Εγκατάσταση αεριοποίησης HCL από τυποποιημένο γυάλινο σκεύος

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Εκεί λοιπόν βρισκόμουν, κάνοντας μια εξαγωγή Α/Β. Στη συνέχεια έπρεπε να επιστρέψω στο οξύ Lewis. Καθώς η μορφή ελεύθερης βάσης είναι καυστική και υγρή και βραχύβια. Βέβαια, θα μπορούσα να ρίξω λίγο 37% υδροχλωρικό οξύ σε αυτό, αλλά ήταν μη πολικό (νάφθα vm&p) και το νερό στο υδροχλωρικό οξύ σήμαινε ότι δεν θα κατακρημνιζόταν και θα έμενε ένα πολικό διάλυμα του
Οξύ άλας που θα χρειαζόταν περισσότερη δουλειά για να συλλεχθεί. Ορίστε τι βρήκα,

Εδώ είναι η βασική συσκευή. Φιάλη erlenmeyer 1000 ml, για το υδροχλωρικό οξύ. Ένας προσαρμογέας Claisen στο δικό σας για να διευκολύνει το χωνί εξισορρόπησης πίεσης πάνω από αυτό, το οποίο έχει έναν προσαρμογέα 24/40 σε 19/24. Στον άλλο βραχίονα του προσαρμογέα Claisen βρίσκεται η θύρα 100° στροφής προς τα κάτω/ κενού μιας συσκευής απόσταξης υπό κενό. Η άλλη πλευρά της στροφής προς τα κάτω έχει πώμα 24/40.
T7IGvKfjCH
8B7MKPcUEX

Όπως βλέπετε, το χωνί πήρε τα κλιπ kek πριν τελειώσω. Η θερμή πλάκα χρησιμοποιείται μόνο για το σφιγκτήρα. Δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσω αυτόν τον πύργο γυαλιού να στέκεται ελεύθερα.
ZcJknLwy34

Ο σωλήνας βγαίνει από τη θύρα κενού της στροφής 100° και πηγαίνει στην ψυχρή παγίδα της αντλίας κενού μου, η οποία είναι γεμάτη με H2So4, το ξηρό το αέριο HCL. Στη συνέχεια βγαίνει ένας άλλος σωλήνας στο δοχείο ελεύθερης βάσης. Αυτό λειτούργησε καλά και έμαθα πολλά.
1. Όταν το H2So4 χτυπάει το HCL (aq), πιέζει ολόκληρο το κατασκεύασμα, επειδή υπάρχει κάποια αντίσταση που δημιουργείται από το σωλήνα και το δεύτερο φυσαλίδα. Καθώς η πίεση αυξανόταν, το χωνί κέρδιζε πίεση και είχε την τάση να τρέχει (να στάζει όλο και πιο γρήγορα). Χρειαζόταν κάποια προσπάθεια για να κρατηθεί να στάζει μόνο μια ή δύο σταγόνες το δευτερόλεπτο. Έπρεπε να το ανοίξετε και στη συνέχεια να το χαμηλώσετε αμέσως, αλλά όχι να το κλείσετε. περισσότερες από μία φορές έπεσαν αρκετά χιλιοστόλιτρα κατ' ευθείαν. Το οποίο με εξαντλούσε τόσο πολύ όσο και το RM 😪🤧
2. Αυτός ο σωλήνας βινυλίου δεν είναι καλός για το αέριο hcl, θα έπρεπε να είχα χρησιμοποιήσει τον σωλήνα λατέξ που έχω.
3. Η στοιχειομετρία, δεν μπόρεσα να βρω στη γραμμή. Κάθε δημοσίευση που είδα να ρωτάει για τη συγκεκριμένη διαδρομή αντιμετωπίστηκε με το " Αυτό είναι επικίνδυνο " και " θα βγάλεις το μάτι σου!". Ξεκίνησα με μια αναλογία 1/1 moleη οποία ήταν σχεδόν 3:1 Hcl:H2So4 επειδή το hcl είναι 37% και το H2So4 ήταν 95%. Αφού εξάντλησα το H2So4, πρόσθεσα κι άλλο αρκετές φορές μέχρι που δεν είχα αντίδραση όταν έσταζε. Αυτή η ποσότητα ήταν διπλάσια από αυτή με την οποία ξεκίνησα. Έτσι, η ισορροπημένη εξίσωση είναι 2:3 H2So4:HCL. Δεν είμαι σίγουρος πόσα λίτρα ή κυβικά πόδια αερίου έφτιαξα τελικά, αλλά ήταν 150 ml 37% ή 55 ml καθαρό hcl στη θεωρητική υδατική φάση.
4. Το έστησα δίπλα σε ένα παράθυρο με έναν ανεμιστήρα κουτιού που φυσούσε έξω, αλλά εξακολουθούσε να είναι αρκετά δυσάρεστο κατά καιρούς. Το αέριο HCL είναι βαρύτερο από τον αέρα, οπότε βρίσκεται στο πάτωμα.
Οπότε, αυτό είναι το αποτέλεσμα. Η κριτική και η κριτική ενθαρρύνονται. Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάθε ερώτηση που μπορεί να έχετε. Ευχαριστώ που κοιτάξατε!
Υ.Γ. Ακόμα δεν ξέρω γιατί οι φωτογραφίες μου είναι πλάγια. Δεν ήταν και μετά μια μέρα έγιναν. Αν κάποιος ξέρει πώς να το διορθώσει αυτό, θα ήθελα να το μάθω επίσης. 😉
 
Top