διήθηση της οσμής

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Έχω μια ερώτηση από διαφορετική οπτική γωνία. Ας υποθέσουμε ότι έχετε ένα εντελώς αεροστεγές δωμάτιο, όπου ο φρέσκος αέρας εισέρχεται από τη μία πλευρά και ένας ανεμιστήρας υψηλής ισχύος τον τραβάει έξω από το κέντρο του δωματίου από την άλλη.

Πώς αντιμετωπίζετε τη διήθηση της οσμής του αέρα; Χρησιμοποιείτε καθαριστές, αν ναι, τι είδους και με τι είδους κασέτα, ή αρκεί να δώσετε ένα φίλτρο άνθρακα υψηλής χωρητικότητας με ενεργό άνθρακα στην εξάτμιση, όπως χρησιμοποιείται στην καλλιέργεια κάνναβης. Εάν ένα τέτοιο φίλτρο θα έκανε τη δουλειά, ποιος ενεργός άνθρακας είναι καλύτερος, ο CTC ή ο κοινός άνθρακας;

Πώς φιλτράρεται ο αέρας και οι οσμές στα εργαστήρια; Με εκτίμηση
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
http://bbzzzsvqcrqtki6umym6itiixfhni37ybtt7mkbjyxn2pgllzxf2qgyd.onion/threads/home-laboratory-diy-exhausting-fan-models-and-filters.471/
Γεια σας, διαβάστε σχετικά με τον εξαερισμό εδώ. Το φίλτρο άνθρακα και ο υγρός απορροφητής είναι καλή λύση.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Σας ευχαριστούμε πολύ για τον σύνδεσμο. Σχεδίαζα απλώς να χρησιμοποιήσω το φίλτρο άνθρακα, αυτό το φίλτρο νερού με ενδιαφέρει, δεν καταλαβαίνω ακριβώς πώς θα λειτουργήσει. Ας πούμε ότι έχω ένα δωμάτιο σαν δωμάτιο καλλιέργειας κάνναβης με φίλτρο άνθρακα και απορροφητήρα, ο σωλήνας που σπρώχνει τον αέρα έξω πηγαίνει μέσα στη μπανιέρα και το άκρο του σωλήνα προσγειώνεται κάτω από το νερό έτσι ώστε ο αέρας που τραβάει ο ανεμιστήρας από τη σκηνή μέσω του φίλτρου άνθρακα να μην πηγαίνει στο δωμάτιο αλλά να πετάει μέσα στο νερό έτσι ώστε οι ακαθαρσίες να διαλύονται περισσότερο στο νερό. Το καταλαβαίνω αυτό σωστά;

Είναι αυτό το φίλτρο νερού απαραίτητα απαραίτητο;

Ας υποθέσουμε ότι χρησιμοποιώ ένα τέτοιο φίλτρο άνθρακα, με άνθρακα CTC κορυφαίας ποιότητας (νικάει τον κανονικό άνθρακα, εδώ έχω εμπειρία από καλλιέργεια mj μεγαλύτερης κλίμακας) μαζί με ένα πλυντήριο νερού στο τέλος, η λειτουργία της σύνθεσης με 1kg bk4 κάθε φορά, ο εξαερισμός υψηλής δυναμικότητας θα περιβάλλει την οσμή μου αρκετά αποτελεσματικά για να το κάνω αυτό σε μια μονοκατοικία ώστε η μυρωδιά να μην φτάνει στους γείτονες;

Με τους καλύτερους χαιρετισμούς
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Ναι, λειτουργεί ως ναργιλέ με φυσαλίδες. Το νερό θα απορροφήσει ουσίες από τον αέρα. Μετά το φίλτρο νερού, πρέπει να εγκαταστήσετε φίλτρο άνθρακα.

Νομίζω ότι στη σύνθεση μεγάλης κλίμακας δεν αρκεί μόνο ένα φίλτρο άνθρακα. Θα υπερκορεστούν αρκετά γρήγορα.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Σύμφωνα με την εικόνα που βρήκα στον σύνδεσμο που παρέθεσες θα έπρεπε να είναι φίλτρο άνθρακα -> ανεμιστήρας -> νερό, και εσύ γράφεις ανεμιστήρας -> νερό -> φίλτρο άνθρακα. Καταλαβαίνω ότι πρώτα το νερό για να πιάσει ό,τι μπορεί, και μετά όλο το πράγμα στο φίλτρο άνθρακα για να καθαρίσει στο μηδέν. Καταλαβαίνω τι εννοείς;

Χρησιμοποιώντας την αρχή που λες δηλαδή ανεμιστήρας -> νερό -> φίλτρο άνθρακα με περισσότερο bk4 ένα τέτοιο φίλτρο άνθρακα πιστεύεις ότι θα αντέξει για 2-3 ρίψεις πριν κορεστεί?

Ένα τέτοιο φρεσκοαγορασμένο θα πρέπει εξωτερικά να εξαλείψει τη μυρωδιά στο μηδέν ναι?
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Νομίζω ότι αυτή η ακολουθία παρατείνει τη διάρκεια ζωής του φίλτρου άνθρακα.
Δεν μπορώ να πω ακριβώς, εξαρτάται από τη σύνθεσή σας.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Συνολικά, ακόμη και αν άλλαζε τον ενεργό άνθρακα στο φίλτρο κάθε μαγείρεμα, ώστε να εξαλείψει την οσμή στο 0, θα είχε νόημα.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
 

KWasd

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 9, 2022
Messages
18
Reaction score
10
Points
3
Ναι, ξέρω
 

Mrblue

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 2, 2022
Messages
4
Reaction score
0
Points
1
Υπάρχουν οδηγίες για το πώς να φτιάξετε έναν υγρό καθαριστήρα;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Ελέγξτε αυτό το σύστημα φίλτρων (συνημμένο 1)

Ιδανικά θα μπορούσατε να προσθέσετε γεννήτριες οζονίου για πλήρη απομάκρυνση των οσμών πριν από το φίλτρο άνθρακα, όπως κάνουν στις φάρμες κάνναβης.

Στη δεξιά γωνία στο πίσω μέρος του δωματίου (συνημμένο 1) μπορείτε να δείτε ένα υδατόλουτρο, το οποίο χρησιμοποιείται για το περαιτέρω φιλτράρισμα των οσμών και των τοξικών ουσιών από τους καπνούς, μέσω του φίλτρου άνθρακα και της γεννήτριας οζονίου μπορείτε στη συνέχεια να καθαρίσετε και να εξάγετε περαιτέρω τις τοξικές ουσίες από τους καπνούς. Επίσης, παρατηρείται επίσης η διαφορά στους σωλήνες που χρησιμοποιούνται, καθώς υπάρχουν απομονωμένοι σωλήνες που χρησιμοποιούνται για το σύστημα κάτω από τη στεγανοποίηση, οι σωλήνες που προέρχονται απευθείας από τους αντιδραστήρες είναι κανονικοί σωλήνες.

Επίσης, αυτή η εικόνα 2 του συνημμένου μου μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη κατανόηση του συστήματος κυκλοφορίας.
 

Attachments

  • 7JHvuioSDI.jpg
    7JHvuioSDI.jpg
    98.8 KB · Views: 326
  • 7QMayouBHW.png
    7QMayouBHW.png
    81.2 KB · Views: 297

Tweaker

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
32
Reaction score
7
Points
8
Φυσάτε τον αέρα μέσα από το νερό;
 

KokosDreams

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 16, 2022
Messages
912
Solutions
2
Reaction score
595
Points
93
Αυτό δεν είναι το εργαστήριό μου, αλλά λειτουργεί καλά για συνθέσεις που παράγουν πολλές οσμές, το νερό μπορεί να αναμιχθεί με σαπούνι ή άλλες χημικές ουσίες εξουδετέρωσης οσμών
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Έχω μια ιδέα/ερώτηση. Στην προηγούμενη εργασία μου έπρεπε να ελέγχω αυστηρά τις περιβαλλοντικές παραμέτρους. Ειδικά η υγρασία χρειαζόταν να κυμαίνεται μεταξύ περίπου 85+%Rh και 99% το. Αυτό το κατάφερα με τα εξής: Έχω ένα βαρέλι/ τύμπανο με καπάκι. Ένας αγωγός και ένας ανεμιστήρας διοχετεύουν αέρα σε μια τάπα στο καπάκι. Ένας άλλος στυπιοθλίπτης/ αγωγός στο καπάκι μετέφερε τον υγραμένο αέρα στο θάλαμο. Στο εσωτερικό του βαρελιού υπήρχε ένας νεφελοποιητής υπερήχων 5 κεφαλών ( ουσιαστικά μια μηχανή ομίχλης) ο ανεμιστήρας και ο νεφελοποιητής λειτουργούσαν με έναν υγραντήρα/ ρελέ. Μπορούσε πραγματικά να αντλήσει ομίχλη. Σκέφτομαι ότι αυτό θα λειτουργούσε εξαιρετικά σε αυτή την εφαρμογή και η ομίχλη θα απορροφούσε την οσμή, αλλά οι αγωγοί που μπαίνουν και βγαίνουν θα ήταν αρκετά ψηλοί ώστε η ομίχλη να μην μπορεί να διαφύγει από το βαρέλι. Ένας σωλήνας στο κάτω μέρος του βαρελιού θα άφηνε το μολυσμένο νερό έξω και θα το αντικαθιστούσατε περιοδικά ( στην εφαρμογή μου είχα έναν πλωτήρα δεξαμενής τουαλέτας και μια βαλβίδα βελόνας που κρατούσε το βαρέλι γεμάτο νερό, αλλά εξαντλούσα την ομίχλη, οπότε χρησιμοποιούσε πολύ) αυτή η ρύθμιση θα είχε ένα κλάσμα της αντίστασης μιας βυθισμένης εισόδου.
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Νομίζω ότι δεν είναι απομονωμένοι, είναι απλώς πλαστικοί ευθείες σωλήνες επειδή δεν είναι κινούμενο στοιχείο του συστήματος εξαερισμού, τα spiroflex χρησιμοποιούνται κοντά σε αντιδραστήρες επειδή θα μπορούσαν να μετακινηθούν ας πούμε ακόμη και 50 εκατοστά προς τα αριστερά ή προς τα δεξιά.
 

dnBQByvHb8Zkawbjpx

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 6, 2024
Messages
41
Reaction score
29
Points
18
Θεωρώντας ένα μικρής κλίμακας οικιακό εργαστήριο (αντιδραστήρας 1 l, με χρήση χημικών ουσιών όπως DCM, 2b4mp, μεθυλαμίνη, HCl, ακετόνη) που αερίζεται έξω χωρίς φίλτρα, ποια είναι η απόσταση όπου οι γείτονες και οι περαστικοί μπορούν να μυρίσουν τους παραγόμενους καπνούς;
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
176
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
δεν θα είναι αισθητή. Ο πιοατμός είναι όταν ρίχνετε μεθυλαμίνη. Άλλο ότανδιηθηθεί αλλά αν έχετε μακρύ αεραγωγό καναλιού( έχω περίπου 8m) δεν μυρίζει έξω, αλλά συνιστάται η διήθηση
Η ιδέα μου είναι να χρησιμοποιήσω εξαεριστήρα πίεσης που βάζει μέσα στο υγρό, πάνω από αυτό το φίλτρο άνθρακα.
RstqMza2un
 
Top