Έχει δοκιμάσει κανείς να παρασκευάσει οξείδιο του αζώτου (N2O) με νιτρικό αμμώνιο (NH4NO3)

hof82049

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 3, 2022
Messages
2
Reaction score
2
Points
3
Γεια σας!
Έχω αποσυνθέσει κάποια NH4NO3 και συλλέγω αέριο μετά από νερό φυσαλίδων, η γεύση είναι γλυκιά σαν N2O οπότε νομίζω ότι είναι σωστός τρόπος για να φτιάξω N2O (είμαι πραγματικά νέος στη χημεία) !


Τώρα σκοπεύω να κλιμακώσω τον αντιδραστήρα μου για να πάρω περισσότερο αέριο και να το συμπιέσω σε κύλινδρο στο τέλος

Έχω κάποιες ερωτήσεις ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει:
- Διαβάζω πολλές αναρτήσεις, μερικοί λένε ότι ο αντιδραστήρας θα εκραγεί αν η θερμότητα > 200C ή 210C και μια άλλη ανάρτηση λέει ότι < 240C θα είναι καλό! Είμαι τόσο μπερδεμένος???? Θα φτιάξω έναν αντιδραστήρα με ηλεκτρική πηγή θερμότητας με έλεγχο θερμοκρασίας, τι πιστεύετε γι 'αυτό;

- Τα πράγματα που μένουν στον αντιδραστήρα μετά το τέλος, είναι ασφαλή αν τα πετάξω στην αποχέτευση; ή τι πρέπει να κάνω με αυτά;

- Συλλέγω το αέριο και μετά το νερό με φυσαλίδες είναι αρκετό για την καθαρότητα; Διαβάζω ότι κάπου κάνουν βάση/οξύ για καθαρότητα, είναι απαραίτητο αυτό;

Οποιαδήποτε πρόταση θα με βοηθήσει πολύ.
Πολλές ευχαριστίες!
 

Albert_Hofmann123

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 13, 2022
Messages
7
Reaction score
1
Points
3
Ξέρω ότι μπορείτε να φτιάξετε το N20 με αυτόν τον τρόπο, αν και έχω ακούσει ότι δεν είναι τόσο ασφαλές
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,661
Solutions
3
Reaction score
2,736
Points
113
Deals
1
Συμφωνείτε ότι δεν είναι ασφαλές. Πρέπει να πραγματοποιήσετε την αντίδραση κάτω από τους 200 και χωρίς οξυγόνο (χρησιμοποιήστε κενό), αλλιώς θα λερωθείτε στους τοίχους🤯
 
Top