Harmaline

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Σκέφτηκα να προσθέσω αυτά τα λήμματα TIHKAL για τη Χαρμαλίνη, καθώς ο @Frit Buchner ήθελε να εξερευνήσει αυτό το μόριο.(@Frit Buchner Ελπίζω να διαβάσετε τις καταχωρήσεις εμπειρίας για τα 150mg και 200mg προτού ακολουθήσετε αυτή τη διαδρομή...)

#13. HARMALINE

b-CARBOLINE, 3,4-DIHYDRO-7-METHOXY-1-METHYL- 3,4-DIHYDRO-7-METHOXY-1-METHYL-b-CARBOLINE- 3,4-DIHYDROHARMINE- 7-METHOXYHARMALAN- HARMADINE



tihkal13.gif
ΣΥΝΘΕΣΗ: Σε διάλυμα 0,033 g 6-μεθοξυτρυπταμίνης σε 3,5 mL 0,1 N HCl, προστέθηκε 0,011 γλυκολαλδεΰδη και το μείγμα θερμάνθηκε στο ατμόλουτρο για 1,5 h. Το διάλυμα έγινε στη συνέχεια βασικό με 10 mL 0,5 N NaOH και εκχυλίστηκε με Et2O σε συνεχή εκχυλιστήρα. Τα εκχυλίσματα Et2O συγκεντρώθηκαν, ξηράνθηκαν πάνω σε στερεό KOH, ο διαλύτης απομακρύνθηκε υπό κενό. Το υπόλειμμα ήταν ένα έλαιο που κρυσταλλώθηκε για να δώσει ένα στερεό, mp 170-175 °C, πιθανώς ένα ένυδρο της 1-υδροξυμεθυλ-7-μεθοξυ-1,2,3,4-τετραϋδρο-b-καρβολίνης. Αυτό υποβλήθηκε σε επεξεργασία με 2,5 mL 90% H3PO4 και θερμάνθηκε στο ατμόλουτρο για 2 h. Μετά από αραίωση με H2O, αυτό έγινε αλκαλικό με υδατικό NaOH και εκχυλίστηκε με Et2O. Τα συγκεντρωτικά εκχυλίσματα απογυμνώθηκαν από το διαλύτη υπό κενό και το υπόλειμμα αποστάχθηκε για να δώσει ένα κλάσμα (bp 120-140 σε 0,001 mm/Hg) βάρους 0,027 g (72%). MS (σε m/z): 198 (29%), 201 (23%), 170 (22%), 173 (19%). IR (σε cm-1): 817, 832, 916, 1037, 1139, 1172. Διυδρικό υδροχλωρικό άλας της αρμαλίνης- IR (σε cm-1): 820, 841, 992, 1022, 1073, 1137.

Υπάρχει μια μικρή ενδιαφέρουσα ιστορία που συνδέεται με το σημείο τήξης της αρμαλίνης. Εμφανίστηκε μια έκθεση που περιέγραφε ένα αλκαλοειδές από το Peganum harmala που έμοιαζε με την αρμαλίνη, αλλά το σημείο τήξης του ήταν κατά 18 °C υπερβολικά υψηλό, και έτσι θεωρήθηκε ότι ήταν ισομερές και του δόθηκε η ονομασία αρμαδίνη. Όλα αυτά ξεκαθαρίστηκαν λίγα χρόνια αργότερα, όταν παρατηρήθηκε ότι σε ένα ανοικτό μπλοκ σημείου τήξης, η αρμαλίνη είχε mp 242-244 °C (με αρχές εξάχνωσης στους 189 °C) και η αρμαδίνη είχε τις τιμές 241-243 °C και 178 °C. Σε τριχοειδή σωλήνα, η αρμαλίνη έλιωνε στους 256 °C και η αρμαδίνη στους 257 °C. Έτσι, η αρμαδίνη είναι πλέον συνώνυμο της αρμαλίνης.

ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 150 - 300 mg, από το στόμα

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: 5 - 8 ώρες

ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ: (με 100 mg, από το στόμα) "Το έχω δοκιμάσει σε δύο περιπτώσεις, ουσιαστικά χωρίς αποτέλεσμα".

(με 150 mg, από το στόμα) "Σε μια ώρα και ένα τέταρτο, υπήρξε μια ταχεία έναρξη μέθης και ένιωσα λίγο ασταθής. Και λίγο μουδιασμένος. Υπήρχε μια ασυνήθιστη λάμψη, στην πλάγια όρασή μου όταν γύριζα το κεφάλι μου στο πλάι. Όλα ήταν λίγο κάτω. Η μουσική ήταν σχεδόν φυσιολογική, αλλά μου έλειπαν οι υψηλότερες συχνότητες. Ακόμη και το ελαφρύ φαγητό καθόταν βαριά, και δεν ήμουν πολύ πεινασμένος (και θυμόμουν να προσέχω τι τρώω, με αυτό το πράγμα με τη μονοαμινοξειδάση). Το σεξ ήταν δύσκολο - πιθανώς λόγω κάποιων μειωμένων αισθήσεων. Αισθάνομαι ότι αυτή η ένωση είναι απίθανο να είναι ελκυστική για τους περισσότερους ανθρώπους, καθώς τα κύρια αποτελέσματά της είναι μια μέθη με θόλωση των σκέψεων και κάποια διαταραχή των μουσικών σχέσεων".

(με 175 mg, από το στόμα) "Μετά από περίπου μία ώρα βρήκα τον εαυτό μου να χαλαρώνει και να γίνεται λίγο ατημέλητος. Μέχρι το τέλος της δεύτερης ώρας, είχα φτάσει στο αποκορύφωμά μου και μετά από πέντε ώρες βρισκόμουν λίγο πολύ στη βασική γραμμή. Κατά την κορύφωση, τρεις τομείς διαταραχής ήταν εμφανείς. Υπήρχαν προφανείς ιχνηλάτες - όταν κοιτάζετε ένα φωτεινό αντικείμενο και μετακινείτε τα μάτια σας προς το πλάι, η εικόνα του αντικειμένου καθυστερεί να φύγει από το οπτικό πεδίο και φεύγει προς την αντίθετη κατεύθυνση. Όσον αφορά την ακοή, φαινόταν σαν να εξασθενούσαν οι υψηλότερες συχνότητες της μουσικής και να ενισχύονταν οι χαμηλότερες συχνότητες. Και όσον αφορά την αφή, υπάρχει ένα σαφές μούδιασμα. Δεν είχα καμία όρεξη, και τα λίγα που έφαγα δεν είχαν ιδιαίτερα καλή γεύση".

(με 200 mg, από το στόμα) "Περίπου στο σημείο των δύο ωρών θυμάμαι τρία πράγματα. Το πρώτο ήταν η προσπάθεια να φέρω στην πραγματικότητα την οπτική εικόνα ενός προσώπου που έπαιζε με τις εικόνες των κλειστών μου ματιών. Πήρα το στόμα και, μετά από λίγη δουλειά, πήρα τα μάτια. Έτσι, επικεντρώθηκα στη μύτη και ήρθε στο προσκήνιο, τελικά, αλλά ήταν ανάποδα. Το δεύτερο και το τρίτο πράγμα ήταν πιο εύκολο να προσδιοριστούν. Ναυτία και διάρροια. Ευτυχώς εναλλάσσονταν. Αυτό δεν είναι το ταξίδι της επιλογής μου".

(με 300 mg, από το στόμα) "Βρισκόμουν σε περιβάλλον ψυχοθεραπείας, οπότε υπήρχαν κάποιες υποδείξεις και καθοδήγηση που επηρέασαν τις αντιδράσεις μου. Αλλά δυσκολεύομαι πολύ να ξαναζήσω την εμπειρία μου, στην πραγματικότητα δεν θυμάμαι τίποτα. Έχω μόνο αποσυνδεδεμένες εικόνες. Υπάρχει ένα κορίτσι -εγώ- μπροστά σε μια εκκλησία σε έναν σκονισμένο δρόμο, εγώ ο ίδιος στη Θεία Κοινωνία, που λαμβάνω τον Όρθρο από ένα αόρατο χέρι σε μια μεγαλειώδη βωμό. Νιώθω ότι τρελαίνομαι. Κάτι μέσα μου. Δεν είναι άγχος. Δεν είναι κατάθλιψη. Είναι κάτι απ' όλα αυτά, συν τον εκνευρισμό και τον αποπροσανατολισμό. Είμαι νεκρός αλλά πρέπει να επιστρέψω στη ζωή. Έρχομαι αντιμέτωπος με μια δική μου πραγματικότητα που δεν μπορώ να αποδεχτώ".

(με 400 mg, από το στόμα) "Αυτό είναι υλικό Fluka και έχει άσχημη γεύση. Αισθάνθηκα εντελώς ακινητοποιημένος και με αηδία στο στομάχι. Οι οπτικές εικόνες με κλειστά μάτια απέδωσαν ιθαγενείς γυναίκες, "οργανικά" χρώματα και σχήματα και έναν μαύρο πάνθηρα! Θα ήθελα να κάνω DMT και Harmaline μαζί, αλλά με αποτρέπει η ναυτία".

(με 500 mg, από το στόμα) "Πήρα μισό γραμμάριο καθαρής συνθετικής αρμαλίνης μετά από νηστεία για πάνω από μία ημέρα. Η προκύπτουσα ναυτία μετριάστηκε σημαντικά αφού έκανα εμετό. Σε αυτή τη δόση υπήρξαν έντονες και ενοχλητικές οπτικές διαταραχές και πλήρης κατάρρευση του κινητικού συντονισμού. Μετά βίας μπορούσα να τρικλίσω στο μπάνιο και για λόγους ασφαλείας μετακινούμουν συρόμενος. Ιχνηλάτες και περίεργοι οπτικοί κυματισμοί διαταράσσουν την όρασή μου με ανοιχτά μάτια. Με κλειστά μάτια, υπήρχαν εικαστικές εικόνες. Δεν είχαν καμία συμβολική σημασία, απλώς ενοχλητικές ασύνδετες αλληλουχίες που στερούνταν σχετικού θέματος. Προχωρούσαν στη μεταμόρφωση τόσο αργά (σε σύγκριση με την ταχύτητα της σκέψης μου) που ήταν προβλέψιμες και βαρετές. Καθ' όλη τη διάρκεια της εμπειρίας απλά ξάπλωνα με την ελπίδα ότι θα τελείωνε σύντομα. Δεν φαινόταν σαν να είχα συναντήσει ενδοψυχικό υλικό το οποίο εκφραζόταν μέσω σωματικών συμπτωμάτων. Αντίθετα, ένιωθα ότι αγωνιζόμουν να μεταβολίσω μια χημική διαταραχή των φυσιολογικών μου λειτουργιών. Παρόλο που η συνεδρία δεν ήταν ευχάριστη, ήμουν ικανοποιημένος που είχα μορφωθεί σχετικά με το αποτέλεσμα που παρήγαγε μια δόση ποινής αυτής της ένωσης".

(με 2 γραμμάρια σπόρων Peganum harmala, αλεσμένων, σε κάψουλες) "Καμία επίδραση".

(με 5 g σπόρους Peganum harmala, αλεσμένους, σε κάψουλες) "Περίπου στις 1:45 οι εμβοές ήταν εμφανείς. Στις 2:00 οι ακριβείς κινήσεις ήταν προβληματικές και ο νυσταγμός ήταν αισθητός. Ήπια ναυτία και διάρροια, αλλά όχι εμετός. Ήμουν ευαίσθητος στο φως και στον ήχο και αποσύρθηκα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο. Οι παραισθήσεις ήταν έντονες, αλλά μόνο με τα μάτια κλειστά. Αποτελούνταν, αρχικά, από μια μεγάλη ποικιλία γεωμετρικών μοτίβων σε σκούρα χρώματα, που γίνονταν όλο και πιο έντονες όσο περνούσε η ώρα. Εξαφανίζονταν όταν άνοιγαν τα μάτια. Παρόλο που η χαλαρότητα του εντέρου και η ναυτία ήταν αρκετά σταθερές κατά το πρώτο μέρος του ταξιδιού, δεν φοβήθηκα. Ήταν σαν να είχαν απενεργοποιηθεί τα "κυκλώματα φόβου" στον εγκέφαλο. Τα γεωμετρικά σχήματα εξελίχθηκαν σε πιο συγκεκριμένες εικόνες, πρόσωπα ανθρώπων, ταινίες κάθε είδους που έπαιζαν σε υψηλή ταχύτητα και παρουσίες ζώων, όπως φίδια. Ήταν σαν ζωντανό και έντονο όνειρο με τη διαφορά ότι θυμόμουν τα περισσότερα από αυτά στη συνέχεια. Σε άλλη μια ώρα τα πράγματα έγιναν διαχειρίσιμα και μπορούσα να βγω σε δημόσιο χώρο. Η σεξουαλική μου ορμή ενισχύθηκε ευχάριστα και κοιμήθηκα πολύ καλά".

(με 7 γραμμάρια σπόρων Peganum harmala, αλεσμένων, σε κάψουλες) "Πολύ άρρωστος για 24 ώρες".

(με 20 g σπόρων Peganum harmala, ως εκχύλισμα) "Το ισοδυναμεί, πιθανώς, με ένα γραμμάριο περίπου των αλκαλοειδών harmala. Αυτό ήταν αλεσμένο υλικό που εκχυλίστηκε με ζεστό αραιωμένο χυμό λεμονιού. Μέσα σε μισή ώρα, βρέθηκα τόσο τριπαρισμένος όσο και νυσταγμένος. Στη συνέχεια αποπροσανατολίστηκα αρκετά, είχα ναυτία και επιταχυνόμενο καρδιακό παλμό. Είχα την έντονη αίσθηση ότι κινούμουν προς τα πίσω, παρασυρόμενος, με αμυδρές οπτικές εικόνες κάτω από τα βλέφαρά μου. Η συγκράτηση της παρόρμησης για εμετό ήταν ένα συνεχές πρόβλημα. Θα μπορούσα να είχα βγει από το σώμα μου πολύ εύκολα, εκτός του ότι ήμουν εντελώς αγκιστρωμένος από τη ναυτία. Μετά από περίπου τρεις ώρες, κατάλαβα ότι είχε κορυφωθεί, και πήγα για ύπνο και έζησα έντονα και παράξενα όνειρα. Η όλη εμπειρία ήταν μια σύγκρουση μεταξύ του να σκοντάφτω και του να είμαι άρρωστος. Θέλω να το εξερευνήσω περισσότερο αυτό".

(με 28 γρ. σπόρους Peganum harmala, ως εκχύλισμα) "Κάθισα αργά ένα βράδυ και έπινα γουλιά-γουλιά τσάι από περίπου ένα ουγγιά σπόρους, προσθέτοντας περιοδικά περισσότερο νερό και σιγοβράζοντας. Αυτή η διαδικασία διήρκεσε αρκετές ώρες, και παρόλο που είχα διαβάσει για το harmaline, δεν ήξερα ακριβώς τι να περιμένω. Ξαφνικά με χτύπησε σαν τοίχος. Είχε αρχίσει να φωτίζει έξω και καθώς μετατόπισα το βλέμμα μου, λωρίδες από φως και σκοτάδι που έμοιαζαν με ζέβρα, ξεπρόβαλλαν σπειροειδώς από την περίμετρο των σιλουετών του παραθύρου. Κάθε φορά που άλλαζα την εστίασή μου, το οπτικό μου πεδίο έτρεμε και στροβιλίζονταν πριν ηρεμήσει. Αυτό το οπτικό αποτέλεσμα είχε μια φυσικότητα που δεν έμοιαζε με κανένα άλλο ενθεογόνο που είχα βιώσει. Αντί για μοτίβα που αποκάλυπταν μεγαλύτερη τάξη στην αίσθηση, αυτά ήταν κύματα χάους που δεν αποκάλυπταν καμία ιδιαίτερη τάξη και παρότρυναν το μυαλό να αποσυρθεί από το ενοχλητικό βασίλειο της αίσθησης. Αυτό συνοδευόταν από ένα έντονο ακουστικό βουητό. Ξαπλώνοντας και κλείνοντας τα μάτια μου άφησα πίσω μου τα σωματικά συμπτώματα και εξερεύνησα τις ζωντανές αυθόρμητες φαντασιώσεις που προκαλούσε αυτή η κατάσταση. Δυστυχώς, άρχισε να φωτίζει, γεγονός που δυσκόλεψε το να αποκλείσω τον ενοχλητικό κόσμο των αισθήσεων. Αποφάσισα να διεξάγω τις μελλοντικές συνεδρίες τη νύχτα (και πάντα σε ένα ήσυχο και ανενόχλητο μέρος).

"Μια δεύτερη δοκιμή έγινε στο ίδιο επίπεδο. Αυτή τη φορά ήρθε πολύ γρήγορα. Εκείνος ο τρομερός βόμβος στην άλλη πλευρά του οποίου βρίσκονται τα θαυμαστά βασίλεια του υποσυνείδητου. Οι πιο αξιομνημόνευτες εντυπώσεις από αυτό το ταξίδι ήταν από παράξενα ζώα. Φαντάστηκα τον εαυτό μου να περιστρέφεται σε ένα καρουζέλ από παράξενα φτερωτά πλάσματα. Άρχισα να αισθάνομαι πολύ άρρωστος και διαπραγματεύτηκα το δρόμο μου προς το μπάνιο για να αντιμετωπίσω το αναπόφευκτο - να κενώ και από τα δύο στόμια ταυτόχρονα. Αυτό αποδείχθηκε καθαρτικό και με απελευθέρωσε για να βιώσω την κατάσταση πιο ολοκληρωμένα. Θυμάμαι να ταξιδεύω σε μέρη που έμοιαζαν με ζούγκλα, γεμάτα εικόνες από αμπέλια, σιντριβάνια και ζώα. Τα λεπτά έμοιαζαν με ώρες καθώς περιπλανιόμουν σε αυτούς τους χώρους. Αν και οι αισθητηριακές επιδράσεις ήταν πολύ ενοχλητικές όταν σηκωνόμουν, δεδομένου του υψηλού επιπέδου δόσης, μπορούσα εύκολα να αγνοήσω το σώμα μου όταν ξάπλωνα και ταξίδευα στο μυαλό μου".

ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ: Αμέσως μετά, πρέπει να ζητήσω συγγνώμη, διότι έχω ανακατέψει τις αναφορές που χρησιμοποιούν την αρμαλίνη ως μια ενιαία χημική ουσία, με τις αναφορές που χρησιμοποιούν σπόρους από το Peganum harmala. Αυτό είναι φυσικά φαρμακολογική ανοησία, δεδομένου ότι η αρμαλίνη είναι μια καθαρή χημική ουσία, ενώ οι σπόροι του P. harmala περιέχουν επίσης αρμαλίνη, μαζί με πολλά άλλα αλκαλοειδή που θα μπορούσαν κάλλιστα να παίξουν κάποιο ρόλο στο ψυχοφαρμακολογικό προφίλ της.

Ωστόσο, υπάρχει ένας βάσιμος λόγος για αυτή την ανάμειξη των αναφορών σχετικά με τις επιδράσεις αυτής της χημικής ουσίας και του φυτού. Στο μυαλό πολλών ανθρώπων, τα δύο υλικά θεωρούνται ότι είναι αποκλειστικά αναστολείς της μονοαμινοξειδάσης και ότι είναι εναλλάξιμα. Πρόσφατα διάβασα κάπου στο διαδίκτυο την ακόλουθη συμβουλή: "Αν θέλετε πραγματικά να ξεφύγετε από τα 'μανιτάρια', πάρτε μαζί τους και λίγους σπόρους αρμαλίνης ή συριανού ρουά." Αυτή η μία φράση ενσωματώνει έναν αριθμό δημοφιλών μύθων στην υποκουλτούρα των ψυχεδελικών ναρκωτικών. Επιτρέψτε μου να προσπαθήσω να ξετυλίξω αυτόν τον μπερδεμένο κόμπο.

Ορισμένα ναρκωτικά μεταβολίζονται με την αφαίρεση της απαραίτητης λειτουργίας της αμίνης. Αυτή η απαμίνωση προκύπτει από τη δράση ενός ενζυμικού συστήματος που ονομάζεται μονοαμινοξειδάση ή ΜΑΟ. Εάν αυτό το ενζυμικό σύστημα ανασταλεί, τότε το φάρμακο θα καταστραφεί σε μικρότερο βαθμό και θα έχει μεγαλύτερη δραστικότητα. Το υλικό που προστατεύει το φάρμακο από αυτή τη διάβρωση ονομάζεται αναστολέας μονοαμινοξειδάσης ή ΜΑΟΙ. Ως αποτέλεσμα, ορισμένα φάρμακα που δεν παρουσιάζουν καμία από του στόματος δράση (όπως η DMT) γίνονται διαθέσιμα όταν τα οξειδωτικά ένζυμα καθίστανται δυσλειτουργικά από έναν αναστολέα. Αυτή είναι η καρδιά του κεφαλαίου Huasca vs. Ayahuasca, όπου αυτό το επιχείρημα εξετάζεται εκτενώς. Αλλά, υπάρχει ένα γενικό συμπέρασμα ότι ο ΜΑΟΙ είναι, από μόνος του, χωρίς δράση και αυτό απλά δεν είναι σωστό. Μπορεί να παρουσιάζουν κάποια δραστηριότητα στο ότι υπάρχουν πολλές διαιτητικές αμίνες, μερικές από αυτές αρκετά τοξικά πράγματα, που κανονικά δεν μας ενοχλούν, αφού οι άμυνες του οργανισμού μας μπορούν να τις καταστρέψουν. Αφαιρέστε αυτή την άμυνα και μπορούν να εκφράσουν την τοξικότητά τους. Αλλά πιστεύω πραγματικά ότι μπορεί να υπάρχει ένα πολύπλοκο φάσμα φαρμακολογικών ιδιοτήτων που είναι εγγενείς στο ανασταλτικό φάρμακο. Ένας μεγάλος αριθμός από τα συνταγογραφούμενα αντικαταθλιπτικά μας που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά έχουν ακριβώς αυτόν τον μηχανισμό δράσης.

Αυτός είναι ο λόγος για την παρουσίαση των επιδράσεων της αρμαλίνης από μόνη της και των σπόρων Peganum harmala, ακριβώς από μόνες τους. Είναι πολύ διαφορετικές μεταξύ τους, αν και οι δύο μπορούν να είναι αρκετά σκληρές για τον οργανισμό.

Τώρα, θα ήθελα να επανέλθω στη λειτουργία των ποιοτικών σχολίων, αυτή τη φορά με τη χρήση της αρμαλίνης ή του Peganum harmala σε συνδυασμό με ένα δεύτερο φάρμακο. Σε ορισμένα από αυτά τα παραδείγματα, ο αναστολέας ελήφθη πριν από την πραγματική τρυπταμίνη, όπως υποδεικνύεται από τη δήλωση του χρόνου.

ΠΕΡΑΙΤΈΡΩ ΠΟΙΟΤΙΚΆ ΣΧΌΛΙΑ:

ΜΕ DMT

(με 20 mg αρμαλίνης και 55 mg DMT) "Δεν υπήρχε τίποτα για τρεις ώρες, και στη συνέχεια αντιλήφθηκα κάποιες υπνωτικές αφαιρέσεις με κλειστά μάτια. Η κορύφωση ήταν ελαφρώς μεγαλύτερη με αδρενεργική ώθηση κάπως πιο έντονη από ό,τι θα έδειχναν τα ήπια ψυχικά αποτελέσματα. Η πτώση ήταν εξίσου παρατεταμένη. Όλα αυτά ήταν σίγουρα λιγότερο έντονα από ό,τι όταν καπνίζεται η DMT".

(με 50 mg αρμαλίνη, 60 mg DMT [20 λεπτά]) "Δεν παρατηρήθηκαν επιδράσεις εκτός ίσως από μια σύντομη υπόνοια κάποιας αύξησης της κινητικής δραστηριότητας".

(με 80 mg αρμαλίνη, 40 mg DMT [60 λεπτά]) "Υπήρχε αρκετή οπτική δραστηριότητα. Η έναρξη ήταν ανεπαίσθητη, αλλά η πτώση ήταν γρήγορη".

(με 100 mg αρμαλίνη, 120 mg DMT [10 λεπτά]) "Μόλις στα 80 λεπτά του πειράματος έγινε σαφές ότι υπήρχαν επιδράσεις στο ΚΝΣ. Αρχικά αυτό έγινε αισθητό ως σαφήνεια των λεπτομερειών των πάντων γύρω μου, ακολουθούμενη από ελαφρά χρονική παραμόρφωση. Δεν υπήρξε απώλεια της πραγματικότητας, αλλά οι εικόνες με κλειστά μάτια αναπτύχθηκαν γρήγορα, ενώ αργότερα έγιναν παρούσες ακόμη και με ανοιχτά μάτια, αν και λιγότερο έντονες. Οι εικόνες ήταν αρχικά πολύ πολύχρωμες, αποτελούμενες από φύλλα μοτίβων που επαναλαμβάνονταν άπειρα με κάποια ήπια κυματιστότητα, κάπως σαν να κοιτούσα μέσα από ένα καλειδοσκόπιο. Η σκόπιμη μετατόπιση της προσοχής ήταν δυνατή ανά πάσα στιγμή και παρόλο που το βάδισμα επηρεαζόταν ήπια, ήταν δυνατή η εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας με συγκέντρωση. Δεν υπήρχε απώλεια της ταυτότητας ή της πραγματικότητας. Οι κινήσεις των ματιών δεν άλλαζαν την περιοχή εστίασης της "όρασής" μου, πράγμα που προκάλεσε έκπληξη. Οι εικόνες μπορούσαν να απορριφθούν εσκεμμένα όπως επιθυμούσα με τα μάτια ανοιχτά. Η μουσική γινόταν ένας άλλος κόσμος με τα ακουστικά, και τα άλμπουμ 'Hearts of Space' γίνονταν εύκολα ταξίδια που μπορούσαν να διακοπούν σε οποιοδήποτε επιθυμητό σημείο με το άνοιγμα των ματιών. Τα αποτελέσματα άρχισαν να υποχωρούν στο σημείο των δυόμισι ωρών. Τα φωτεινά χρώματα και μοτίβα είχαν μετατοπιστεί σε λιγότερο έντονα τοπία με έναν ήρεμο ειρηνικό τρόπο. Σε καμία στιγμή δεν υπήρξε αξιοσημείωτο σφίξιμο των σαγονιών της αμφεταμίνης, υπερκινητικότητα ή ανησυχία. Όλο το επεισόδιο είχε τελειώσει στο σημείο των τεσσάρων ωρών αφήνοντας ένα έντονο αίσθημα ευτυχίας και έκπληξης. Ο ύπνος ήταν εύκολος στις πέντε ώρες, και όμως για τις επόμενες 30 ώρες η συγκέντρωσή μου ήταν αισθητά μειωμένη. Δεν υπήρχαν κινητικά προβλήματα ή έλλειψη συντονισμού, ωστόσο η βραχυπρόθεσμη μνήμη είχε διαταραχθεί σημαντικά, απαιτώντας σκόπιμη συγκέντρωση σε ασήμαντα πράγματα. Στις 38 ώρες η διανοητική μου κατάσταση φαινόταν να επανέρχεται στο φυσιολογικό. Η μόνη κριτική που θα μπορούσα να ασκήσω σε αυτή την εμπειρία ήταν ότι δεν φάνηκε να υπάρχει καμία από τη διορατικότητα που είχα βιώσει με το TMA-2. Φαίνεται, ωστόσο, να είναι μια πολύ ασφαλής ψυχολογικά εμπειρία για σχεδόν οποιονδήποτε και ήταν πολύ ευχάριστη".

(με 150 mg αρμαλίνης, 35 mg DMT [20 λεπτά]) "Οι αρχικές επιδράσεις παρατηρήθηκαν στα 70 λεπτά, χαρακτηριζόμενες από αισθήματα ήπιας μέθης που ακολουθήθηκαν από σημαντικές οπτικές παραμορφώσεις και αδυναμία εστίασης των σκέψεων. Μέχρι τις δύο ώρες, τα χρωματιστά μοτίβα ήταν παρόντα με κλειστά μάτια, αλλά οι εικόνες περνούσαν από τη συνείδηση τόσο γρήγορα που δεν μπορούσαν να εξεταστούν ή να αναλυθούν. Υπήρχε μια έντονη αίσθηση κρύου που ήταν δύσκολο να αλλάξει, παρά την πολύ ζεστή κουβέρτα θέρμανσης. Μια ενδιαφέρουσα διαπίστωση ήταν ότι δεν μπορούσα να "φανταστώ" οπτικά κάποια επιθυμητή σκηνή. Με άλλα λόγια, μπορούσα να πω προφορικά ότι ήθελα να οραματιστώ ένα δάσος, ή ένα άλογο, ή ένα δέντρο, αλλά κανένα από αυτά τα στοιχεία δεν μπορούσε να εμφανιστεί. Η ταχεία πλημμύρα των σκέψεων έγινε γρήγορα εξαντλητική και υπήρχε έντονη επιθυμία να αποφύγω όλα τα ερεθίσματα, συμπεριλαμβανομένης της μουσικής, της τηλεόρασης ή οποιουδήποτε άλλου ήχου. Τα αποτελέσματα άρχισαν να μειώνονται στο σημείο των τριών ωρών και ουσιαστικά εξαφανίστηκαν στις πέντε ώρες. Αρχίζω να καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η DMT έχει λίγες λυτρωτικές ιδιότητες. Μέχρι στιγμής, δεν μπορεί να συγκριθεί με τη διορατικότητα και τη διαύγεια της σκέψης που εμφανίζονται με ορισμένες από τις φαινυλοαιθυλαμίνες και τις φαινυλοϊσοπροπυλαμίνες. Αυτή η ισχυρή δραστηριότητα στο επίπεδο των 35 χιλιοστογραμμαρίων υποδηλώνει ότι η δόση των 150 χιλιοστογραμμαρίων αρμαλίνης είναι εξαιρετικά αποτελεσματική ως αναστολέας της ΜΑΟ".

(με 150 mg αρμαλίνης, 80 mg DMT [20 λεπτά]) "Σε μόλις μία ώρα περίπου υπήρξε μια ταχεία έναρξη δηλητηρίασης με κάποια παραπατήματα και δυσκολία στο περπάτημα. Κατά τη διάρκεια της επόμενης μισής ώρας, υπήρχαν οπτικές εικόνες με κλειστά μάτια μαζί με ναυτία και σοβαρή κατάθλιψη. Άναψα όλα τα φώτα στο δωμάτιο για ασφάλεια, αν και δεν μου αρέσουν τα έντονα φώτα. Σκέφτηκα να καλέσω έναν φίλο στο τηλέφωνο, αλλά στη συνέχεια συνειδητοποίησα ότι τίποτα δεν θα μπορούσε να με καθησυχάσει σε αυτό το σημείο. Διανοητικά ήξερα ότι ήμουν ασφαλής, αλλά ψυχολογικά υπήρχε συντριπτική απώλεια της αυτοεκτίμησης και ένα αίσθημα απόγνωσης. Αυτή ήταν μια σοβαρή εμπειρία συντριβής του εγωισμού, η οποία θα μπορούσε να διαγνωστεί ως ψύχωση αν ήταν παρών ένας ψυχίατρος. Τα αποτελέσματα διήρκεσαν περισσότερο από το αναμενόμενο, με σταδιακή επιστροφή στην κανονικότητα την πέμπτη ώρα, και μια ώρα αργότερα κοιμήθηκα. Παρά την αρνητική εμπειρία, την επόμενη μέρα συνειδητοποίησα ότι είχα δει πολλές πτυχές της ζωής μου με εξαιρετική διαύγεια και διορατικότητα, και ως αποτέλεσμα αυτής της εμπειρίας σκοπεύω να προσπαθήσω να αλλάξω αρκετές από αυτές τις προσωπικές ατέλειες".

(με το εκχύλισμα 3 g σπόρων Peganum harmala, 40 mg DMT) "Η DMT ήταν αισθητά αποτελεσματική λίγο περισσότερο από μία ώρα μετά την κατάποση, και έφτασε σε μια κορύφωση μάλλον γρήγορα. Παρέμεινε εκεί για μια ώρα και στη συνέχεια έπεσε. Θα χαρακτήριζα τη συνολική επίδραση ήπια".

(με το εκχύλισμα 5 g σπόρων Peganum harmala, 20 mg DMT [0 λεπτά]) "Υπήρχε ένα αίσθημα ζωντάνιας και ενθουσιασμού, πέρα και πάνω από τις επιδράσεις αυτής της ποσότητας σπόρων harmel από μόνη της".

ΜΕ 5-MeO-DMT

(με 70 mg harmala, 10 mg 5-MeO-DMT [0 λεπτά]): "Ένιωσα αλλαγές στην πίεση γύρω από τα μάτια στα 18 λεπτά και υπήρχε μια αίσθηση αιώρησης κατά το περπάτημα. Είχα κορυφωθεί σε μιάμιση ώρα, πιθανώς στο συν τρία, χωρίς οπτικά, χωρίς συναισθηματικά, χωρίς διανοητικά, χωρίς αρνητικά, χωρίς θετικά. Λίγη ναυτία. Δεν είμαι σίγουρος γιατί είμαι στο +++ αλλά είμαι. Μέχρι το σημείο των 2 ωρών κατεβαίνω. Στις τρεις ώρες, παρατήρησα μια πλήρη αλλαγή του χαρακτήρα, η αρμαλίνη άρχισε να κλωτσάει. Αυτό αυξήθηκε σε ένταση για αρκετές ώρες, με αρκετή ναυτία. Αυτό ήταν πλήρως ισοδύναμο με 300 mg. harmaline μόνο, αλλά χωρίς τον φυσιολογικό θόρυβο. Στις 12 ώρες είχα λίγο ύπνο με πολλά όνειρα".

(με 80 mg αρμαλίνης, 10 mg 5-MeO-DMT) "Αυτό ήταν εννοιολογικά πολύ ενεργό. Εξαιρετικά ανταποδοτικό. Αξιοσημείωτη διαφορά από την αρμαλίνη μόνη της ή την τρυπταμίνη μόνη της, κανένα από τα οποία δεν θα ήταν ενεργό αν λαμβάνονταν με αυτόν τον τρόπο, από το στόμα".

(με 150 mg αρμαλίνη, 25 mg 5-MeO-DMT [60 λεπτά]) "Σε περίπου 15 λεπτά άρχισα να αισθάνομαι τις τυπικές επιδράσεις του 5-MeO-DMT, ένα σταδιακά αναπτυσσόμενο συναίσθημα στερεού, κάπως βραστού, ταραχώδους συναισθήματος. Άρχισα να αισθάνομαι ότι ήθελα να κάνω εμετό και έτσι το έκανα, αρκετές φορές. Τα κύματα του εσωτερικού συναισθήματος πλησίαζαν αφαιρώντας εντελώς την επίγνωσή μου για τον φυσικό κόσμο, αλλά ποτέ δεν έφτασε σε αυτό το σημείο, όπως συμβαίνει όταν έχω καπνίσει μόνο 12 χιλιοστόγραμμα 5-MeO-DMT. Η εμπειρία ήταν αρκετά έντονη, αλλά ποτέ δεν ένιωσα μεγάλο φόβο. Συζητούσα συνειδητά αν έπρεπε ή όχι να καπνίσω λίγο 5-MeO-DMT προκειμένου να ξεπεράσω αυτό το "μεσαίο" επίπεδο εμπειρίας και να περάσω σε μια πλήρη υπερβατική κατάσταση, όπως είχα βιώσει στο παρελθόν. Αλλά η πολυπλοκότητα του να ζητήσω την πίπα και να καταφέρω να την καπνίσω φαινόταν υπερβολική, ακόμη και με βοήθεια. Εγκατέλειψα την ιδέα.

"Άρχισα να "κατεβαίνω" σε μια πιο διαφοροποιημένη συνείδηση και το πρώτο πράγμα που ένιωσα ήταν ένα ισχυρό, επιθετικό σεξουαλικό συναίσθημα. Δεν φορούσα καθόλου ρούχα και πέρασα πολύ ώρα, πάνω από μία ώρα, σπαρταρώντας, εκστομίζοντας περιστασιακά φράσεις μιας ή τριών ή τεσσάρων λέξεων πολύ εχθρικής ή/και σεξουαλικής φύσης. Θυμάμαι ότι έλεγα ότι μισούσα τη νταντά μου (μια γυναίκα) και τον Θεό, αλλά ήταν αρκετά σαφές ότι ήταν η σεξουαλική/μητρική εικόνα της νταντάς που μισούσα ως κάτι που επιθυμούσα και ένιωθα εξαρτημένη από αυτήν, ενώ ταυτόχρονα δυσανασχετούσα που χρειαζόμουν κάτι που δεν είχα μέσα μου. Η επόμενη φάση με βρήκε σωματικά ήρεμο και ήσυχο. Τελικά, μετά από τέσσερις ώρες, ένιωθα υπνηλία και άνεση. Έφαγα καλά και είχα καλή διάθεση.

" Δεν αισθάνομαι ότι η λήψη μεγαλύτερης δόσης από το στόμα θα με ωθούσε απαραίτητα στην κατάσταση που επιτεύχθηκε με το κάπνισμα, επειδή η έναρξη ήταν τόσο, μα τόσο αργή. Δεν νομίζω ότι θα επαναλάβω αυτόν τον συνδυασμό".

ΜΕ TMPEA

(με 150 mg αρμαλίνης, 200 mg TMPEA (2,4,5-τριμεθοξυφαινυλαιθυλαμίνη) [20 λεπτά]) "Παρατηρήθηκε ένα πολύ αμυδρό περιφερικό οπτικό τρεμόπαιγμα στα 40 λεπτά. Μέχρι τα 80 λεπτά ήταν εμφανής η μείωση του συντονισμού και το περπάτημα απαιτούσε κάπως περισσότερη προσοχή από το κανονικό. Αυτή η έλλειψη συντονισμού αυξήθηκε σταδιακά, με αποκορύφωμα στις τρεις ώρες. Μέχρι αυτή τη στιγμή ήταν έντονη η οπτική καθυστέρηση που χαρακτηρίζει την αρμαλίνη (όταν περιστρέφεται το κεφάλι ή ατενίζεται γρήγορα προς μια διαφορετική κατεύθυνση, οι προηγούμενες εικόνες εξέρχονται από το οπτικό πεδίο με τρόπο πολλαπλών κυμάτων προς μια κατεύθυνση αντίθετη από την κίνηση). Σε καμία περίπτωση δεν υπήρχαν ανιχνεύσιμες επιδράσεις στη σκέψη και δεν υπήρχαν εικόνες με ανοιχτά ή κλειστά μάτια, με ή χωρίς μουσική. Καμία επίδραση δεν ήταν ανιχνεύσιμη στο σημείο των πέντε ωρών και ο ύπνος επιτεύχθηκε εύκολα λίγο αργότερα. Συνοπτικά, δεν υπήρχε τίποτα που να μην μπορεί να εξηγηθεί μόνο από την αρμαλίνη.

ΜΕ ΜΕΣΚΑΛΙΝΗ

(με 100 mg αρμαλίνης, 60 mg μεσκαλίνης (3,4,5-τριμεθοξυφαινυλαιθυλαμίνη) [20 λεπτά]) "Στις δύο ώρες βρισκόμουν σε μια ευχάριστη κατάσταση σωματικής χαλάρωσης, μια ωραία αίσθηση ευεξίας και βρήκα τη μουσική πολύ ευχάριστη. Από τότε μέχρι την τέταρτη ώρα, οι σκέψεις κυλούσαν ελεύθερα και έγινε φανερό ότι η ενόραση αποτελούσε σημαντικό μέρος αυτής της εμπειρίας. Συνήθως οι ασυνείδητες σκέψεις ήταν εύκολα διαθέσιμες. Ήταν σαν να μπορούσα να παρατηρήσω το μυαλό μου σε λειτουργία, καθώς τα γεγονότα ζυγίζονταν για να σχηματιστούν συμπεράσματα. Μέχρι την έκτη ώρα η μουσική ήταν κάτι το πανέμορφο, με τις υψηλότερες νότες να είναι τραγανές και καθαρές. Η αρμαλίνη έχει μάλλον εξασθενήσει. Ο ύπνος στις οκτώ ώρες, και η επόμενη μέρα ήταν χωρίς δυσμενείς επιπτώσεις. Αυτή ήταν μια αξιοσημείωτη εμπειρία, η διορατικότητα του TMA και η χαλάρωση του MDMA".

(με 150 mg αρμαλίνης, 100 mg μεσκαλίνης [15 λεπτά]) "Ένας πόνος στο στομάχι αναπτύχθηκε περίπου στα 45 λεπτά, ακολουθούμενος από μια ήπια ναυτία που εμφανίστηκε κατά διαστήματα κατά τη διάρκεια των επόμενων έξι ωρών. Αισθανόμουν άνετα, αν και υπήρξε ένας ελαφρύς αποσυντονισμός σε περίπου δύο ώρες. Το περπάτημα δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα, αλλά απαιτούσε περισσότερη συγκέντρωση από το κανονικό. Τα χρώματα στην τηλεόραση ήταν προφανώς πιο έντονα και πολύ κορεσμένα σε αυτό το σημείο και αναπτύχθηκε μέτρια φωτοφοβία. Ακόμη και η φωτιά στο τζάκι αποσπούσε την προσοχή και το στερεοφωνικό ήταν καλύτερο να απολαμβάνεται στο σκοτάδι. Οι προσπάθειες για ύπνο δεν λειτούργησαν μέχρι την ένατη ώρα. Κατά το ξύπνημα υπήρχε ένα αίσθημα αφυδάτωσης, αλλά κατά τα άλλα δεν υπήρχαν αρνητικές επιπτώσεις. Ήπια χαλάρωση των κοπράνων παρουσιάστηκε αργότερα το πρωί. Δεδομένου ότι τα πειράματα που χρησιμοποίησαν μόνο μεσκαλίνη σε δόσεις μεταξύ 80 και 120 mg δεν είχαν καθόλου αποτελέσματα στο ΚΝΣ, φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι επιδράσεις αποκλεισμού της ΜΑΟ της αρμαλίνης ήταν ζωτικής σημασίας για την εμπειρία αυτή.

ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΠΕΚΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ: Υπάρχει ένα συναρπαστικό αναπάντητο ερώτημα που έπρεπε να θέσω στον εαυτό μου πριν από λίγο καιρό. Είναι ένα ερώτημα που, αν ποτέ απαντηθεί με ακρίβεια, μπορεί να ρίξει ολόκληρη την περιοχή της φαρμακολογίας της αρμαλίνης σε μια ευχάριστη σύγχυση. Έλαβα μια μικρή ποσότητα τεκμηριωμένων σπόρων συριακού ραγού και ήμουν περίεργος να δω, στα χέρια μου, ποια ήταν η περιεκτικότητά του σε αλκαλοειδή. Πρόκειται, άλλωστε, για μια γνωστή πηγή που αυξάνει ταχέως τη δημοτικότητά της ως ανασταλτικό συστατικό της αγιαχουάσκα. Έτσι, αλέθω μερικούς από αυτούς σε ένα γουδί υπό DMF και ανθρακικό άλας, περιστρέφω το εκχύλισμα, διαλύω μια σταγόνα του σε ένα χιλιοστόλιτρο τολουένιο/βουτανόλη 90:10 και ρίχνω ένα μικρολίτρο στο GCMS. Όπως αναμενόταν, υπήρχαν δύο μεγάλες κορυφές και μια ενδιαφέρουσα διασπορά μικρών πραγμάτων. Το φάσμα της πρώτης ήταν ξεκάθαρα αυτό της αρμαλίνης, και της δεύτερης αυτό της αρμίνης. Η βιβλιογραφία είναι σωστή.

Στη συνέχεια, για να συμμαζέψω λίγο και να βεβαιωθώ απόλυτα για τους σχετικούς χρόνους κατακράτησης, αποφάσισα να τρέξω πρότυπα από τη συλλογή αναφοράς μου. Η αρμίνη αναφοράς έδωσε τη δεύτερη κορυφή με πανομοιότυπο χρόνο κατακράτησης και φάσμα MS. Όταν έγχυσα ένα δείγμα της αρμαλίνης αναφοράς μου, έπαθα την έκπληξή μου. Εδώ, ένα δείγμα κίτρινου κρυσταλλικού υλικού της E. Merck AG, Darmstadt με την ένδειξη Harmalinhydrochlorid, έμοιαζε πολύ σαν να ήταν ένα μείγμα περίπου δύο μερών αρμαλίνης και ενός μέρους αρμίνης. Μόνο 70% καθαρό; Ουάου.

Τρεις εξηγήσεις ήρθαν στο μυαλό μου. (1) Ίσως η αρμονίνη να παράγεται από την αρμονίνη, με κάποιο τρόπο, κατά την ανάλυσή μου. Δοκίμασα λοιπόν ένα άλλο δείγμα αναφοράς, ένα που αγοράστηκε πρόσφατα, και έδωσε μια μόνο κορυφή. Επομένως, δεν επρόκειτο για τεχνούργημα που προέκυψε από κάποια ιδιορρυθμία της αναλυτικής μου διαδικασίας. (2) Ίσως το δείγμα της Merck, το οποίο είχα προμηθευτεί στις αρχές της δεκαετίας του 1960 (και φυσικά δεν είχα τρόπο να γνωρίζω πόσο παλιό ήταν όταν το πήρα) να προερχόταν από φυτικές πηγές, ίσως ακόμη και από το ίδιο το P. harmala. Ίσως τα αναλυτικά εργαλεία εκείνης της εποχής να μην ήταν επαρκή για να ανιχνεύσουν και να ταυτοποιήσουν αυτή την ποσότητα αρμίνης ως πρόσμιξη. Αυτό δεν είναι άνετο, δεδομένου ότι αυτά τα δύο αλκαλοειδή απομονώθηκαν για πρώτη φορά, και διαχωρίστηκαν το ένα από το άλλο, από φυτικές πηγές πριν από περίπου 150 χρόνια. Είμαι βέβαιος ότι το δείγμα μου δεν είναι τόσο παλιό. Δεν είμαι σίγουρος ότι ακόμη και η E. Merck AG είναι τόσο παλιά. Τα εργαλεία ανάλυσης υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό. Εν πάση περιπτώσει, τους έγραψα και μου απάντησαν με το ελλειπτικό σχόλιο ότι δεν είχαν ποτέ στον κατάλογό τους harmaline, παρά μόνο harmine. Και επομένως, δεν είχαν τρόπο να γνωρίζουν τι υπήρχε στο μπουκάλι. Φυσικά θα μπορούσαν να έχουν διανείμει ερευνητικά δείγματα πολλών πραγμάτων, από πράγματα που δεν υπήρχαν ποτέ στον κατάλογό τους, αλλά απαντώντας με αυτόν τον τρόπο απαλλάσσονται από κάθε ενοχή. Και φυσικά από κάθε νομική ευθύνη. ΕΝΤΆΞΕΙ.

Αυτό αφήνει το (3). Ίσως με την πάροδο των ετών, η αρμονίνη να χάνει αυθόρμητα ένα μόριο υδρογόνου και να γίνεται αρμονίνη. Δεν είναι εύκολο πράγμα να το υπολογίσει κανείς χημικά, αλλά μου τελειώνουν οι πιθανότητες. Οδηγήθηκα σε ένα σχόλιο που είχε κάνει κάποτε ένας ήρεμος ήρωάς μου, ο Bo Holmstedt στη Σουηδία, σχετικά με την ανάλυση ενός αρχαίου δείγματος φυτικού υλικού από Banisteria caapi (τώρα γνωστό ως Banisteriopsis caapi). Τα δείγματα από το ερμπάριο που εξέταζε είχαν συλλεχθεί από τον εξερευνητή φυτών Richard Spruce του 19ου αιώνα στην περιοχή του Ρίο Νέγκρο στη Νότια Αμερική και, μετά από μερικά χρόνια αποθήκευσης σε μια υγρή και μουχλιασμένη καλύβα λίγα μίλια κάτω από το ποτάμι, είχαν ανακαλυφθεί και σταλεί στο Βοτανικό Μουσείο του Kew, όπου είχαν αναπαυθεί ήσυχα για πάνω από εκατό χρόνια. Όταν ο Holmstedt τα επεξεργάστηκε πριν από περίπου 30 χρόνια, ανέφερε ότι η περιεκτικότητα σε αλκαλοειδή ήταν 0,4%. Αυτό ήταν σχεδόν πανομοιότυπο με ένα πρόσφατα συλλεχθέν, βοτανικά επαληθευμένο δείγμα Banisteriopsis caapi, το οποίο ανέλυσε την ίδια εποχή και διαπίστωσε ότι περιείχε 0,5% αλκαλοειδή. Το τελευταίο υλικό περιείχε, όπως περιγράφεται από πολλούς συγγραφείς, τα κύρια αλκαλοειδή αρμίνη, αρμαλίνη και τετραϋδροαρμίνη. Αντίθετα, η περιεκτικότητα σε αλκαλοειδή του υλικού της ερυθρελάτης αποτελούνταν αποκλειστικά από αρμίνη. Μπορεί να αμφισβητηθεί αν τα δείγματα που συνέλεξε ο Spruce το 1853 περιείχαν αρχικά μόνο αρμίνη ή, ίσως πιο πιθανό, ότι η αρμαλίνη και η τετραϋδροαρμίνη μετατράπηκαν με την πάροδο του χρόνου στη χημικά πιο σταθερή αρωματική β-καρμπολίνη αρμίνη.

Πώς μπορεί να απαντηθεί αυτό το αίνιγμα; Να βάλουμε ένα δείγμα καθαρής αρμαλίνης, με τη φασματική του ταυτοποίηση, στο ράφι για 50 ή 100 χρόνια και στη συνέχεια να το αναλύσουμε εκ νέου; Ποιος ξέρει, αλλά αυτό που μπορεί να χρειάζεται για τη μετατροπή αυτή είναι θερμότητα, ή λίγος καταλύτης από σίδηρο, ή κάποιο άγνωστο είδος μούχλας της Νότιας Αμερικής. Το οξύ είναι σίγουρα γνωστό ότι προάγει αυτή την οξείδωση. Θα άξιζε πολύ να απαντηθεί αυτό το ερώτημα, διότι ορισμένα, ίσως και πολλά, από τα αποτελέσματα των ανθρώπινων φαρμακολογικών μελετών που αφορούν την αρμαλίνη ως μεταβολικό δηλητήριο, μπορεί να επηρεαστούν από την ανεξάρτητη δράση της αρμαλίνης ως μολυσματικού παράγοντα της αρμαλίνης.

Εάν πράγματι η χρήση του Peganum harmala γίνει όλο και πιο δημοφιλής ως πηγή αρμαλίνης, κάποια βοήθεια θα μπορούσε να είναι χρήσιμη για όσους δεν έχουν ισορροπίες και πρέπει να επικαλεστούν αντί γι' αυτό τους όγκους. Αποφάσισα να φτιάξω έναν πίνακα ισοδυναμίας μεταξύ βαρών, και όγκων, και ποσοτήτων, και εργαστηριακών αριθμών, και πραγμάτων της κουζίνας, έτσι ώστε να βρεθεί κάποια συνέπεια στη μέτρηση των βοτανικών υλικών που χρησιμοποιούνται. Με λίγα λόγια, πόσο βαρύ είναι κάτι ή πόσο ογκώδες είναι; Αφετηρία μου ήταν το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο εργαλείο που αναφέρεται, συνεχώς, στον λαϊκό τύπο που ασχολείται με τα ναρκωτικά και τη χρήση ναρκωτικών. Είναι το κουταλάκι του γλυκού. Πόσα πράγματα περιέχονται σε ένα κουταλάκι του γλυκού; Πόσο μεγάλο είναι ένα κουταλάκι του γλυκού; Τι είναι ένα κουταλάκι του γλυκού; Είναι μια μικρή ημισφαιρική μεταλλική κουτάλα που κρέμεται από ένα δαχτυλίδι στο οποίο είναι προσαρτημένες άλλες κουτάλες διαφορετικών διαστάσεων, που βρίσκεται στο συρτάρι με τα μαχαίρια και τα φελλό στην κουζίνα; Ή μήπως είναι ένα σφικτό πράγμα, με μια καλλιτεχνική λαβή πάνω του, που προσθέτει ζάχαρη στον καφέ σας και κάνει το ανακάτεμα; Το συσσωρεύετε πάνω του ή το ισιώνετε εξομαλύνοντάς το με το δάχτυλό σας; Το λεξικό λέει ότι ένα κουταλάκι του γλυκού περιέχει ακριβώς 1,333 δράμια υγρών. Ουάου! Ας το κοιτάξουμε. Θα ανακαλύψετε ότι πρόκειται για πλήρη αποφυγή αν διαβάσετε τους ορισμούς του dram στο λεξικό: (1) 1,771 γραμμάρια αν χρησιμοποιείτε το σύστημα avoirdupois, ή (2) 3,887 γραμμάρια αν χρησιμοποιείτε το σύστημα των φαρμακοποιών. Πώς λοιπόν μετράει ένα άτομο που δεν είναι φαρμακοποιός, χωρίς αναλυτική ζυγαριά ή χωρίς άμεση γνώση του λεξιλογίου avoirdupois έναντι του λεξιλογίου των φαρμακοποιών, μια επιθυμητή ποσότητα σπόρων Peganum;

Θα πρότεινα τη χρήση της ακόλουθης κλίμακας, θυμόμενος ότι με το νερό τα βάρη μπορούν εύκολα να αντικατασταθούν με τους όγκους, αφού το νερό έχει βάρος ίσο με τον όγκο του. Και στις δύο αυτές ζυγαριές, του νερού και του ραγού, το κουταλάκι του γλυκού είναι το μικρό ημισφαιρικό πράγμα που βρίσκεται στο συρτάρι με το φελλό, ισοπεδωμένο:

---- Αυτό είναι για το νερό ----

1 κουταλάκι του γλυκού νερό = 0,16 ουγγιές (5 γραμμάρια)

3 κουταλάκια του γλυκού = 1 κουταλιά της σούπας = 0,5 ουγγιές (14 γραμμάρια)

2 κουταλιές της σούπας = 1 ουγγιά (28 γραμμάρια)

4 κουταλιές της σούπας = 1/4 του φλιτζανιού = 2 ουγγιές

16 κουταλιές της σούπας = 1 φλιτζάνι = 1/2 πίντα = 8 ουγγιές

2 φλιτζάνια = 1 πίντα = 1 λίβρα

2 pints = 1 quart

4 λίτρα = 1 γαλόνι

ή, όπως είχα μάθει ως παιδικό στιχάκι: ένα πιντ είναι μια λίρα, ο κόσμος γύρω.

Πρέπει να θυμάστε ότι αυτό το θέμα του όγκου έχει τις δικές του παγίδες. Όταν αρχίζετε να χρησιμοποιείτε τη μέτρηση του όγκου για πράγματα όπως σπόροι, ή φλοιός, ή φύλλα, ή άλλα βιολογικά πράγματα που δεν έχουν την πυκνότητα του νερού, διαθέτουν διάφορους βαθμούς αφράτου, και τα βάρη θα είναι μικρότερα από τους όγκους. Η μετάφραση της πέτρας της Ροζέτας που ενδείκνυται εδώ βασίζεται στο γεγονός ότι οι σπόροι του Peganum harmala έχουν λίγο περισσότερο από το μισό της πυκνότητας του νερού. Και, δεδομένου ότι μπορεί να περιέχουν από 2 έως 6% του βάρους τους σε αλκαλοειδή, οι ακόλουθες εξισώσεις είναι χρήσιμες:

---- Αυτό ισχύει για τους σπόρους του συριακού τριαντάφυλλου ----

1 κουταλάκι του γλυκού σπόροι ραγού = 3 γραμμάρια = 60-180 mg αλκαλοειδή

1 κουταλιά της σούπας σπόροι ραγού = 9 γραμμάρια = 200-600 mg αλκαλοειδή

1 μεγάλη κάψουλα ζελατίνης με αλεσμένους σπόρους ραγού = 0,7 γραμμάρια = 15-45 mg αλκαλοειδή
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Ευχαριστούμε! Το έχω ξαναδιαβάσει αυτό και θα μπορούσα να ορκιστώ ότι από εκεί πήρα τον αριθμό των 125 mg για πλήρη αγωνισμό. Πρέπει να ήταν μια έκθεση εμπειρίας στο Erowid. Δυστυχώς, θα έπρεπε να είχα ελέγξει τη μνήμη μου από τα 20 χρόνια που διάβασα για τα αλκαλοειδή της αρωματικής αλκαλίνης. Σκεφτόμουν ότι αναστέλλουν τόσο τη ΜΑΟ Α όσο και τη ΜΑΟ Β, αλλά όχι. Είναι μια μαο-α, και χρειάζομαι μια μαο-β 🤷😓 για την φαινυλαιθυλαμίνη. Σίγουρα θα δοκιμάσω και πάλι κάποια μόνη μου, αν και δεν μου αρέσουν πολύ τα παραισθησιογόνα. Μια φορά και έναν καιρό μου άρεσαν, μετά καλλιεργούσα μαγικά μανιτάρια για 5 χρόνια περίπου. Τώρα πια, το ταξίδι είναι σαν να δηλητηριάζομαι.
 

RaraOppapapOma

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 2, 2022
Messages
21
Reaction score
8
Points
3
Ναι! Μόλις εξερευνούσα αυτό το θέμα και αυτό απάντησε στις περισσότερες από τις ερωτήσεις μου. Ευχαριστώ πολύ!
 

xoxo2.0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
95
Reaction score
162
Points
43
ι μέλη για περισσότερη σύνθεση και εμπειρία άλλων φαρμάκων (παρόμοιων) ελέγξτε
  • Pihkal (χημική ιστορία αγάπης)
  • tihkal (η συνέχεια)
 

xoxo2.0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
95
Reaction score
162
Points
43
πρόκειται για βιβλία του Dr. Alexander Shulgin και της Ann Shulgin,
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Πήρα το παραπάνω απόσπασμα της Harmaline από το TiKHal
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Pihkal =phenylethylamines Έχω γνωρίσει και αγαπήσει
Tikal=τρυπταμίνες που έχω γνωρίσει και αγαπήσει
Περιλαμβάνει εκθέσεις σύνθεσης και εμπειρίας για τα περισσότερα λήμματα, που διατίθενται δωρεάν στο διαδίκτυο σε διάφορα μέρη, όπως
Pihkal
Tihkal
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Και τα δύο βιβλία βρίσκονται εδώ στη ΒΒ για λήψη:
/resources/pihkal-a-chemical-love-story-books-1-2.70/
/resources/tihkal-the-continuation-books-1-2.71/

Κάντε κλικ στο "download" πάνω δεξιά και πάρτε απευθείας το αρχείο...
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Σήμερα είναι μια τεμπέλικη βαρετή Κυριακή, ίσως να κάνω μια βιοδοκιμή 150 mg. Έκανα 100 mg προηγουμένως. Ήταν αυτό που περίμενα, τα χρώματα φάνηκαν ιδιαίτερα ζωντανά. Αρκετά πυκνή ομίχλη στον εγκέφαλο. Αυτό το πράγμα φθορίζει πραγματικά κάτω από το υπεριώδες φως. Αναρωτιέμαι αν μπορώ να το καπνίσω; 🤔 Έχω καπνίσει πασιφλόρες στο παρελθόν. Τα πραγματικά λουλούδια (Passaflora incarnata) Το συναίσθημα ήταν ακριβώς το ίδιο. Είναι επίσης πολύ ευχάριστο κάπνισμα.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Οι τεμπέλικες Κυριακές είναι καλές για να πειραματιστείτε...
Έπαιξα με MDMA, κεταμίνη, 2C-B και DMT χθες το βράδυ. Σήμερα είναι μια τεμπέλικη μέρα χωρίς πειράματα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Τους ανακατεύω 100mg/100mg μεθαμφεταμίνη και τα καπνίζω από αλουμινόχαρτο και πίνω μερικές μπύρες. Είναι λίγο τραχύ, ο καπνός αλλά είναι 1000% πιο ψυχεδελικό και ευφορικό ☺️ Μπορεί να καπνίσω λίγο χόρτο σε ένα λεπτό
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Δεν πρέπει να καπνίζετε από αλουμινόχαρτο - έχει συνδεθεί με μια σειρά από σημαντικές αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία.
Αποκτήστε μια εξέδρα dab ή, όπως έκανα εγώ, ένα vape mod με και RDA που έχει εξαρτήματα πλέγματος. Μην βάζετε βαμβάκι μέσα στο RDAP και ισιώστε το πλέγμα όσο πιο ομαλά μπορείτε, ώστε να μην υπάρχει καμία αιχμηρή γωνία, και τοποθετήστε την ουσία σας σε αυτό.

Λειτουργεί εκπληκτικά καλά με DMT, δεν βλέπω γιατί δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει με οτιδήποτε άλλο που πρέπει να θερμανθεί όμορφα.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Το μόνο που χρειάζομαι είναι ένα kit kat και ένα κερί για την τούρτα γενεθλίων.
 
Top