αφυδάτωση του εξαϋδρίτη για την παρασκευή άνυδρου χλωριούχου αργιλίου

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Δοκίμασε κανείς αυτή τη μέθοδο;

Λαμβάνονται 10 g εξαϋδρικού χλωριούχου αργιλίου και τοποθετούνται σε ένα ποτήρι ζέσεως, προστίθεται νερό για διάλυση ώστε να παρασκευαστεί διάλυμα, χύνεται αργά στο ποτήρι ζέσεως αιθανόλη 95%, αφού διαχωριστούν πλήρως οι κρύσταλλοι στο ποτήρι ζέσεως, πραγματοποιείται διαχωρισμός στερεού-υγρού σε φυγοκεντρικό διαχωριστή και λαμβάνονται λευκοί κρύσταλλοι, δηλαδή το άνυδρο χλωριούχο αργίλιο. Η συγκέντρωση της αιθανόλης που χύνεται σύμφωνα με την ανωτέρω μέθοδο μπορεί επίσης να είναι 75%, 99,5%. Ο διαχωρισμός στερεού-υγρού σύμφωνα με την ανωτέρω μέθοδο μπορεί επίσης να πραγματοποιηθεί με άλλες μεθόδους, όπως η συνήθης διήθηση. Είναι επίσης δυνατόν να αφαιρεθούν οι προσμίξεις με διήθηση μετά την παρασκευή του υδατικού διαλύματος.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Όπως γράφτηκε παραπάνω δεν το βλέπω. Τι είναι ο παρασυρόμενος μηχανισμός; Δεν μπορώ να φανταστώ τη φυγοκέντρηση ενός εξαϋδρικού σε άνυδρο όταν βρίσκεται σε αζεότροπο χωρίς εντραίνερ. Όχι, δεν το έχω δοκιμάσει. Δεν έχω δοκιμάσει να πηδήξω πάνω από το φεγγάρι όμως ούτε και εγώ. Αν αυτό δουλέψει θα πουλήσω αυτό το σκατό στην αγορά τον επόμενο μήνα είναι πολύ ψηλά για να το αγοράσω
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Λοιπόν, το ίδιο σκεφτόμουν και εγώ, οπότε θα πάω να το δοκιμάσω, καθώς είναι 90 κιλά, αλλά το εξαϋδρικό αλουμίνιο είναι 130 λίρες για 5 κιλά
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,308
Solutions
4
Reaction score
881
Points
113
Το βλέπω σε μέρη όπου θα μπορούσα πραγματικά να το πάρω για περίπου 100 δολάρια/50 γραμμάρια, δηλαδή περίπου 85 ευρώ ή κάτι τέτοιο
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
365
Reaction score
177
Points
43
Ναι, γι' αυτό θα παραγγείλω μερικά για να δω αν δουλεύουν πραγματικά.
 
Top