Διευκρίνιση της θεωρίας της εκχύλισης...;

BathtubChemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Έχω χρησιμοποιήσει τη μηχανή αναζήτησης σε πολλαπλές πλατφόρμες και δεν μπορώ να βρω μια οριστική απάντηση, οπότε παρακαλώ, αν υπάρχει κάποιος πόρος στον οποίο θα μπορούσε να με κατευθύνει, θα το εκτιμούσα. Αν όχι, τότε πάμε

Εντάξει, πρώτη ερώτηση: είναι το DCM αποδεκτός διαλύτης για την ελεύθερη βάση της μεθαμφεταμίνης; Επειδή έχω DCM εργαστηριακού βαθμού και τολουόλιο καταστήματος υλικού και αν μπορώ να αποφύγω να πρέπει να διπλασιάσω ένα γαλόνι τολουόλιο θα το ήθελα.

Επόμενο: Παρατηρώ κατά την εκτέλεση υδατικών πλύσεων σε οργανικό στρώμα ότι το νερό πλύσης μου θα κάνει δύο πράγματα
Α) το pH του νερού πλύσης θα ξεκινήσει υψηλά (pH 13+) αλλά θα πέσει με κάθε επόμενη πλύση
Β) το νερό πλύσης μου θα αρχίσει να παίρνει τη μυρωδιά της μεθαμφεταμίνης FB.

τώρα, διάβασα κάπου ότι το Fb ΘΑ πάει στο υδατικό στρώμα αν το pH σας πάει πολύ χαμηλά, αλλά πώς μπορώ να το αποτρέψω αυτό; Εάν προσθέσω NaOH, καταλήγω με ένα τρίτο λεπτό στρώμα στη διεπιφάνεια που είναι δύσκολο να διαχωριστεί.

Παρακαλώ, κάποιος; Λες και είμαι πεντάχρονο;
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Χρησιμοποιώ DCM για την εκχύλιση meth fb και Im ευχαριστημένος με αυτό για PH πάνω από 7 δεν χρειάζεται να ανησυχείτε τόσο πολύ για το αν πηγαίνει στο νερό δεν θα το κάνει ούτως ή άλλως θα εξαγάγετε στρώμα νερού για το υπόλοιπο fb αλλά δεν είναι για το θέμα PH.
Το στρώμα Fb διαχωρίζεται πλήρως σε ph 12-13, ακόμη και αν δείτε κάποιο πριν.
 

BathtubChemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Εντάξει, για να βεβαιωθώ ότι σας καταλαβαίνω: καθώς πλένω το DCM (που περιέχει το fb) με dH2O, η βάση ΔΕΝ πάει στο νερό πλύσης; Ακόμα και αν το νερό πλύσης έχει δοκιμές στην περιοχή 9-10; (Ούτε θέλω να διαφωνήσω, απλά μερικές φορές μου παίρνει λίγους γύρους να αφομοιώσω κάτι που είναι αντίθετο με την προηγούμενη αντίληψή μου)
 

btcboss2022

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 15, 2022
Messages
650
Solutions
1
Reaction score
657
Points
93
Deals
8
Το μόνο πράγμα είναι ότι το DCM και το νερό έχουν αργό διαχωρισμό σχετικά με τις μη πολικές ιδιότητες του DCM.
 

BathtubChemistry

Don't buy from me
New Member
Joined
Dec 24, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Εντάξει. Η προσθήκη NaCl θα αλλάξει τον ρυθμό διαχωρισμού;
 
Top