Ελπίζοντας ότι αυτό είναι το σωστό μέρος για να ρωτήσετε σχετικά με την TLC;

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Γεια σας παιδιά,
Ξέρω ότι έχω κάνει πολλές ερωτήσεις τον τελευταίο καιρό. Είμαι αρχάριος...iv προφανώς επένδυσε ΠΟΛΛΑ χρήματα σε αυτό το χόμπιτ και έχω ψάξει για TLC.
Έχω πει ΠΑΝΤΑ, δεν κάνω χημεία en-mass, για να πουλήσω - σε αντίθεση με τους περισσότερους ανθρώπους εδώ και έτσι είναι ένα παιχνίδι αναμονής όταν χρειάζομαι κάτι για το εργαστήριο, ωστόσο, έχω φτάσει τελικά στο στάδιο όπου μπορώ να αρχίσω να εξερευνώ μερικές τριτοταγείς αμίνες από το 500g τρυπταμίνης που έχω.
Νομίζω ότι το TLC θα είναι ένας μεγάλος παράγοντας για να δουλέψω αν το RXN έχει ολοκληρωθεί.

Τώρα το ερώτημά μου είναι το εξής: Χρειάζομαι 100%, αδιαπραγμάτευτα ένα σπρέι επίλυσης NaCIO 0,25%;

Προφανώς διαθέτω χλωρίνη ως καθαριστικό, ωστόσο προφανώς έχει άλλα πράγματα μέσα και θα πρέπει να αποσταχθεί και υποθέτω ότι θα είναι γάιδαρος λόγω του γεγονότος ότι θα τραβήξω όλο το νερό μαζί του και δεν θα ξέρω τη συγκέντρωση. Δεν μπορώ να βρω κάποιο προκατασκευασμένο σπρέι προφανώς.
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι ακριβώς κάνει το σπρέι; Έχω κοιτάξει Αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρήσιμη πληροφορία και λέει να χρησιμοποιήσω διάλυμα υποχλωριώδους νατρίου 0,25%.
Μια ακόμη ερώτηση - τι να χρησιμοποιήσω ως φυτίλι; Το χαρτί ακουαρέλας θα κάνει το κόλπο; Ή πρέπει να είναι ένα συγκεκριμένο υλικό - δεν λέει πραγματικά και είναι σχεδόν το μόνο πράγμα που δεν σας λέει.
Προφανώς δεν έχω αναφορές λόγω του γεγονότος ότι είμαι απλά ένας μάγκας χωρίς επίσημο εργαστήριο και έτσι τα ευρήματά τους είναι μια χρήσιμη συγκριτική φωτογραφία, ωστόσο, θα το χρησιμοποιήσω κυρίως για να βεβαιωθώ ότι το rxn έχει τελειώσει...
Ευχαριστώ παιδιά!
 
Last edited by a moderator:

CCL4 huffer

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
May 19, 2024
Messages
73
Reaction score
26
Points
18
Πρώτον, πώς θα αποστάξετε το NaClO; Απλώς αποστάξετε το νερό και στη συνέχεια το διαλύσετε βασικά δίνοντας σας NaCl και κλωρικό άλας.
Χρησιμοποιείται ως στίγμα, είμαι σίγουρος ότι έτσι ώστε να μπορείτε να δείτε τα στίγματα.

Τι εννοείτε με το φυτίλι; Υποθέτω ότι εννοείτε τις πλάκες διοξειδίου του πυριτίου.
Τουλάχιστον κάνε λίγη έρευνα φίλε μου για το πώς δουλεύει ο κόσμος.

Επίσης, μια μικρή συμβουλή στο πλάι, βεβαιωθείτε ότι δεν χρησιμοποιείτε εκχυλίσματα στα οποία οι ενώσεις είναι πολύ διαλυτές, διαφορετικά οι κηλίδες θα ταξιδέψουν πολύ μακριά.
 

Rabidreject

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Dec 2, 2023
Messages
316
Reaction score
29
Points
28
Όχι δεν εννοώ τις πλάκες όσον αφορά το "φυτίλι" - στο διάγραμμα που κοίταξα είχαν τη στάσιμη φάση (τις πλάκες πυριτίας) και την κινητή φάση (τον διαλύτη ή το μείγμα του) τα οποία στη συνέχεια έβαζαν σε μια μπανιέρα και χρησιμοποιούσαν ένα "φυτίλι" πίσω από την πλάκα αλλά χωρίς να την αγγίζει για να ταξιδέψει ο διαλύτης προς τα πάνω και να μετατραπεί σε αέριο...Ίσως μπερδεύω το διάγραμμα - άρα πρέπει μόνο να βάλετε τις προ-στικτωμένες πλάκες πυριτίας μέσα στο διαλύτη - φροντίζοντας οι κηλίδες να μην αγγίζουν το διαλύτη και στη συνέχεια να τις καλύψετε ώστε οι διαλύτες να ταξιδέψουν πάνω στη πυριτία στο γυαλί;
Αν κοιτάξω (φωτογραφήσω) τις πλάκες υπό υπεριώδη ακτινοβολία, αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζομαι το NaClO; Είναι απλώς ένα ακόμη πράγμα που πρέπει να αγοράσω και αν δεν χρειάζεται να δω τα αποτελέσματα υπό κανονικό φως αυτό σημαίνει ότι δεν το χρειάζομαι; Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω και να δω...
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
531
Reaction score
287
Points
63
Εντάξει, λοιπόν, το φυτίλι δεν είναι στην πραγματικότητα παρά ένα κομμάτι χαρτί φίλτρου στο τοίχωμα του βάζου που εκτελείτε την TLC και πρέπει να ακουμπήσει τον διαλύτη και να κορεστεί η ατμόσφαιρα στο εσωτερικό του με ατμούς διαλύτη. αυτό είναι εύκολο να γίνει. Οι κηλίδες πρέπει πάντα να εφαρμόζονται με τριχοειδή σωλήνα. Μια λάμπα UV που σκληραίνει τα νύχια είναι το καλύτερο υποκατάστατο των χημικών που θα μπορούσαν να ψεκαστούν και αν πάρετε μια τέτοια είμαι σίγουρος ότι θα με ευχαριστείτε, και δεν είναι και τόσο ακριβή. Εγώ για παράδειγμα δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να αγοράσω ένα πακέτο με πλάκες και αυτή τη στιγμή κάτι συμβαίνει και δεν ξέρω καν ποιος πρέπει να είναι ο σωστός χρόνος αφού δεν έχω καμία αναφορά. Το NaOCl το βρίσκεις εύκολα χωρίς άρωμα και άλλα πρόσθετα αλλά σε υδατικό διάλυμα.
 
Top