ΒΟΉΘΕΙΑ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΈΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΆΓΚΗΣ

the-pope

Don't buy from me
New Member
Joined
Feb 14, 2023
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Θα πρέπει να έχουμε ένα ειδικό νήμα ή τμήμα ή κάτι τέτοιο για περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, όπως: Ανακάτεψα κατά λάθος _ με _ και συνέβη _. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές για το πώς να εξουδετερώσω το _ ... κ.λπ...

Για το σκοπό αυτό, επιτρέψτε μου να μοιραστώ μαζί σας μια εμπειρία που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή στη μέση και ελπίζω να έχω λάβει τα κατάλληλα μέτρα για την επίλυση.

Είχα ένα κομμάτι μεταλλικού ψευδαργύρου που διαλυόταν σε HCl. Όλα πήγαιναν σύμφωνα με το σχέδιο... Στη συνέχεια βρήκα μερικά ακόμη κομμάτια από αυτό που ΠΙΣΤΕΥΑ ότι ήταν ψευδάργυρος, αλλά στην πραγματικότητα ήταν πιθανότατα αλουμίνιο.

Μετά την ανάμιξη (σε θερμή πλάκα) εμφανίστηκε ένας μπλε αφρός και μυρωδιά χλωρίου.

Το εξουδετέρωσα με νερό και μαγειρική σόδα... ελπίζω...

Οποιαδήποτε συμβολή είναι ευπρόσδεκτη.
 

xoxo2.0

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Aug 26, 2022
Messages
95
Reaction score
163
Points
43
θα αργήσει να λάβετε χρήσιμες πληροφορίες θα κάνει απλώς το φόρουμ λιγότερο χρήσιμο και αν οι χημικοί του φόρουμ είναι online μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους προσωπικά είναι αξιόπιστοι και τους εξυπηρετούν.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
512
Points
63
Deals
5
Μπορείτε να μου στείλετε email :
[email protected]
με το θέμα ως επείγον ιατρικό περιστατικό ή επείγουσα βοήθεια που απαιτείται εάν είμαι ξύπνιος ή μπορώ να απαντήσω θα κάνω ό,τι μπορώ για να βοηθήσω εάν μπορώ
 

ElementalEnigma

Don't buy from me
Resident
Joined
Feb 8, 2023
Messages
20
Reaction score
10
Points
3
Ενώ εργάζεστε με υδροξείδιο του νατρίου μετά την πραγματοποίηση μιας οξειδοαναγωγής NaBH4. Κατά την εργασία παρατήρησα ότι το γάντι έχει γεμίσει με νερό. Νομίζω ότι το νερό μέσα στο γάντι μπορεί να έχει μολυνθεί με κάποιο nabh4 ή naoh. Τα χέρια μου έμοιαζαν λίγο σαν να ήταν μετά από πολύωρη παραμονή σε πισίνα. Φρόντισα να τα ξεπλύνω και αφού τελείωσα τη δουλειά έκανα ένα μακρύ ντους.
Λίγες ημέρες αργότερα το δέρμα στα χέρια μου άρχισε να ξεφλουδίζει και τώρα το πάνω μέρος του δείκτη μου είναι σαν να το έχω κάψει σε καυτή επιφάνεια. Συνολικά οι άκρες των δακτύλων μου αισθάνονται ελαφρώς μουδιασμένες και έχουν πολύ λεία υφή. Είναι κάτι που πρέπει να με ανησυχεί ή θα φύγει από μόνο του;
 

OrgUnikum

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Feb 22, 2023
Messages
330
Reaction score
276
Points
63
Αυτό μπορεί να γίνει πολύ επώδυνο για αρκετό καιρό, τα εγκαύματα βάσης είναι κακά, αλλά δεν υπάρχει τίποτα τι μπορεί τώρα να γίνει γι' αυτό εκτός από τη χρήση παυσίπονων. Θα έπρεπε να έχετε μουλιάσει το χέρι σε αραιωμένο οξικό ή κιτρικό οξύ για μισή ώρα ή περισσότερο για να εξουδετερώσετε οποιαδήποτε βάση υπάρχει ακόμα, πολύ αργά τώρα, μόνο για το μέλλον.
 
Top