Ανθρώπινη πολιτική για τα ναρκωτικά: γιατί πρέπει να υποστηρίζονται οι χρήστες ναρκωτικών αντί να τιμωρούνται;

Brain

Expert Pharmacologist
Joined
Jul 6, 2021
Messages
240
Reaction score
270
Points
63
L0KTIXe8Bp


Σε 1 μήνα συμπληρώνονται ακριβώς 36 χρόνια από τη Διεθνή Ημέρα κατά της κατάχρησης ναρκωτικών και της παράνομης διακίνησης ναρκωτικών, η οποία εγκρίθηκε από τη Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ το 1987. Η επίσημη ημερομηνία της ημέρας αυτής είναι η 26η Ιουνίου κάθε έτους. Την ίδια ημέρα πραγματοποιείται εδώ και αρκετά χρόνια η εκστρατεία "Υποστηρίξτε, μην τιμωρείτε": άνθρωποι και οργανώσεις σε όλο τον κόσμο βγαίνουν σε πικετοφορίες, δίνουν διαλέξεις και γράφουν κείμενα για να επιστήσουν την προσοχή στις επικίνδυνες συνέπειες του πολέμου κατά των ναρκωτικών. Η ομάδα BB είχε μια συζήτηση σχετικά με την ανθρώπινη πολιτική για τα ναρκωτικά με εκπροσώπους του τομέα της θεραπείας των ναρκωτικών.

Περίπου το 26% των κρατουμένων στις ΗΠΑ έλαβαν ποινή για εγκλήματα που σχετίζονται με παράνομες ουσίες (1,6 εκατομμύρια ετησίως). Αυτό είναι το αποτέλεσμα του "πολέμου κατά των ναρκωτικών" (war on drugs). Έτσι ονομάζεται ένα σύνολο κατασταλτικών μέτρων για την καταπολέμηση της διακίνησης ναρκωτικών που ξεκίνησε το κράτος. Ο όρος εισήχθη το 1971 από τον Αμερικανό πρόεδρο Ρίτσαρντ Νίξον. Μετά από 40 χρόνια, η Παγκόσμια Επιτροπή για την Πολιτική των Ναρκωτικών αναγνωρίζει ότι ο πόλεμος κατά των ουσιών που κηρύχθηκε στα ναρκωτικά έχει χαθεί και ζητά την αποποινικοποίηση ορισμένων από αυτά. Το 2016, ένας πρώην σύμβουλος του Νίξον αποκάλυψε ότι ο πρόεδρος χρειαζόταν την εκστρατεία για να υπονομεύσει την εμπιστοσύνη της κοινής γνώμης στους αριστερούς ειρηνιστές και τους Αφροαμερικανούς.

"Γνωρίζαμε ότι λέγαμε ψέματα για τον σκοπό της απαγόρευσης των ναρκωτικών; Φυσικά " - είπε σε συνέντευξή του στο περιοδικό Harper's.

GK2wdFJZQB


Η ομάδα BB συμφωνεί ότι τα μέτρα αυτά είναι αναποτελεσματικά. Πρώτα απ' όλα, θα πρέπει να παρέχεται στους εξαρτημένους κοινωνική υποστήριξη - τότε θα μειωθεί η βλάβη από τη χρήση ουσιών.

Η επιθετική πολιτική για τα ναρκωτικά από την πλευρά του κράτους οδηγεί σε πολλά προβλήματα. Το πρώτο είναι ο φόβος. Οι άνθρωποι που κάνουν χρήση ναρκωτικών φοβούνται ότι θα κλειστούν στη φυλακή, επειδή νομικά διαπράττουν έγκλημα. Έχουν υπάρξει περιπτώσεις όπου αστυνομικοί έχουν φυτέψει παράνομα ναρκωτικά σε κρατούμενους για να τους επιβάλουν αυστηρότερη τιμωρία και έχουν πραγματοποιήσει παράνομες "δοκιμαστικές αγορές". Στη δικαστική πρακτική, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις στις οποίες καταδικασθέντες που αγόρασαν ναρκωτικά κατόπιν αιτήματος τρίτων "για έναν φίλο" έγιναν κατηγορούμενοι. Από τη σκοπιά του αστυνομικού, είναι έμποροι.


Επιπλέον, η απαγόρευση των ναρκωτικών μπορεί να παρασύρει ένα άτομο σε ένα εγκληματικό περιβάλλον. Ας φανταστούμε μια κατάσταση ως εξής: ένας απλός φοιτητής που καπνίζει τακτικά χόρτο αλληλεπιδρά με έναν έμπορο που διαπράττει άλλα εγκλήματα. Με την πάροδο του χρόνου, ο νέος θα γνωρίσει ανθρώπους από το εγκληματικό περιβάλλον και το περιβάλλον του θα αλλάξει.

DOAukbczF4


Μια άλλη ατυχής συνέπεια των κατασταλτικών πολιτικών για τα ναρκωτικά είναι ότι η πρόσβαση στην ιατρική περίθαλψη περιπλέκεται. Οι χρήστες ναρκωτικών φοβούνται τους γιατρούς επειδή συχνά υφίστανται διακρίσεις. Επιπλέον, υπάρχει μια ευρέως διαδεδομένη αντίληψη ότι οι πάροχοι υγειονομικής περίθαλψης συχνά αναφέρουν τα πάντα στην αστυνομία, παρά το ιατρικό απόρρητο.

Αυτός ο φόβος μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο ενός ατόμου - για παράδειγμα, αν οι φίλοι του δεν διακινδυνεύουν να καλέσουν ασθενοφόρο σε περίπτωση υπερβολικής δόσης. Για τον ίδιο λόγο, μπορεί να είναι δύσκολο για τους χρήστες ναρκωτικών να αναζητήσουν βοήθεια για τον ιό HIV, τη φυματίωση ή την ηπατίτιδα.

Αυτός ο πόλεμος δυσκολεύει την πρόσβαση των σοβαρά ασθενών σε ισχυρά παυσίπονα. Για παράδειγμα, τα ναρκωτικά φάρμακα συνταγογραφούνται σε άτομα με καρκίνο τετάρτου σταδίου. Για να πάρουν τα φάρμακα που χρειάζονται, πρέπει να επιβεβαιώνουν κάθε φορά ότι είναι πραγματικά άρρωστοι και τα χρειάζονται.


Το επόμενο πρόβλημα είναι η ντροπή. Η κοινωνία μπορεί να απομακρύνει έναν εθισμένο επειδή η συμπεριφορά του δεν ανταποκρίνεται στις γενικά αποδεκτές ιδέες για τον σωστό τρόπο ζωής.

Για παράδειγμα, όταν το κράτος ανακαλύπτει ότι ένα άτομο κάνει χρήση ναρκωτικών, εγγράφεται σε ειδικές κρατικές δομές, αλλά αντί για κοινωνική βοήθεια αντιμετωπίζει προβλήματα στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο και στην εργασία. Θεωρητικά, αυτό το σύστημα θα έπρεπε να βοηθάει, αλλά τελικά η κατάσταση χειροτερεύει.
0UjThWXtf4

"Έχετε δει ποτέ πώς λειτουργεί ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα εκπαίδευσης σε θέματα ναρκωτικών για παιδιά; Έπρεπε να το βιώσω στην πρακτική μου. Έρχεται μια θεία και λέει: "Αν μάθεις ότι ο συμμαθητής σου ο Γιώργος έχει καπνίσει χόρτο, πρέπει να τον παραδώσεις αμέσως στην αστυνομία". Οι μαθητές κατηχούνται με πληροφορίες που είναι εντελώς αναληθείς " - λέει μια 19χρονη κοπέλα.

Μιλάει για ανώνυμα τεστ για μαθητές που δεν ήταν πραγματικά τεστ. Σύμφωνα με την ίδια, οι καθηγητές συζητούσαν τις απαντήσεις μεταξύ τους και τα τεστ αναγκάζονταν να γίνονται στο σχολείο χωρίς την παρουσία ιατρικού προσωπικού. Δεδομένου ότι τα παιδιά κάτω των 15 ετών χρειάζονταν τη συγκατάθεση των γονέων τους, οι οποίοι την υπερασπίστηκαν, η κοπέλα κατάφερε να αποφύγει την ταπεινωτική διαδικασία.

"Πιστεύεται ότι ένα άτομο που κάνει χρήση ναρκωτικών γίνεται απόβλητο για την κοινωνία και φέρνει προβλήματα. Όταν χρειάζεται χρήματα, μπορεί να κλέψει, να εξαπατήσει, στο στάδιο της στέρησης γίνεται συχνά επιθετικός. Ακόμη και αν τα μέλη της οικογένειας τον αγαπούν, έχουν και αυτά δυσκολίες. Φοβούνται ότι το άτομο θα κάνει χρήση ναρκωτικών και θα βρίσκεται σε ασαφή κατάσταση, θα συμπεριφέρεται ανεπαρκώς. Τι γίνεται αν έχει στερητικό σύνδρομο; Υπάρχουν τέτοιοι φόβοι " - λέει ένας από τους ενεργούς χρήστες του φόρουμ bbgate.
NqwNKMt5c1

Η κοινωνική ψυχολογία λέει ότι οι τοξικομανείς συνήθως γίνονται εθισμένοι για κάποιο λόγο - οι άνθρωποι αυτοί οδηγούνται από κάτι: παρεξήγηση στην οικογένεια, μη αγαπητή εργασία, χαμηλή κοινωνική θέση κ.λπ. Όταν η κοινωνία αρχίζει να τιμωρεί ένα άτομο για τον εθισμό του στα ναρκωτικά, το πράγμα χειροτερεύει.

Σε μια ομιλία του TED, ο συγγραφέας Johan Hari αφηγείται δύο ιστορίες που αλλάζουν τη συμβατική άποψη για τα ναρκωτικά και τον εθισμό.

Η πρώτη αφορά το "Rat Park", ένα πείραμα που διεξήχθη στα τέλη της δεκαετίας του 1970 από τον ψυχολόγο Bruce Alexander. Διαπίστωσε ότι τα τρωκτικά που ζούσαν σε ένα άδειο κλουβί ήταν πιο πρόθυμα να πιουν νερό αραιωμένο με μορφίνη παρά κανονικό νερό. Αν όμως εξοπλίσετε τον χώρο με πολλά παιχνίδια και λέιζερ, μόνο το 5% των ζώων θα διασκεδάσει ενώ θα συνεχίσει να κάνει χρήση του ναρκωτικού. Το δεύτερο παράδειγμα είναι η εμπειρία της Πορτογαλίας, η οποία αποποινικοποίησε όλα τα ναρκωτικά το 2001, μετά την οποία ο αριθμός των θανάτων από υπερβολική δόση και AIDS μειώθηκε δραματικά.


Νομίζω ότι το κράτος πρέπει να ενθαρρύνει τους ανθρώπους να εγκαταλείψουν τα ναρκωτικά, αλλά στη συνέχεια (το κράτος) δεν πρέπει να "οδηγεί" τους ανθρώπους πίσω και να τους δίνει την ευκαιρία να γίνουν καλά. Στην Πορτογαλία, για παράδειγμα, η κυβέρνηση έχει φτάσει στο σημείο να δίνει στον τοξικομανή συνθήκες στις οποίες ζει όπως όλοι οι άλλοι και δεν τον ελέγχουν, αλλά τον βοηθούν μόνο σε μια σύνθετη θεραπεία: άλλωστε, το αν θα κάνει χρήση ή όχι είναι προσωπική του επιλογή και δεν είναι τόσο σημαντικό όταν έχει δουλειά και άλλες κοινωνικές ευκαιρίες.Μου φαίνεται ότι αν οι επιστήμονες, οι γιατροί, οι ψυχολόγοι και όχι οι υπηρεσίες επιβολής του νόμου αποφάσιζαν για την πολιτική για τα ναρκωτικά σε κάθε κράτος, όλες οι χώρες θα είχαν ήδη μετακινηθεί προς την κατεύθυνση της υποστήριξης και όχι της τιμωρίας " - λέει ένας ειδικός ιατρός του BBgate Forum.

Αλλά πώς μπορείς να βοηθήσεις ένα εξαρτημένο άτομο όταν το κράτος του κηρύσσει πόλεμο;
Τις περισσότερες φορές, οι συγγενείς δίνουν στον χρήστη ναρκωτικών χρήματα για να αγοράσει νέες ψυχοδραστικές ουσίες ή του λένε συνεχώς ότι είναι βλαβερό και τον ρωτούν ακατάπαυστα πότε θα σταματήσει τη χρήση ναρκωτικών. Κατά τη γνώμη μας, και οι δύο τρόποι είναι πολύ καταστροφικοί και αποτελούν κακό εναύσματα για τον εξαρτημένο.

Πιστεύουν ότι πρέπει να μάθεις να εκφράζεις την αγάπη σου για ένα άτομο, αλλά να μην υποστηρίζεις τον εθισμό του, πράγμα που μπορεί να είναι δύσκολο.

C0qVnfO5em


"Η μητέρα μου είναι πολύ εξαρτημένη από το αλκοόλ και μου είναι δύσκολο να ζω μαζί της. Πέρασα πιθανώς από όλα τα στάδια, συμπεριλαμβανομένου του κλειδώματος της στο σπίτι, αλλά κάποια στιγμή συνειδητοποίησα ότι τέτοια μέτρα δεν αποδίδουν. Σκέφτηκα, "τι άλλο μπορεί να κάνει;". Η μητέρα μου ζει μόνη της, ο πατέρας μου πέθανε πριν από πολύ καιρό, είναι πολλών ετών, δεν έχει βρει νόημα στη ζωή της, δεν έχει αναπτύξει κανένα χόμπι, δεν έχει εγγόνια. Και της έμεινε μόνο μία διέξοδος - αυτό για το οποίο μιλούσε ο άνδρας στο βίντεο, το αλκοόλ. Έτσι, ανέλαβα μια ηθική δέσμευση απέναντι στον εαυτό μου να τηλεφωνώ στη μαμά μου κάθε μέρα. Προφανώς, αυτό δεν θα λύσει το πρόβλημα, αλλά νιώθω ότι όσο περισσότερο χρόνο της δίνω, τόσο λιγότερο δυσκοίλια γίνεται.Ωστόσο, μόλις αρχίσει, κατά τη γνώμη μου, να συμπεριφέρεται ανάρμοστα, θυμώνω ξανά " - λέει ένας χρήστης του φόρουμ BBgate.

Είναι σαν ένα σπιράλ: όσο πιο πολύ θυμώνω, τόσο πιο ένοχη και εγκαταλελειμμένη νιώθει, οπότε πίνει ακόμα περισσότερο - και εγώ θυμώνω ακόμα περισσότερο.

Συμφωνώ ότι είναι δύσκολη δουλειά να παρακολουθείς τα πράγματα και να δίνεις προσοχή, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις.

Είναι της μόδας τώρα να αντιδράς στους σεξιστές και τους ομοφοβικούς μισητούς, αλλά για κάποιο λόγο κανείς δεν αντιδρά στη ναρκοφοβία.


Αν ο καθένας μπορούσε να αντιδράσει σε ατάκες όπως "Οι τοξικομανείς είναι κακοί άνθρωποι", "Οι τοξικομανείς πρέπει να φυλακίζονται", "Οι τοξικομανείς πρέπει να καίγονται ή να πυροβολούνται" - θα ήταν πιο εύκολο να καταπολεμήσουμε αυτή την απανθρωποποίηση, να αντιταχθούμε, να εξηγήσουμε - λέει ο ειδικός του φόρουμ BBgate.

Κάποιοι αναρωτιούνται γιατί η κοινωνία χρειάζεται τους τοξικομανείς. Αλλά ένας άνθρωπος δεν επιλέγει αυτόν τον τρόπο, όπως δεν επιλέγει τη φτώχεια ή τη μοναξιά. Πρόκειται για ένα κοινωνικό πρόβλημα, αν και η κοινωνία δεν το αναγνωρίζει, πιστεύοντας ότι όλα έχουν να κάνουν με τη χαμηλή ηθική του τάδε ή του δείνα ατόμου.

Οι ειδικοί της BBgate πιστεύουν ότι η κοινωνία "χρειάζεται" τους πάντες: τους τοξικομανείς, τα μέλη της κοινότητας ΛΟΑΤ, τους ανθρώπους με διαφορετικές διαγνώσεις και διαφορετικό χρώμα δέρματος - όλοι είναι απαραίτητοι και σημαντικοί.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Το αγαπημένο μου

 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Είναι σαφές, όμορφο και αριστοτεχνικά εκτελεσμένο - χρειαζόμαστε όλο και περισσότερα τέτοια βίντεο! Ευχαριστώ
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Αν δεν τις γνωρίζετε, σας συνιστώ να ρίξετε μια ματιά στη διεύθυνση https://www.globalcommissionondrugs.org/.



Ειδικότερα, έχει αντίκτυπο στα μέλη του: https://www.globalcommissionondrugs.org/about-usmission-and-history/commissioners-page



Υπάρχει επίσης αυτό το βίντεο, το οποίο επικεντρώνεται περισσότερο στην ιστορία των Ηνωμένων Πολιτειών,


 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Γνωρίζω αυτόν τον οργανισμό, αλλά δεν έχω δει τα βίντεό του. Ευχαριστώ για την πληροφορία!
 

tetr00

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 19, 2023
Messages
26
Reaction score
21
Points
3
Υπέροχο άρθρο, με κάνει να επανεξετάζω κάποια πράγματα και θα πάω να το κάνω τώρα.

Αυτό λίγο πολύ συνοψίζει όλο το θέμα του πολέμου κατά των ναρκωτικών, επιβεβαιώνοντας αυτό που όλοι ήδη γνώριζαν, αλλά εγώ πάντως είμαι ακόμα κάπως σοκαρισμένος από το πώς παίχτηκε στα υπόλοιπα.
 
Top