Πόσο άσχημα τα σκάτωσα; Post gassing problems....

KhemicallyChallenged

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 11, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Αφού γάζωσα ένα χωνί sep που περιείχε τολουόλιο που περιείχε ελεύθερη βάση ΜΑ με ξηρό HCL πρόσθεσα 20ml dH2O στο βαθμιδωτό χωνί και το άφησα να διαχωριστεί. Κατά τη δοκιμή του στρώματος aq παρατήρησα 2 πράγματα: το pH μου εξακολουθεί να βρίσκεται στη βασική περιοχή, παρά την επανειλημμένη αεριοποίηση. Επιπλέον, ένα μικρό κομμάτι σωλήνα έπεσε στο χωνί και δεν το πρόσεξα μέχρι να προστεθεί το dH2O...

Μήπως πρέπει να επαναφέρω τη βάση και να ξεκινήσω από την αρχή;
 

The-Hive

Moderator in UK section
Resident
Joined
Jun 20, 2023
Messages
473
Reaction score
239
Points
43
Deals
1
Τι είναι το ΜΑ... methampht;
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
226
Reaction score
159
Points
43
Εξατμίστε το υδάτινο στρώμα σας, αν το έχετε ακόμα, για να είστε ασφαλείς. Διαφορετικά νομίζω ότι απλά στεγνώστε το τολουόλιο/ΜΑ σας με μερικά άλατα epsom και δοκιμάστε να αεριοποιήσετε ξανά και περιμένετε το κατακρήμνισμα, δεν θα χρειαστεί να βάλετε βάση και να εκχυλίσετε ξανά. Είχες την χιονόπτωση κατά την αεριοποίηση; Αυτό είναι το σημάδι σας.
 

KhemicallyChallenged

Don't buy from me
Member
Joined
Jan 11, 2024
Messages
2
Reaction score
0
Points
1
Συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Μήπως εξακολουθούν να έχουν aq στρώμα, ευχαριστώ (εισάγετε υψηλότερη δύναμη εδώ αν ισχύει). Με απασχολούσε κυρίως το γεγονός ότι το τολουόλιο ίσως διαλύει σε κάποιο βαθμό το κομμάτι του σωλήνα, καθώς ήταν μάλλον... σπογγώδες όταν το έβγαλα από το χωνί. Τέλος καλό, όλα καλά, εξαέρωσα το στρώμα του aq, μετά το διέλυσα σε ζεστό IPA, πρόσθεσα κρύα ακετόνη, το άφησα να κάτσει για περίπου 12 ώρες και δεν είχε γεύση πλαστικού δεν νομίζω.....
 
Top