Μόλυνση ιμίνης της τρυπταμίνης από την αποκαρβοξυλίωση της τρυπτοφάνης με χρήση ακετόνης για εκχύλιση

PunchPacket

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2022
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Σε πολλές από τις διαδικασίες ερασιτεχνών χημικών που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο γύρω από την αποκαρβοξυλίωση της τρυπτοφάνης, η ακετόνη χρησιμοποιείται ως διαλύτης εκχύλισης μερικές φορές χρησιμοποιείται ακόμη και ως καταλύτης για την ίδια την αποκαρβοξυλίωση. Οι κετόνες και οι αλδεΰδες σχηματίζουν εύκολα ιμίνες με πρωτοταγείς αμίνες, στο δικό μας πλαίσιο "n-ισοπροπυλιδενοτρυπταμίνη", η μόλυνση αυτή επιταχύνεται όταν πραγματοποιείται εκχύλιση με οξύ/βάση, καθώς η προσθήκη οποιουδήποτε οξέος καταλύει την αντίδραση αμίνης προς ιμίνη.

Η εικασία μου είναι ότι χρησιμοποιείται ακετόνη λόγω του πόσο εύκολο είναι να αποκτηθεί, ωστόσο είναι ένας εύκολος τρόπος για τον περιορισμό του τελικού σας προϊόντος. Το χλωροφόρμιο και το DCM μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αλλά δεν είναι πολύ φιλικά προς την OTC, υπάρχουν σίγουρα ευκολότεροι διαλύτες για την απόκτηση, αλλά θα πρέπει να ψάξω λίγο περισσότερο γι' αυτό.

Θα μπορούσε κανείς να ρίξει λίγο φως σε υποκατάστατα διαλυτών και αν οι κετόνες που χρησιμοποιούνται κατά την αποκαρβοξυλίωση/εκχύλιση αποτελούν πρόβλημα για την καθαρότητα του επιθυμητού τελικού προϊόντος;
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Γράψτε μια πλήρη μέθοδο και θα προσπαθήσουμε να σας βοηθήσουμε
 

PunchPacket

Don't buy from me
New Member
Joined
Mar 25, 2022
Messages
6
Reaction score
2
Points
3
Μου πήρε λίγο χρόνο να διορθώσω τον επεξεργαστή του φόρουμ. Έφτιαξα την παρακάτω εικόνα ως παράδειγμα και σύνδεσα ένα περιοδικό που σχετίζεται με αυτό που προσπαθώ να αναδείξω.

YMRnHreBPL



Θα μπορούσαν οι κετόνες που χρησιμοποιούνται να επηρεάσουν το αποτέλεσμα του τελικού προϊόντος αντιδρώντας και σχηματίζοντας αυτά τα πλευρικά προϊόντα ιμίνης;

https://www.dea.gov/sites/default/files/pr/microgram-journals/2011/mj8-1_29-35.pdf
 
Last edited:

woohoo

Don't buy from me
New Member
Joined
Apr 21, 2022
Messages
56
Reaction score
22
Points
8
Εάν στο δρόμο για dmt μέσω αναγωγής, θα πρέπει να δώσει MIPT, αλλά το κλάσμα θα είναι πολύ χαμηλό.
Είναι προφανές ότι οποιαδήποτε κετόνη αντιδρά με αυτόν τον τρόπο ακόμη και σε μικρές ποσότητες.
 

WillD

Expert
Joined
Jul 19, 2021
Messages
730
Reaction score
1,021
Points
93
Νομίζω ότι αυτό είναι εφικτό μόνο σε θερμοκρασία δωματίου και μακρά ανάμιξη του προϊόντος με ακετόνη. Εάν το μείγμα στην κατάψυξη και μετά φιλτραριστεί μέσω κενού, οι εν λόγω προσμίξεις ελαχιστοποιούνται.
 

Hailstorm

Don't buy from me
New Member
Joined
May 14, 2022
Messages
8
Reaction score
3
Points
3
OP, απλά βάλτε την τρυπτοφάνη σε καρβόνιο σε ήπιο φούρνο μικροκυμάτων και εκτελέστε μια εκχύλιση Α/Β. Υπάρχει μια λεπτομερής περιγραφή στο DMT Nexus.
Οι ιμίνες υφίστανται υδρόλυση σε υδατικό οξύ.
 
Top