Χρειάζομαι σχόλια και διορθώσεις για τη διαδικασία σύνθεσης 5CL

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Γεια σε όλους,
Βρίσκομαι στη διαδικασία παρασκευής 500g 5CL και έχω τα ακόλουθα χημικά στο χέρι:
1. 1H-ΙΝΤΑΖΟΛ-3-ΚΑΡΒΟΞΥΛΙΚΟ ΟΞΥ ΜΕΘΥΛ ΕΣΤΕΡ (CAS 43120-28-1) - 0,5kg
2. Ν,Ν-διμεθυλοφορμαμίδιο (DMF) (CAS 68-12-2) - 1,5kg
3. 5-βρωμο-1-πεντένιο (CAS 1119-51-3) - 0,5kg
4. Ανθρακικό κάλιο (CAS 584-08-7) - 0,5kg

Ανησυχώ λίγο για τη διαδικασία και θα εκτιμούσα πραγματικά τη συμβουλή σας για να διασφαλίσω ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά. Ακολουθεί η διαδικασία που σκοπεύω να ακολουθήσω:
**Βήμα 1:** Διαλύονται 0,5 kg της κύριας πρόδρομης ουσίας (μεθυλεστέρας 1Η-ινδαζολ-3-καρβοξυλικού οξέος) σε 1,5 kg DMF σε θερμοκρασία δωματίου μέχρι να γίνει ομοιογενής.
**Βήμα 2:** Αυξήστε τη θερμοκρασία στους 70-80°C (σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε περίπου 75°C), στη συνέχεια προσθέστε 0,5kg ανθρακικού καλίου στο διάλυμα και ανακατέψτε για 2-3 ώρες.
**Βήμα 3:** Μετά από 2-3 ώρες, όταν το ανθρακικό κάλιο έχει διαλυθεί ως επί το πλείστον, προσθέστε στο μείγμα 0,5 kg 5-βρωμο-1-πεντένιο. Διατηρήστε τη θερμοκρασία και αναδεύστε για άλλες 2-3 ώρες.
**Βήμα 4:** Μετά την ανάδευση, ψύξτε το διάλυμα σε θερμοκρασία δωματίου. Ρίξτε αργά το μείγμα σε 10L παγωμένου νερού, ανακατεύοντας γρήγορα για να προκληθεί κρυστάλλωση.
**Βήμα 5:** Φιλτράρετε τα στερεά και ξεπλύνετε με κορεσμένο διάλυμα NaCl για την απομάκρυνση τυχόν υδατοδιαλυτών ακαθαρσιών.
**Βήμα 6:** Στεγνώστε το προϊόν κρεμώντας το σε δροσερό μέρος (25-35°C) ή τοποθετώντας το στο ψυγείο.

Έχω μερικές συγκεκριμένες ερωτήσεις:
- Ποια πρέπει να είναι η κατάλληλη ταχύτητα ανάδευσης (στροφές ανά λεπτό) για κάθε βήμα;
- Μπορώ να χρησιμοποιήσω μαγνητικό αναδευτήρα αντί για αναδευτήρα πάνω από το κεφάλι για αυτή τη διαδικασία;

Οποιεσδήποτε ιδέες ή προτάσεις θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Σχετικά με συγκεκριμένες ερωτήσεις: Δεν έχω ιδέα για το RPM, αλλά σίγουρα συνιστάται η εναέρια ανάδευση έναντι της μαγνητικής σε αυτή την περίπτωση (τουλάχιστον στο στάδιο της καθίζησης ο όγκος είναι μεγάλος και αν σχηματιστούν στερεά, η ράβδος ανάδευσης μπορεί να κολλήσει).
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Σας ευχαριστούμε για τις συμβουλές σας
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα βήματα που ακολουθήσατε;
 
View previous replies…

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Δεν είναι το πιο φρέσκο θέμα στο μυαλό μου και θυμάμαι να συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό παρακαλώ να το κατακτήσετε αυτό σε ένα μικρό και διαχειρίσιμο μέγεθος παρτίδας, καθώς υπόσχομαι ότι αν αποδείξετε ότι μπορώ να σας ευχαριστήσω και να επωφεληθώ αρκετά. Καθώς σκέφτομαι ότι η χημεία είναι κάπως ιερή, πρέπει να αξίζετε την κερδοφόρα κλίμακα που διδάσκω μόνο στους ανθρώπους πώς να εργάζονται. Μπορώ να βρω προσβλητική κατανόηση ότι είστε γρήγοροι για να κάνετε ένα δολάριο και να κολλήσετε γύρω για να αξίζουν τα αποτελέσματα των πράξεών σας ως μεγάλες παρτίδες άπειρου χειριστή θα σας πάρει στη θέση σας τελικά και αυτά ακριβώς τα προϊόντα που πηγαίνετε για να τείνουν να είναι πραγματικά ασυγχώρητη. Το μεγάλο fuck up είναι τουλάχιστον σπάταλα ακριβό και ενοχλητικό με όλους τους τρόπους που δεν σκεφτήκατε.
 

HerrHaber

Don't buy from me
Resident
Language
🇬🇧
Joined
Jan 15, 2023
Messages
518
Reaction score
279
Points
63
Παρουσιάζετε τον εαυτό σας ως μελλοντικό χημικό σε καλό δρόμο και καλείστε να εκτιμήσετε τη δήλωσή μου, καθώς τείνω να αποθαρρύνω όποιον ζητά να θεωρεί δεδομένο και να πεισμώνει στην προσωπική του άποψη hocus-pocus. Αποδεχτείτε το γεγονός ότι πρέπει να ανεβείτε το δρόμο σας και τα πρώτα βήματα είναι τα πιο αργά και κάνατε ήδη μερικά... δεν είμαι σίγουρος για το πού βρίσκεστε καθώς η υπερβολική αντιμετώπιση μιας βασικής έννοιας μπορεί να γίνει καταστροφική. Στην υγειά μας!
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Είμαι πολύ συγκινημένος από το σχόλιό σας. Βλέπω το πάθος και τον σεβασμό σας. Αγαπώ τη χημεία αλλά δεν είμαι καλός σε αυτήν και η ζωή δεν μου επιτρέπει να σκοντάφτω πολλές φορές, γι' αυτό ήρθα εδώ για να ρωτήσω
 

renzox7

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 17, 2024
Messages
1
Reaction score
0
Points
1
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει αυτό το βήμα "Φιλτράρετε τα στερεά και ξεπλύνετε με κορεσμένο διάλυμα NaCl για να απομακρύνετε τυχόν υδατοδιαλυτές ακαθαρσίες." τι σημαίνει κορεσμένο διάλυμα NaCI και πώς να το κάνετε σωστά.
 

lutte123

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Mar 19, 2024
Messages
4
Reaction score
3
Points
3
Πρώτα απ' όλα, προσπαθείτε να χρησιμοποιήσετε λάθος πρόδρομη ουσία. Ο INDAZOLE-3-CARBOXYLIC ACID METHYL ESTER δεν θα παράγει το επιθυμητό προϊόν σας. Ψάξτε σε αυτό το φόρουμ, θα βρείτε την απάντηση που ψάχνετε...
 

ChillhubVN

Don't buy from me
Member
Language
🇺🇸
Joined
Jul 23, 2024
Messages
8
Reaction score
2
Points
3
Μπορείτε να μου πείτε τι μου λείπει;
 

Topnoidssupplier1

Don't buy from me
New Member
Joined
Aug 14, 2024
Messages
0
Reaction score
0
Points
1
Deleted

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Αυτή η συνταγή θα δώσει μόνο τα 2/3 του επιθυμητού προϊόντος.
 
Top