Μύγα αγαρικό μανιτάρι

Rutherford

Don't buy from me
Member
Joined
Feb 13, 2023
Messages
3
Reaction score
0
Points
1
Γεια σας bbgate comunity, κοντά στο σπίτι μου υπάρχει μια ολόκληρη χώρα από μανιτάρια μύγα αγαρικού. (το κλασικό κόκκινο μανιτάρι με τις λευκές κουκίδες) και έχω μελετήσει σχετικά με τις ενώσεις του (μουσκιμόλη, μουσκαρίνη και ιβοτενικό οξύ). Ψάχνω για κάποιον τρόπο να εξάγω/πάρουμε ή να διαχωρίσω αυτά τα συστατικά και να απορρίψω τα τοξικά συστατικά και να κρατήσω μόνο τα παραισθησιογόνα.
Θα ήμουν πάρα πολύ ευγνώμων αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει σε αυτό, και θα προσθέσω μια ανάρτηση με όλη τη διαδικασία της εκχύλισης.
Ey3oNAcFYX
4erKgzYcwd
 

Ortist

Don't buy from me
Resident
Joined
Apr 29, 2023
Messages
89
Solutions
1
Reaction score
54
Points
18
Το ιβοτενικό οξύ μετατρέπεται σε μοσκιμόλη κατά την ξήρανση (πρέπει να στεγνώσετε σωστά αυτά τα μανιτάρια).
Υπάρχει πολύ μικρή ποσότητα μουσκαρίνης, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τη διαχωρίσετε (μιλάω για το μύγα αγαρικό, άλλα είδη μπορεί να έχουν υψηλότερη περιεκτικότητα σε μουσκαρίνη)
Ο διαχωρισμός της μουσκιμόλης από τα μανιτάρια είναι αρκετά δύσκολος επειδή υπάρχουν πρωτεΐνες και πολλά άλλα πράγματα σε αυτά τα μανιτάρια.

Αν ήμουν στη θέση σου θα έμενα στην απλή εκχύλιση με νερό. Μην περιμένετε να πάρετε κάποια ορατή ποσότητα μουσκιμόλης μόνο από μερικά μανιτάρια. Θα πρέπει να εκχυλίσετε περίπου 100 γραμμάρια αποξηραμένων καπακιών για να πάρετε κάτι. Μην περιμένετε να πάρετε κρυστάλλους επίσης, επειδή το εκχύλισμα νερού θα έχει πολλά σκουπίδια, πρωτεΐνες, λίπη κ.λπ. μέσα του.
 
Top