βοήθεια άνυδρη αμμωνία

hoodnigga4rent

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 28, 2024
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Μπορεί κάποιος παρακαλώ να δημοσιεύσει τον καλύτερο και απλούστερο τρόπο για να φτιάξω μεθαμμωνία με τη μέθοδο της άνυδρης αμμωνίας το καταλαβαίνω το παίρνω επίσης shake and bake είναι σαν κάποιος να είχε μια λίστα και δεν είχε ιδέα τι να την κάνει την ανακάτεψε σε ένα μπουκάλι και αφού αυτό ανατινάχτηκε και κατάλαβαν ότι η άμμος για γατάκια δεν ήταν κρίσιμη και γεννήθηκε το shake ans bake lol Ξέρω πως να πάρω το NH3- και καταλαβαίνω ότι το λίθιο κρατάει επιπλέον υδρογόνο αλλά αφού φτιάξω το NH3 δεν ξέρω πρακτικά τι ακριβώς να κάνω αν και εγώ έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα χάπια στην αμμωνία και να προσθέσω λίθιο και να κάνω ένα 3 στρώμα και να το βγάλω με αέριο αλλά idk σίγουρα ακόμα και αν καταλάβεις όλη τη θεωρία η πρακτική εφαρμογή είναι ένα εντελώς άλλο θηρίο Ξέρω τη μέθοδο HI που είναι όπου πήρα τις ιδέες που έχω για το τι πρέπει να κάνω στη συνέχεια και είχα μερικά χρόνια χημεία στο κολέγιο θα ήθελα πραγματικά να ανανεώσω κάποια σπιτικά πράγματα πάλι κουρασμένος από Levo πάρα πολύ να έχετε κατά νου όλοι εσείς οι εξυπνάκηδες εκεί έξω η απλότητα είναι το κύριο θέμα όλων αυτών όποτε είναι δυνατόν σας ευχαριστώ
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Η αμμωνία μπορεί να σας σκοτώσει να σας προκαλέσει πανικό να κάνετε λάθη και να γίνετε μια συνολική ενόχληση εκτός από αυτό είναι μια χαρά αλλά αν πρέπει να ξεκινήσετε σε εξαιρετικά μικρή κλίμακα γιατί όλοι f**** επάνω μια φορά με αυτή τη μέθοδο δεν έχω δει ακόμα κανέναν που να μην έχει
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Δεν νομίζω ότι έχετε περάσει δύο χρόνια χημείας στο πανεπιστήμιο. Η χρήση πραγματικής άνυδρης αμμωνίας είναι προβληματική με τη μέθοδο shake and bake. Η αμμωνία είναι υγρή μόνο σε πίεση 100 psi ή στους -40°f, οπότε το να βάλεις αμμωνία σε ένα πλαστικό μπουκάλι διατηρώντας μία από αυτές τις παραμέτρους είναι δύσκολο. Μπορεί να γίνει, αλλά χρειάζεστε ένα σχέδιο. Πιο δημοφιλής είναι η απογύμνωση ενός άλατος αμμωνίου με αλισίβα επί τόπου
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Ναι είμαι μιλάω για πραγματικές καταστάσεις της πραγματικής ζωής όχι σε κατάσταση εργαστηρίου πρέπει να είσαι f****** ηλίθιος για να το κάνεις αυτό μιλάω για κλοπή ή συμπίεση μόνος σου σε λιγότερο από ιδανικές συνθήκες .
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
καταπληκτικά che το έχουν δει να γίνεται σε μπουκάλια σόδας bis εκατομμύρια φορές. Μου σπάει το μυαλό να σκέφτομαι ότι ένα μπουκάλι pop μπορεί να κρατήσει 100 psi αλλά κατά κάποιο τρόπο βλέπω υγρό μπρούντζο να γίνεται σε μπουκάλια pop όλη την ώρα liquid brange=solvated electrons in ammonia μπορεί να γίνει και με νάτριο αντί για λίθιο επίσης. οι άνθρωποι με 2 χρόνια χημείας στο κολλέγιο το αποκαλούν αντίδραση birch. Το να κλέψεις αμμωνία από έναν αγρότη είναι μάλλον λιγότερο ασφαλές από το να ληστέψεις μια τράπεζα με την απειλή όπλου οι αγρότες έχουν όλοι όπλα και ξέρουν ακριβώς τι προσπαθείς να κάνεις και υπάρχει περίπου 25% πιθανότητα να αυτοκτονήσεις την πρώτη φορά που θα το προσπαθήσεις, 10% πιθανότητα να σε κρατήσουν με την απειλή όπλου μέχρι να έρθουν οι μπάτσοι και 40% πιθανότητα να διαπιστώσεις ότι δεν μπορείς καν να βγάλεις το σκατό από τη δεξαμενή και να το βάλεις σε κάτι κατάλληλο για να το κλέψεις. ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ ΠΡΆΓΜΑ ΠΟΥ ΈΧΕΤΕ ΚΆΝΕΙ ΠΟΤΈ. Όπως είπα ήδη, πάρε λίγο νιτρικό, θειικό, χλωριούχο αμμώνιο και βάλε το σε ένα μπουκάλι με λίγο υδροξείδιο του νατρίου, εκτός αν είσαι ο πιο τυχερός γαμιόλης στον κόσμο. Η μαστούρα που παίρνεις από την κλοπή της αμμωνίας είναι πολύ πιο δυνατή από οτιδήποτε μπορείς να φτιάξεις με αυτή.
 

testint

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 26, 2023
Messages
125
Reaction score
68
Points
28
Σήμερα δεν θα έκανα κάτι τόσο χαζό θα χρησιμοποιούσα την άμεση υδρογόνωση παλλάδιο σε άνθρακα για να είναι φανταχτερό είναι δύσκολο αλλά το πιο εύκολο πιο αξιόπιστο είναι το push pull με κόκκινο και εγώ δεν ήμουν s******* για την μέθοδο σου απλά έλεγα την υποχρεωτική προειδοποίηση ότι η Birch είναι πιο επικίνδυνη από ότι θα έπρεπε ας το θέσουμε έτσι έχω πάρει μαζί μου γεμάτη αμμωνία στο εργαστήριο πριν και θα πω ότι είναι εκεί πάνω με το φθόριο και ναι η one pot Birch ή shake and bake ήρθε σε μαζική χρήση όταν Ήμουν πρωτοετής στο κολλέγιο οπότε πριν από λίγο καιρό έχει κυκλοφορήσει μετακινηθήκαμε από μπουκάλια σόδας σε πυροσβεστήρες με ειδικά εργαλεία για να μπορούμε να το φτάσουμε και να το εξαερώσουμε αλλά εκεί που ζω δεν παίρνεις νιτρικό άλας στο ψυχρό σου πακέτο μόνο ουρία και το όλο νόημα του ενός μέρους ήταν η ευκολία μου αρέσει 1 να συζητάω χημεία μαζί με την χημεία του πραγματικού κόσμου μαζί με το να ακολουθώ οδηγίες σενάριο Χημεία Kitty γιατί ο Θεός ξέρει ότι έχω κάνει όλα όσα δεν πρέπει να κάνεις ποτέ αλλά ίσως όλοι δεν είναι τόσο ηλίθιοι όσο εγώ
 

PseudoMicroGravity

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 28, 2023
Messages
39
Reaction score
36
Points
18
Το ξέρω, σωστά; Οι άνθρωποι κάνουν μερικές φορές τις πιο τρελές, πιο δαιμονικές μαλακίες, και όταν δεν τυχαίνει να έχουν κάποιο κρίσιμο ατύχημα, ε, όλοι οι άλλοι το παίρνουν ως απόδειξη της ιδέας και το τρέχουν! Μαγείρευα μερικές φορές με έναν τύπο που επέμενε ότι οτιδήποτε κάναμε να υδρογονώνεται από τον πυροσβεστήρα του. Το ίδιο γαμημένο από τη δεκαετία του 1970 ή κάτι τέτοιο. Μόλις ξεκινούσαμε το μαγείρεμα, ξεβίδωνε τη βαλβίδα από πάνω, έριχνε μέσα δυο χούφτες αλάτι, έριχνε θειικό οξύ, ξαναβίδωνε τη βαλβίδα, τη σφίγγιζε, μετά πήγαινε έξω στην τηλεφωνική κολόνα και κρατώντας το παλιόπραμα από ένα δαχτυλίδι που έτρεχε γύρω από το πάνω μέρος, το χτυπούσε στο πλάι της κολόνας, κάνοντας ένα μεγάλο βαθούλωμα στο πλάι. Δεν έχω ιδέα γιατί, το γαμημένο το πράγμα είχε έναν μετρητή πίεσης στην κορυφή! Στη συνέχεια, επέστρεφε και έβαζε τον πυροσβεστήρα στη γωνία και μετά έστρεφε την προσοχή του σε ό,τι χρειαζόταν ακόμα να γίνει με το συνεχιζόμενο συνθετικό. Με εκνεύριζε πάρα πολύ, γιατί όποτε κατασκεύαζα ή έκανα οτιδήποτε που θα μπορούσε να με οδηγήσει σε μια βόλτα με το λεωφορείο της φυλακής, ήμουν πάντα ήσυχος, σε εγρήγορση και άκουγα για κάθε ήχο που θα μπορούσε να υποδηλώνει ότι υπάρχει πρόβλημα... Βασικά ήμουν νευρικός και αγχωμένος, αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν μπορούσαν να το καταλάβουν. Ωστόσο, αυτό με έκανε λίγο νευρικό. Και κάθε γαμημένη φορά, ξεχνούσα αυτόν τον καταραμένο πυροσβεστήρα καθώς δούλευα, και κάθε γαμημένη φορά με έπιανε.... Δούλευα ήσυχα, στον δικό μου μικρό κόσμο, όταν ξαφνικά, "KLAAANG!!!!" Το βαθούλωμα θα ξεπηδούσε από το πλάι του πυροσβεστήρα και θα με τρόμαζε μέχρι θανάτου!!!! Αν είχα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στα χέρια μου, συνήθως μου έπεφτε, γιατί το δευτερόλεπτο που ε
έβγαινε ο κώλος μου ήταν ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ 3 βήματα προς την πόρτα!!!! Και μετά κάθε φορά αυτός ο μαλάκας φώναζε, "Το αέριο είναι έτοιμο!!!" Λες και μας κρατούσαν γαμώτο και το περιμέναμε ή κάτι τέτοιο!!!! Θεέ μου, με τσάντισε! Και πάντα φοβόμουν ότι θα εκραγεί! Συνέβη περίπου 5 φορές και μετά αρνήθηκα να δουλέψω άλλο μαζί του. Lol
 

hoodnigga4rent

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 28, 2024
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Θα αναμείξω απλά νιτρικό αμμώνιο και υδροξείδιο του νατρίου σε ας πούμε ένα δοχείο αερίου θα περάσω ένα σωλήνα σε κάποια άμμο γατούλας και στη συνέχεια σε ένα δοχείο σε ξηρό πάγο
 

hoodnigga4rent

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 28, 2024
Messages
4
Reaction score
2
Points
3
Δεν ψάχνω να ξεκινήσω μια ξεσηκωτική υπαρξιακή θεωρητική συζήτηση lol Νόμιζα ότι ήμουν ήδη μέσα στα δικά μου νώτα αλλά από εδώ και πέρα γίνεται χειρότερα ε lol lol o καλά μπορείτε να δείτε απόλυτα ότι οι ρίζες όλων αυτών ξεκίνησαν στην αλχημεία και η επιρροή της είναι ακόμα ζωντανή σήμερα lol χωρίς παρεξήγηση τρέχω και ξερνάω αυτές τις μαλακίες στους δρόμους σε ανθρώπους που είναι ναρκομανείς που δεν τους νοιάζει καθόλου. Είμαι απλά ειλικρινά προσπαθεί να βρει έναν εφικτό τρόπο για να έρθει επάνω στον κόσμο και είναι μόλις κερδοφόρα να κάνει HI μέθοδο και έχω πραγματικά μου κάποια πλάκες παλλάδιο επιμεταλλωμένο αλλά αυτό φαίνεται σαν ένα μακρύ σκοτεινό δρόμο στις καλές ημέρες έχω κάνει νιτρικό οξύ στο μπάνιο μου με κρύα πακέτα και miriatic και δεν θέλω να καταλήξει με ένα μάτσο Levo fucj ότι κορόιδο κώλο σκατά polar καθαρό είναι πίσω, αλλά θα πρέπει να το παραγγείλετε και οι άνθρωποι που εμπλέκονται σε smurfing αρκετά κουτιά πρόκειται να είναι redonkulous δεν θέλω να προσθέσω ακόμα περισσότερα για αυτό και δεν βγάζω αρκετά λεφτά για να κάνω hardley ένα fuck idk πες μου εσύ και απλά ήθελα να ξέρω τι να κάνω μόλις έχω την άνυδρη αμμωνία μπορώ να πάω να την βρω κάπου αλλού ειλικρινά απλά ήλπιζα για πιο πρακτική εξήγηση χωρίς πλοήγηση σε ένα μάτσο γαμημένο υλικό αναφοράς θα ήμουν κάπου καλά αεριζόμενο πιθανόν ένα αυτοσχέδιο fume hood αν είναι δυνατόν δεν χρειάζεται αλλά σαν ένα Oz για δύο κουτιά ούτως ή άλλως ακόμα και αν έπρεπε να κάνω μικρές παρτίδες πολλές μικρές παρτίδες αυτό είναι μια χαρά επίσης
 
Top