Question ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ! Αποτυχία σύνθεσης μεθακινόνης

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
από αυτό το σεμινάριο : Σύνθεση υδροχλωρικής μεθακινόνης από προπιοφαινόνη

ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ: βρωμίωση της προπιοφαινόνης

50 ml προπιοφαινόνης αναμειγνύονται με 40 ml υδροβρωμικού οξέος και 100 ml απεσταγμένου νερού μαζί και αναδεύονται για 5 λεπτά.
60 ml υπεροξειδίου του υδρογόνου 35% προστίθενται αργά σε 30 λεπτά. αφού προστεθεί όλο το H2O2, αναδεύεται για 1 ώρα και 30 λεπτά ( η θερμοκρασία ελέγχεται στους 30C ).
το χρώμα γίνεται έντονο/σκούρο πορτοκαλί.
Στη σχηματιζόμενη βρωμοπροπυφαινόνη, προστίθενται 150 ml DCM.
το διάλυμα πλένεται με νερό ( 2x250ml) και στη συνέχεια πλένεται με 250ml διαλύματος ανθρακικού νατρίου.
το χρώμα αλλάζει σε ανοιχτό κίτρινο.
------------------------------------------------------------------------------
ΣΤΑΔΙΟ 2

70 ml ΜΕΘΥΛΑΜΙΝΗΣ 40% προστίθενται στο διάλυμα ( η θερμοκρασία ελέγχεται κάτω από 30C ) και αναδεύεται για 24 ώρες.
μετά από 24 ώρες, το χρώμα αλλάζει σε κεχριμπαρένιο.
Η προκύπτουσα μεθακινόνη πλένεται με νερό για την απομάκρυνση της μεθυλαμίνης.
50 ml υδροχλωρικού οξέος 14% προστίθενται αργά στο διάλυμα μεθακινόνης ( η θερμοκρασία ελέγχεται κάτω από τους 30C ) και αναδεύεται για 3 ώρες.

στο τέλος του σταδίου 2, το υδατικό στρώμα μετατράπηκε σε καφεπράσινο και μετά τη συλλογή και εξάτμισή του, δεν βρέθηκαν κρύσταλλοι.. μόνο κάποια ελαιώδης μυρωδιά.

Δεν ξέρω τι λάθος έκανα εδώ... αλλά νομίζω ότι είναι μόνο το τελικό μέρος.
 

G.Patton

Expert
Joined
Jul 5, 2021
Messages
2,660
Solutions
3
Reaction score
2,735
Points
113
Deals
1
Γεια σας, έχετε πλύνει επιπλέον το διάλυμα με DCM όπως στο βίντεο;

Έχετε δοκιμάσει να ξύσετε το ελαιώδες προϊόν με υαλοβάμβακα; Βοηθά στην κρυστάλλωση της ουσίας. Η ιστορία σας ακούγεται σαν να υπάρχουν πολλά παράπλευρα προϊόντα.

Θα ήταν ωραίο αν εφαρμόζατε κάποια φωτογραφία από το τελικό στάδιο της κρυστάλλωσης.
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
γεια σας και ευχαριστώ για την απάντησή σας. ναι το έκανα και νομίζω ότι δεν έπλυνα καλά το τελικό μέρος ( μεθυλαμίνη ) και γι' αυτό... προσπαθώ ξανά τώρα. ill brb σε 5 ώρες
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Γαμώτο... οι ατμοί βρωμίου μου χαλάνε τα μάτια ☠️ Δεν μπορώ καν να βγάλω τη μάσκα μου.
 

icebrg1337

Don't buy from me
New Member
Joined
Jul 26, 2024
Messages
5
Reaction score
4
Points
3
Γαμώτο, γαμώτο... ακριβώς τα ίδια σκατά. φαίνεται ότι πρέπει να εγκαταλείψω τη μεθακινόνη. :(
 
Top