαλύτερη συγκέντρωση.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Πάρτε τα MSDS για τον κόκκινο και τον λευκό φώσφορο και δείτε αν μπορείτε να καταλάβετε αν το ένα διαλύεται σε κάτι που το άλλο δεν διαλύεται. Αν ο κόκκινος δεν διαλύεται, τότε βρείτε αν ο λευκός διαλύεται σε οτιδήποτε και να το εισιτήριό σας.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τίποτα δεν διαλύει τον κόκκινο φώσφορο. Ο λευκός φώσφορος διαλύεται σε μερικά πράγματα, αλλά δεν ξέρω γιατί να μπλέξεις με αυτόν, όταν μπορείς απλά να μαγειρέψεις το extrsvt σου και να μετατρέψεις το λευκό σεobref. Τα πυροτεχνήματα είναι μια καλή επιλογή αν μπορείτε να τα προμηθευτείτε οικονομικά. Μπορείς να αγοράσεις φύλλα 8,5×11 για σπίρτα στο Amazon και στο eBay. Αυτό θα σας γλιτώσει από πολύ χρόνο και σκουπίδια. Όπως τόνισα σε άλλο νήμα, αυτό που μιλάς να κάνεις εδώ δεν είναι η εξαγωγή φωσφόρου το εκχύλισμα φωσφόρου έχει έναν αρκετά συγκεκριμένο ορισμό. Προσπαθείτε να εξάγετε όλα τα υπόλοιπα από το φώσφορο.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Εντάξει, αγόρασα ήδη μερικά πακέτα σπίρτα, αλλά νόμιζα ότι θα χρειαζόμουν εκατοντάδες για να βγάλω μια αξιοπρεπή ποσότητα.

Και τι και πόσα φύλλα προτείνετε; Εκείνα με την καφέ επιφάνεια ή εκείνα με τις μικρές κουκκίδες;
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Το καταλαβαίνω απόλυτα @1019er, αρχίζεις να προσπαθείς να ξύσεις μερικά βιβλία με σπίρτα και μέσα σε ένα μίνι λεπτό αποφασίζεις ότι αυτό δεν πρόκειται να λειτουργήσει μακροπρόθεσμα. Η παραγγελία μεγάλων μαξιλαριών είναι πιθανώς ο τρόπος να πάμε, σε συνδυασμό με λίγη μυστικότητα, μια συνεχής προμήθεια αυτού δεν θα φαίνεται πολύ καλή για το αρχείο. Πήγα στο σούπερ μάρκετ και επέλεξα τα μεγαλύτερα κουτιά με τα μεγαλύτερα μαξιλάρια στην αρχή, κατέληξα με καφέ κολλώδη σκατά, είμαι αρκετά σίγουρος ότι αυτά δεν είναι αυτά που θέλουμε. Στοχεύστε σε ένα πιο κόκκινο χρώμα με "κοκκώδη" υφή - "τις μικρές κουκίδες" υποθέτω.
Πήγα για τα κουτιά των 50 βιβλίων το καθένα, πολύ πιο κουραστικό. Με τη διαδικασία που ανέφερα παραπάνω για μούλιασμα σε ασετόν και ξέπλυμα, πλύσιμο, σιγοβράσιμο σε αλισίβα κλπ. Δεν είναι και τόσο άσχημα. Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι δουλεύει αρκετά καλά.
Το χρονοβόρο κομμάτι είναι απλά το κόψιμο όλων των μαξιλαριών. Αφήστε τα να μουλιάσουν ή να σιγοβράσουν και ασχοληθείτε με κάτι άλλο για λίγο. Το καλό μέρος είναι ότι μπορείτε να ανακυκλώσετε το κόκκινο p μερικές φορές επίσης. Μην πάρετε πάρα πολλά με τη μία ούτε, θα εκπλαγείτε τι πρόκειται να τραβήξει την προσοχή κάποιου - θα έπαιρνα ένα πακέτο κάθε φορά από κάθε κατάστημα. Το RP είναι σίγουρα στο ραντάρ.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Δεν είμαι σίγουρος αν η Amazon θα σας βάλει σε μπελάδες με αυτό, στη χειρότερη περίπτωση είναι δυνατόν να ανοίξετε έναν νέο λογαριασμό, να τον γεμίσετε με δωροκάρτες και να τον στείλετε σε ένα τοπικό κουτί παραλαβής και στη συνέχεια να τον παραλάβετε ανώνυμα με έναν κωδικό.

https://www.amazon.de/CLISPEED-Stre...efix=phosphor+sheet,aps,229&sr=8-1&th=1&psc=1

Δεν είμαι σίγουρος αλλά στην εικόνα φαίνεται ότι τα καφέ φύλλα περιέχουν περισσότερο φώσφορο από αυτό με τις κουκκίδες.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Ναι, εγώ θα παρέλειπα τις τελείες. Νομίζω ότι υπολόγισα ότι ένα φύλλο αξίζει 320 απεργοσπάστες. 160 κουτιά. Πιθανότατα θα αγόραζα 10 και θα έβλεπα τι θα έπαιρνα από αυτά. Phos μας ανακυκλώσιμο, δεν χρησιμοποιείται στην αντίδραση, έτσι ώστε να το καθαρίσετε και να το επαναχρησιμοποιήσετε, αλλά προσθέστε 10% περισσότερο για κάθε κύκλο
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Αν ξέρατε τα πράγματα που έχω αγοράσει από το Amazon θα χέζεστε. Οι επιθετικοί του αγώνα δεν θα έκανα ούτε ένα μάτι. Έχω αγοράσει 37% HCl, 37% φορμαλδεΰδη, οξικό αιθυλεστέρα, χλωριούχο αμμώνιο, θειικό αμμώνιο, ένα βουνό γυαλί, προπιονικό οξύ. Έχω αγοράσει πραγματικά προγραμματισμένα ναρκωτικά από το eBay και αν επρόκειτο να με πιάσουν, είναι πολύ αργά.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Δεν είμαι σίγουρος αν είχατε καλή τύχη επειδή παραγγείλατε τοπικά...
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Τώρα καταλαβαίνω τι εννοείτε με τις "μικρές κουκκίδες", αυτό με μπέρδεψε. Οπωσδήποτε επιλέξτε το μονόχρωμο χρώμα. Ήρθα σε επαφή με κάτι άλλο, γι' αυτό και προσδιόριζα την υφή, αλλά αυτό είναι δύσκολο να το καταλάβεις από μια εικόνα. Αυτό που πήρα στο μαγαζί ήταν πολύ καφέ και με λεία υφή που τελικά ήταν μια κολλώδης μαλακία σε σχέση με τα κανονικά στράικερ που ήταν πιο κοκκινωπά και αμμώδη στην αφή. Έχω ακούσει ότι μπορείς να ανακυκλώσεις το phos μέχρι και 10 φορές; Προσθέτετε %10 πάνω από ένα μικρό βάρος που προστίθεται πίσω; (Υποθέτοντας ότι χάνεται λίγο κατά την ανακύκλωση. Ή μήπως αυτό αντισταθμίζει το %10;) Με άλλα λόγια, η προσθήκη του %10 καλύπτει την ποιότητα του χρησιμοποιημένου RP, την ποσότητα που χάνεται ή ουσιαστικά και τα δύο;

Έχεις αρχίδια @FritBuchner. Φοβάμαι πάρα πολύ να παραγγείλω εξοπλισμό από γυαλί. Όχι τόσο ένα πράγμα εδώ και εκεί, η συνδυασμένη συνεχής προμήθεια είναι αυτό που με ανησυχεί. Για παράδειγμα, θα ήθελα να πάρω λίγο ma huang. Αν πετύχει, θα θέλω να το ξανακάνω μέχρι να έρθει κάτι καλύτερο. Αυτό σε συνδυασμό με κάποιες εφάπαξ αγορές γυάλινων αντικειμένων, δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Ρίξε και λίγο RP μια στο τόσο, ίσως και με κάποιους άλλους διαλύτες κλπ. εδώ κι εκεί επίσης, και τώρα αρχίζει πραγματικά να ζεσταίνεται. Δεν λέω σε κανέναν τι να κάνει, απλά προσπαθώ να διαδώσω την καλή λέξη, αν όχι για τους νεότερους, αλλά για τον εαυτό μου. Μιλώντας για τον εαυτό μου, δεν μπορεί να τονιστεί αρκετά. Μου αρέσει να βγάζω τα μπαλάκια μου όταν νομίζω ότι κανείς δεν βλέπει ή δεν θα το προσέξει, αυτό δεν σημαίνει ότι κανείς δεν βλέπει ή δεν θα το προσέξει.
 
Last edited:

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Εν πάση περιπτώσει, ας πάρουμε αυτό το νήμα πίσω στην πορεία του, εντάξει; Γνωρίζει κανείς μια μάρκα ή έναν τύπο πυροτεχνημάτων που περιέχει τη μεγαλύτερη ποσότητα ή/και συγκέντρωση κόκκινου p; Ή από εκεί και πέρα περιέχει τη μικρότερη ποσότητα εύκολα διαχωρίσιμων συστατικών/πρόσθετων για να μπορέσει να απομονωθεί το κόκκινο p; Τι γίνεται με τις φωτοβολίδες έκτακτης ανάγκης για δρόμους/σκάφη, έχει κανείς εμπειρία με αυτές; Λειτουργούν ακόμα, ποιες και πού να τις προμηθευτείτε; Υποθέτω ότι η άλλη επιλογή από εδώ και πέρα είναι να ασχοληθώ με την επιμετάλλωση νικελίου χωρίς ηλεκτρόδιο ως χομπίστας - ίσως δοκιμάσω αυτή τη λεωφόρο στο μέλλον. Οποιαδήποτε σκέψη;
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Επιτρέψτε μου να σας ρωτήσω το εξής, γιατί είστε τόσο προσηλωμένοι σε αυτή τη μέθοδο; Επίσης, γνωρίζατε ότι το υδροϊώδες οξύ λειτουργεί από μόνο του, χωρίς φώσφορο. ( πιστεύω ότι) ο φώσφορος απλά ανακυκλώνει το οξύ έτσι ώστε να χρησιμοποιείτε πολύ λιγότερο. Πιστεύω ότι το φωσ. Είναι λιγότερο αποτελεσματικό μετά από κάθε χρήση. Το τι χάνεις δεν έχει σημασία γιατί θα ζυγίζεις την ποσότητα που χρειάζεσαι κάθε φορά οπότε αν έχεις χάσει περισσότερο, προσθέτεις περισσότερο για να έχεις το σωστό βάρος
 

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
κάπως με κάνει να αναρωτιέμαι αν θα έπρεπε να δουλέψουμε και εγώ και ο Αλ. Εννοώ ότι δουλεύει για την απόδοση της μεθανόλης.
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Με ρωτάτε γιατί είμαι τόσο προσηλωμένος σε ποια μέθοδο, ακριβώς; Αντιλαμβάνομαι ότι το υδριώδες οξύ μειώνει το Ε/ΠΣΕ στο μέλι μας, αλλά πώς παίρνουμε το υδριώδες οξύ; Εδώ είναι που μπαίνει το rp/i, προφανώς. Γι' αυτό ανέφερα την επινικελίωση, για το υποφωσφορικό οξύ, ουσιαστικά παίρνει τη θέση του κόκκινου p. Το RP ή το υποφωσφορικό οξύ αντιδρά με τον κρύσταλλο ιωδίου ή την περίσσεια ιωδίου που περιέχει το υδρογονοδιάλυμα. Απλά προσπαθώ να καταλάβω τους μηχανισμούς του ποιος, τι, πότε, πού κλπ. Όχι μόνο για το δικό μου όφελος, αλλά αυτό είναι που θα με μετατρέψει στον κύριο αλχημιστή που ελπίζω να γίνω κάποτε. Πολλές από αυτές τις πληροφορίες/γνώσεις είναι θεωρητικές για μένα και έτσι είναι προς όφελος και των άλλων χρηστών του φόρουμ. Δεν είμαι προσηλωμένος σε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο, απλά προσπαθώ να φτάσω στον προορισμό με ό,τι είναι διαθέσιμο κάθε φορά, αυτή τη στιγμή, δυστυχώς, αυτό είναι το ποδήλατό μου, προς το παρόν. Στο μέλλον, μπορώ να σας στείλω ένα μήνυμα με email, @FritBuchner ? Καθώς σας θεωρώ μια συνεπή πηγή καλών πληροφοριών και φαίνεται να είστε πιο κάτω στο δρόμο από μένα.
 
Last edited:

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Για μένα το πιο εύκολο πράγμα είναι το λίθιο και το θειικό αμμώνιο. Η μεθυλαμίνη είναι η δεύτερη από το χλωριούχο μεθυλαμμώνιο ( methylamine hcl). Οι περισσότεροι αδαείς άνθρωποι ακούνε φώσφορο και το πρώτο πράγμα που σκέφτονται είναι η μεθαμίνη. Στη δεκαετία του '80 και του '90 ήταν η μεθαμφεταμίνη που χρησιμοποιούσαν οι μηχανόβιοι. Έχω αρκετές παλιές μπαταρίες Energizer λιθίου στο συρτάρι με τα σκουπίδια που μια ουγγιά δεν είναι τίποτα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Τόσο η Walmart όσο και η Amazon πωλούν φωσφορικό οξύ. Στη συνέχεια, χρειάζεστε απλώς κάποια πηγή ιωδίου. Αυτή η μέθοδος μετακινείται στο #2 για μένα επειδή το φωσφορικό οξύ και το ιώδιο είναι λιγότερο εμφανή από τη φορμαλδεΰδη για να τα προμηθευτείτε
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Ποιο προϊόν χρησιμοποιείτε για το φωσφορικό οξύ στο walmart;
 
Top