Πώς η ποπ κουλτούρα έχει επηρεάσει τη ζωή σας

Madre

PR manager
Joined
Sep 6, 2022
Messages
58
Reaction score
130
Points
33

Γεια σας παιδιά. Εδώ θέλω να μιλήσω για τις εξαιρετικές τηλεοπτικές σειρές και ταινίες που σας έχουν επηρεάσει προσωπικά.
Στιγμές που σας βοήθησαν να επιτύχετε κάποια επιτυχία ή, αντίθετα, σας βοήθησαν να αποφύγετε κάποιο σοβαρό πρόβλημα.




Ακόμη και μετά από είκοσι χρόνια, θυμάμαι ιδιαίτερα την ιστορία της τηλεοπτικής σειράς "The Wire", όπου οι αστυνομικοί ήταν σε θέση να παρακολουθούν τα τηλέφωνα των εμπόρων ναρκωτικών του δρόμου, με αποτέλεσμα να τους ωθήσουν τελικά να στραφούν σε βομβητές. Εκείνη την εποχή με εντυπωσίασε τόσο πολύ που ο φίλος μου και εγώ αποφασίσαμε να πάρουμε κι εμείς pagers, τα οποία δεν ήταν εύκολα στη χρήση. Υποθέτω ότι οι γύρω μας μας κοίταζαν σαν ηλίθιους. Τώρα συνειδητοποιώ ότι η χρήση των βομβητών το 2005 τράβηξε πολύ περισσότερη προσοχή από τους γύρω μας απ' ό,τι αν είχαμε χρησιμοποιήσει απλώς τηλέφωνα μιας χρήσης. Αλλά τότε, νομίζαμε ότι ήμασταν πολύ έξυπνοι.
Σήμερα, οι άνθρωποι δεν θυμούνται τους βομβητές και οι περισσότεροι δεν έχουν καν ακούσει ποτέ γι' αυτούς. Shiiiiiiiit

Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε, αλλά ακόμα θυμάμαι πώς οι μπάτσοι παρακολουθούσαν τους αράπηδες,
και κρατάω πάντα αυτή τη γνώση στο μυαλό μου.

GShYeINZvy
WxJ5RZagLt
HfFke02cu4





Μου έκανε επίσης μεγάλη εντύπωση η ιστορία της ταινίας Σημαδεμένος, όπου ο Τόνι Μοντάνα από ατρόμητος εγκληματίας μετατράπηκε σε τρελό άρρωστο κάθαρμα και ο κύριος λόγος ήταν το δικό του προϊόν - η κοκαΐνη. Η κοκαΐνη δεν τον έκανε τρελό, απλώς αποκάλυψε και τόνισε την πραγματική του φύση. Πολλοί από εμάς έχουμε κάτι μέσα μας που δεν πρέπει να αφήσουμε να βγει προς τα έξω και είναι προς το συμφέρον μας να το κρατήσουμε υπό έλεγχο. Η κοκαΐνη κατέστρεψε τον Τόνι και θα το θυμάμαι πάντα: Μην χρησιμοποιείτε το προϊόν σας, αυτό που θα σας καταστρέψει από μέσα σας.
Ένας καλός έμπορος δεν χρησιμοποιεί ποτέ το εμπόρευμά του.
QyrJzTpq6b


Θυμάστε κάποια επεισόδια που σας έδωσαν σοβαρή τροφή για σκέψη;

 

soprano82

Don't buy from me
New Member
Joined
Sep 26, 2023
Messages
3
Reaction score
2
Points
3
Ναι, το σύρμα ήταν ένα από τα αγαπημένα μου, μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο περιγράφει λεπτομερώς τους χαρακτήρες και από τις δύο πλευρές του νόμου, δεν υπάρχουν πολλές σειρές που μπορώ να σκεφτώ να προχωρήσουν σε αυτό το επίπεδο ανάπτυξης χαρακτήρων και δεν είναι απλά μια γενική απεικόνιση του καλού εναντίον του κακού. Δείχνει και τις δύο πλευρές να ενεργούν ευγενικά κατά καιρούς, αλλά και να κάνουν και μαλακίες. Επίσης δείχνει ότι ακόμα και οι χαμηλού επιπέδου συναλλαγές ναρκωτικών χρειάζονται υψηλό επίπεδο οργάνωσης και δεν ξεφεύγουν με βιαστικές παρορμητικές αποφάσεις που θέτουν σε κίνδυνο όλη την ομάδα, όπως γενικά παρουσιάζονται οι μη μαφιόζοι του δρόμου.

Και ο Σημαδεμένος είναι επίσης υπέροχος. Στην πραγματικότητα αισθάνθηκα λίγο άσχημα για τον Τόνι Μοντάνα. Φαινόταν ότι κάθε καλό πράγμα που προσπαθούσε να κάνει πήγαινε κατά διαόλου. Όπως το να δώσει στη μαμά του τα λεφτά και εκείνη να τα απορρίψει και να του τα πετάξει στα μούτρα. Η Ελβίρα τον χρησιμοποιούσε μόνο για να του κάνει καραμέλες και του μιλούσε σαν να ήταν βρωμιάρης. Προδόθηκε από τον καλύτερο φίλο και την αδελφή του, την οποία απλώς προσπάθησε να προστατεύσει και κατέληξε να τον πυροβολήσει. Προδίδεται σχεδόν από όλους τους χαρακτήρες της ταινίας και αρνήθηκε να ανατινάξει το αυτοκίνητο με τη γυναίκα και το παιδί, κάτι που ήταν ευγενικό, αλλά κατέληξε να υπογράψει τη θανατική του καταδίκη!

Μια ταινία που θα πρότεινα με παρόμοιο γκανγκστερικό ύφος θα ήταν το "The Irishman" που βγήκε μόλις πριν από λίγα χρόνια και έχει τους De Niro, Pacino, Pesci και τον σκηνοθέτη του "Goodfellas" και αυτή βασίζεται στην αληθινή ιστορία του Jimmy Hoffa και περιστρέφεται γύρω από τη μαφία. Αν δεν το έχετε δει ήδη. Σίγουρα θα σας το συνιστούσα.
 

miner21

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Sep 15, 2023
Messages
502
Reaction score
235
Points
43
Μου αρέσει πολύ να παρακολουθώ πώς λειτουργούν οι υπόγειες επιχειρήσεις και τις περιπλοκές τους, οπότε μου αρέσει πολύ το Trafficked With Mariana van Zeller
 
Top