Πώς να εξάγετε κρυστάλλους ιωδίου από διάλυμα ποβιδονίου-ιωδίου;

Haruwua

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Apr 9, 2024
Messages
6
Reaction score
12
Points
3
Heyo! Πώς εξάγετε ιώδιο από ένα 11% διάλυμα ποβιδονίου-ιωδίου;
Ακολούθησα τον οδηγό για την εξαγωγή ιωδίου από αλκοολικό διάλυμα χρησιμοποιώντας μια πλάκα πολυαιθυλενίου και νερό, αλλά αυτό δεν λειτούργησε πραγματικά.
Έχω λίγο υδροξείδιο του νατρίου, αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε hcl οξύ, ούτε υπεροξείδιο του υδρογόνου για να δοκιμάσω. Υπάρχουν άλλες μέθοδοι που μπορώ να δοκιμάσω; Θέλω να χρησιμοποιήσω το ιώδιο για τη σύνθεση του κόκκινου φωσφόρου.
Εκτιμώ κάθε βοήθεια!
Χαιρετισμούς
 

Dr. MMX

Professional
Manufacturer Seller
Language
🇺🇸
Joined
Nov 28, 2023
Messages
175
Reaction score
69
Points
28
Deals
7
Θα προσπαθούσα να το διαχωρίσω μέσω DCM και να στραγγίξω το κατώτερο στρώμα και να δω τι θα συμβεί :)
 

SoldadoDeDrogas

Don't buy from me
Resident
Language
🇺🇸
Joined
Nov 16, 2023
Messages
214
Reaction score
142
Points
43
Υπήρχε μια μέθοδος όπου ο Fester συνέλαβε το χαλαρό ιώδιο σε τολουόλιο ή πετρελαϊκή νάφθα. Το έκανε αυτό με υποφωσφορικό νάτριο ή υποφωσφορικό οξύ, αλλά πιστεύω ότι θα λειτουργήσει και με RP σε νερό. Τέλος πάντων, λοιπόν, προσθέτεις το διάλυμα ιωδίου σε τολουόλιο σε RP σε νερό, ιδανικά έχεις μαγνητικό αναδευτήρα και τελικά το ιώδιο στο τολουόλιο αντιδρά με το RP και δημιουργεί ένα διάλυμα HI σε H2O, το οποίο θα πρέπει να φιλτραριστεί και να διαχωριστεί από τα υπόλοιπα, ή πιθανότατα και ακόμα καλύτερα, να αποσταχθεί. Μπορείτε να καταλάβετε πότε το ιώδιο έχει αντιδράσει/χρησιμοποιηθεί όλο όταν το τολουόλιο από μωβ χρώμα ιωδίου επιστρέψει σε διαυγές χρώμα διαλύτη.

Πρέπει να καταβυθιστεί το ιώδιο σε κάποιο βαθμό, νομίζω, πριν μπορέσετε να το συλλάβετε σε διάλυμα. Έτσι δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει χωρίς HCl ή H2O2. Το υδροξείδιο του νατρίου χρησιμοποιείται στο διάλυμα ποβιδονίου-ιωδίου για να ενεργοποιήσει και να διαχωρίσει όλο το gak που συσσωρεύεται.
Δεν έχω ιδέα τι θα μπορούσε να αντικαταστήσει το HCl οξύ και το υπεροξείδιο του υδρογόνου. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά πώς λειτουργεί αυτό, απλά ξέρω πώς να το κάνω.
Καλή τύχη! o7
 
Top