Βοήθεια για το σχεδιασμό του μηχανισμού μιας απλής πρέσας χαπιών

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Γεια σας 👋, χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει να καταλάβω πώς να σχεδιάσω και να κατασκευάσω τον μηχανισμό εκτίναξης ενός απλού CandyLand mini single punch pill press όπως αυτά που μπορείτε να αγοράσετε σε διάφορα κινέζικα από πωλητές. Επειδή είναι δύσκολο να εισαχθεί ολόκληρο το μηχάνημα, αποφάσισα να κατασκευάσω αυτό το μηχάνημα μόνος μου, επειδή ο σχεδιασμός της ίδιας της πρέσας είναι αρκετά απλός και όλα τα μέρη εκτός από την ίδια τη μήτρα δισκίων είναι νόμιμα, φθηνά και εύκολα να αγοραστούν . Ως ανταμοιβή για όσους με βοήθησαν, θα μοιραστώ το σχέδιο κατασκευής ως σεμινάριο ολόκληρου του έργου φινιρίσματος.
 

Attachments

  • 6LXqAVma7D.jpg
    6LXqAVma7D.jpg
    196.5 KB · Views: 229
  • UeF4vxK5Y7.jpg
    UeF4vxK5Y7.jpg
    57 KB · Views: 198

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Γεια σας , χρειάζομαι κάποιον να με βοηθήσει να . Η ίδια η πρέσα λειτουργεί ήδη, αλλά επειδή το μηχάνημα δεν διαθέτει την πλάκα βάσης με τον τροφοδότη και τον μηχανισμό εκτίναξης, είναι δυνατή μόνο η παραγωγή μεμονωμένων χαπιών, επειδή κάθε χάπι πρέπει να εκτοξεύεται από το καλούπι της μήτρας με το χέρι. Προσπάθησα να καταλάβω πώς να ξαναφτιάξω την πλάκα βάσης αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω το σχέδιο και πώς να ξαναφτιάξω το μηχανισμό εκτίναξης , λόγω έλλειψης γνώσεων μηχανικής/σχεδιασμού, έχω κολλήσει εδώ τώρα. Ελπίζω λοιπόν κάποιος εδώ να μπορεί να με βοηθήσει πώς να σχεδιάσω και να ξαναφτιάξω τον μηχανισμό όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Προσπάθησα να βρω ένα λογισμικό ki ή κάτι παρόμοιο για να σχεδιάσω αυτό το κομμάτι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς να κάνω ένα ακριβές σχέδιο του μηχανισμού και στη συνέχεια να τον ξαναφτιάξω με ανταλλακτικά από το τοπικό κατάστημα υλικού. Οπότε ίσως μπορεί να το δουλέψει αυτό μαζί μου ή να μου υποδείξει την κατεύθυνση για το πώς να το ξαναφτιάξω.
Ως ανταμοιβή για όσους με βοήθησαν, θα μοιραστώ δωρεάν το σχέδιο κατασκευής ως σεμινάριο ολόκληρου του τελειωμένου έργου και θα λάβετε επίσης δωρεάν μερικά χάπια xanax ή xtc! Στην υγειά μας!
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Πρέπει να το αγοράσετε από το alibaba, ο πωλητής μπορεί να στείλει σε δύο δέματα, ώστε να μην είναι ύποπτο από το τελωνείο
 

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Αν σας ενδιαφέρει ποτέ, ξέρω επίσης έναν τύπο με ανταγωνιστικές τιμές!

https://imgur.com/a/H8LKmR6
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Έχω έναν πωλητή να ασχοληθώ, αν θέλετε να αγοράσετε θα σας βοηθήσω
 

Mo0odi

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
148
Reaction score
54
Points
28
Αν θέλετε να κατασκευάσετε το έμβολο είναι μαλακία
Σπατάλη χρόνου και χρημάτων, επειδή προσπάθησα πριν από εσάς και δεν θα δώσει αποτέλεσμα
 

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Γεια σας, είμαι ο Marty€mcfly και ενδιαφέρομαι να σας δώσω μια μικρή συμβουλή. Αυτού του είδους τα πράγματα είναι κάτι με το οποίο έχω λίγη εμπειρία. Ο μηχανισμός της πίεσης χαπιών που έχει δεν είναι τόσο απλός όσο φαίνεται.

Ξεκινήστε με το να ξέρετε τι πιέζετε γιατί υπάρχει διαφορά στην προσδοκία των φυσικών χαρακτηριστικώνένα φαρμακευτικό χάπι ή ένα χάπι που κατασκευάζεται στο δρόμο. Όντας ότι είναι δυνατόν να τα παράγετε για να καλύψετε μια ζήτηση βασίζεται στη φυσική εμφάνιση για τους πελάτες.

Μεταξύ των δύο καλουπιών, του πριτσινιού και του μηχανισμού όπου οι πλάκες ασκούν πίεση στα δύο διαστήματα πρέπει να κατανοηθεί περαιτέρω γιατί δεν θέλετε να σπαταλήσετε το χρόνο σας.

Αυτό το μηχάνημα έχει αποδειχθεί ότι δεν είναι τόσο εύκολο στη χρήση💯:
https://imgur.com/a/sTcN7td
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Thx για τη βοήθειά σας, αλλά δεν θέλω ένα νέο μηχάνημα, χρειάζομαι μόνο έναν τρόπο για να εκτοξεύσω τα χάπια από την ήδη λειτουργούσα πρέσα μου που έφτιαξα μόνος μου. Διαφορετικά είναι αδύνατο να παράγω περισσότερα από 10 χάπια σε 30 λεπτά.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Έχω ήδη μια λειτουργική πρέσα χαπιών το μόνο που πρέπει να καταλάβω είναι πώς το χάπι εκτοξεύεται μετά το πάτημα!

Γι' αυτό σας παρακαλώ να με καθοδηγήσετε προς την κατεύθυνση πώς να ξαναφτιάξω αυτόν τον απλό μηχανισμό όπως φαίνεται στις φωτογραφίες μου.

Είμαι σίγουρος ότι είναι δυνατόν να το ξαναφτιάξω αυτό με έναν τρισδιάστατο εκτυπωτή και ή κάποιες δεξιότητες επεξεργασίας μετάλλων.

Δυστυχώς δεν υπάρχουν πωλητές στο alibaba που να πωλούν μόνο την πλάκα βάσης με τον μηχανισμό εκτίναξης.

Είναι αδύνατο να πετάξω αυτό το μηχάνημα στο τελωνείο γιατί θα πρέπει να κρατηθεί στο ταχυδρομείο για να πληρώσω τους φόρους ή θα με τσακίσουν όταν προσπαθήσω να το παραλάβω.

Έτσι, η μόνη μου ευκαιρία είναι να το ξαναφτιάξω.

Έχει κανείς μια ιδέα για το πώς να πάρει ένα σχέδιο του μηχανισμού εκτίναξης;
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Αντί να ασκείτε πίεση από τη μία πλευρά, θα χρειαστείτε μια μήτρα σχήματος "ντόνατ" (τόρος), όπου στο τέλος ενός κύκλου το κάτω μέρος της μήτρας απομακρύνεται και η επάνω ράβδος ωθεί το χάπι μέσα από το κάτω μέρος. Μια ράβδος σύζευξης από το μοχλό σε ένα έκκεντρο θα ήταν ο καλύτερος τρόπος για να το κάνετε αυτό
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Ευχαριστώ για τη συμβουλή σας!
Έχω ήδη στην κατοχή μου το σχήμα ντόνατ και το κάνει, αλλά είμαι σε θέση να σπρώξω μόνο ένα χάπι με μεγάλη προσπάθεια λόγω της εγκατάστασης που χρησιμοποιώ τώρα.
Έχω διαφορετικές ιδέες για το πώς να εφαρμόσω τον μηχανισμό ή τουλάχιστον το ίδιο με το δικό σας, αλλά για να το κάνω αυτό χρειάζομαι ένα ακριβές σχέδιο ή τουλάχιστον μια φωτογραφία του ακριβούς μηχανισμού για να καταλάβω τις ακριβείς μετρήσεις ή τουλάχιστον πώς και ποια μέρη πρέπει να κατασκευάσω και να αγοράσω για να κατασκευάσω σωστά τον μηχανισμό εκτόξευσης.
Νομίζω ότι είναι απαραίτητο να αυξηθεί η ισχύς για να σπρώξει τα χάπια έξω από το καλούπι προς τα πάνω.
Πήρα επίσης ένα βιβλίο για το πώς φτιάχνονται οι διάφορες πρέσες χαπιών αλλά είναι δύσκολο (αλλά όχι αδύνατο) να φτιάξω τον μηχανισμό.
Το καλύτερο θα ήταν ένα χειροποίητο ή ακόμα καλύτερα ένα τρισδιάστατο σχέδιο με ακριβείς μετρήσεις του μηχανισμού για την ανακατασκευή κάθε μέρους.
Ο στόχος είναι η παραγωγή μεγαλύτερης ποσότητας χαπιών σε μικρότερο χρονικό διάστημα.
 

41Dxflatline

Don't buy from me
Resident
Joined
Dec 23, 2022
Messages
320
Solutions
1
Reaction score
153
Points
43
Προμηθευτείτε μια μήτρα με μια οπή που περνάει όλη την έκταση, μπλοκάρετε το κάτω μέρος της μήτρας με τη ράβδο ενός γραμμικού σωληνοειδούς. Βάλτε έναν διακόπτη με μπουτόν στο τέλος της διαδρομής του μοχλού αυτά όταν ενεργοποιούνται (μοχλός πλήρως προς τα εμπρός) δεν κάνουν τίποτα, αλλά όταν τον απενεργοποιείτε (αρχίζετε να τραβάτε το μοχλό προς τα πίσω) το σωληνοειδές ενεργοποιείται μετακινώντας τη ράβδο προς τα πάνω μέσα στη μήτρα και αναγκάζοντας το χάπι να βγει έξω. Δεν απαιτείται κατασκευή πολύπλοκων εξαρτημάτων.
 

PolandoEmingarnte

Don't buy from me
Member
Joined
Jul 30, 2023
Messages
72
Reaction score
19
Points
8
 

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Ξέρετε ότι θα μπορούσα πραγματικά να χρησιμοποιήσω λίγη βοήθεια εδώ; Θα ήθελα έναν τύπο για ένα διάλυμα πολυμερούς για τα χάπια μου. Έχω μια μηχανή πανέ και ψεκαστήρα/αεροσυμπιεστή, αλλά, χρειάζομαι μια συνταγή για ένα υγρό διάλυμα επικάλυψης χαπιών.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
Thx για όλη τη βοήθεια, αλλά πρέπει ακόμα να καταλάβω πώς να ξαναφτιάξω την πλάκα βάσης + μηχανισμό εκτίναξης, όπως μπορείτε να δείτε στην πρώτη μου θέση. Χαιρετισμούς
 

marty€mcfly

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 26, 2023
Messages
34
Reaction score
16
Points
8
Θα βγάλω τον βασικό μου πίνακα και θα σας βγάλω φωτογραφίες ώστε να μπορείτε να δείτε τις διαστάσεις.
 

1019er

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 2, 2023
Messages
88
Reaction score
46
Points
18
U μπορείτε ήδη να μου πείτε περισσότερα;
 
You must log in or register to reply here.
Top