πληροφορίες σχετικά με τη ρινική φροντίδα ?

alterego

Don't buy from me
Resident
Joined
Jun 8, 2023
Messages
20
Reaction score
6
Points
3
Δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με τη χρόνια ρινική χρήση (σε αυτόν τον ιστότοπο).
Έχω μερικές ερωτήσεις:
Υποστήριξη της μύτης για καθημερινούς χρήστες; ( εκτός από το ξέπλυμα με αλατόνερο, κάνει τη μύτη μου ακόμα πιο ξηρή)
Ποια είναι η σχέση μεταξύ μύτης, ιγμορείων και τύμπανου αυτιών; ( Μερικές φορές όταν φυσάω τη μύτη μου σε ένα χαρτί είναι σαν να έχει εκραγεί το τύμπανό μου και έχω αυτό το συναίσθημα του "να βρίσκομαι σε αεροπλάνο"), μερικές φορές με έκανε να νιώθω αμέσως άσχημα ( ο γιατρός μου είπε ότι αυτό οφείλεται στους κρυστάλλους συντονισμού που βρίσκονται πίσω από τα αυτιά του τυμπάνου).
Χαιρετισμούς.
 

Chem-Safe

Chem-Safe - Energy Control
Joined
Feb 22, 2023
Messages
43
Reaction score
25
Points
18
Αυτή η σειρά μέτρων θα συμβάλει στη μείωση αυτών των κινδύνων:

  • Ψεκάστε την ουσία καλά πριν από τη χορήγηση.
  • Μην χρησιμοποιείτε πάντα την ίδια πλευρά της μύτης, αλλά εναλλάσσετε και τα δύο ρουθούνια.
  • Χρησιμοποιήστε μια καθαρή επιφάνεια (αποφύγετε τη χρήση λεκάνης τουαλέτας, για παράδειγμα).
  • Να αρδεύετε τα ρουθούνια με φυσιολογικό ορό (ή ζεστό νερό με λίγο αλάτι) μετά την κατανάλωση.
  • Χρησιμοποιήστε τη δική σας, καθαρή τουρούλα μιας χρήσης. Ένα post-it σημείωμα ή ένα καθαρό κομμάτι χαρτί (όχι χαρτονόμισμα) είναι αρκετό.
    • Αυτή η τελευταία συμβουλή είναι ιδιαίτερα σημαντική, καθώς ο ιός της ηπατίτιδας C (HCV) έχει ανιχνευθεί σε χαρτονομίσματα και άλλα υλικά που χρησιμοποιούνται για εισπνοή. Δεν υπάρχουν σαφείς αποδείξεις ότι μπορεί να μεταδοθεί με την κοινή χρήση χαρτομάντιλων, αλλά είναι σαφές ότι ορισμένοι παθογόνοι μικροοργανισμοί μεταδίδονται με ρινικά υγρά (π.χ. ιοί του κοινού κρυολογήματος ή της γρίπης), οπότε η χρήση ενός προσωπικού, μη μεταβιβάσιμου χαρτομάντιλου θα πρέπει να αποτελεί βασικό κανόνα υγιεινής.
Όσον αφορά τη σχέση μεταξύ της μύτης, των ιγμορείων και των τύμπανων, υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους μέσω της ευσταχιανής σάλπιγγας. Η ευσταχιανή σάλπιγγα είναι ένας στενός σωλήνας που συνδέει το μέσο αυτί με το πίσω μέρος του λαιμού. Αυτή η σύνδεση συμβάλλει στην εξισορρόπηση της πίεσης στο μέσο αυτί και επιτρέπει τη ροή του αέρα μέσα και έξω από το αυτί.

Όταν φυσάτε τη μύτη σας, ιδιαίτερα απότομα ή έντονα, η πίεση στο μέσο αυτί μπορεί να επηρεαστεί προσωρινά.
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Εξαιρετικές συστάσεις παραπάνω!

Θα ήθελα να προσθέσω μερικές λεπτομέρειες. Για την άρδευση , είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε ένα αλατούχο διάλυμα 0,9% NaCl. Και είναι καλύτερο να απορρίπτετε τα διαλύματα με αλάτι - εάν η συγκέντρωση είναι λανθασμένη, μπορείτε να στεγνώσετε τη βλεννογόνο μεμβράνη, κάτι που σίγουρα δεν χρειαζόμαστε.

Θα είναι επίσης χρήσιμο, αν είναι δυνατόν, να υγραίνετε τον αέρα του σπιτιού.

Εάν υπάρχει συνεχής ρουφηξιά, τότε αργά ή γρήγορα ο βλεννογόνος θα εξακολουθήσει να καταστρέφεται. Ως εκ τούτου, αξίζει να κάνετε διαλείμματα ανά τακτά χρονικά διαστήματα, κατά τη διάρκεια των οποίων μπορείτε να διεξάγετε μια πορεία αποκατάστασης του ρινικού βλεννογόνου σας

1. Στάξτε ροδακινέλαιο 1-2 σταγόνες σε κάθε ρουθούνι 2 φορές την ημέρα για 7-14 ημέρες, ανάλογα με την κατάσταση.
2. 2 ώρες μετά τις σταγόνες, φτιάξτε ταμπόν από τον επίδεσμο, λιπάνετέ τα με την αλοιφή Actovegin, τοποθετήστε τα σε κάθε ρουθούνι για 30 λεπτά. Επίσης, 2 φορές την ημέρα για 7-14 ημέρες.
3. Οποιεσδήποτε φαρμακευτικές σταγόνες για τη μύτη σε βάση ελαίου με φυσικά συστατικά (μπουμπούκια πεύκου, μέντα, αψιθιά, βαλσαμόχορτο, χαμομήλι κ.λπ.). Σταγόνες 2-3 φορές την ημέρα για 7-14 ημέρες.

Είναι προφανές ότι κατά τη διάρκεια της πορείας είναι απαραίτητο να διακοπεί εντελώς η χρήση του inrtanosal.
 

xile

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 25, 2023
Messages
102
Reaction score
50
Points
28
Το συνεχές ρουθούνισμα μπορεί να επιφέρει και άλλες βλάβες, αλλά βλάβες στη μύτη. Η συμβουλή μου είναι όπως το κάνετε κάθε μέρα να προσπαθήσετε να το αποσύρετε. Χρησιμοποιήστε το φάρμακό σας μόνο για τη μία χρήση. Κάθε ναρκωτικό έχει τη χρήση του και αν το κάνετε συνέχεια θα καταλήξετε σε εθισμό και θανατηφόρες σωματικές βλάβες.
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Αποφύγετε το νερό της βρύσης κατά την άρδευση, χρησιμοποιήστε αποσταγμένο για να αποφύγετε παθογόνους οργανισμούς που είναι γενικά ασφαλείς όταν καταπίνονται, αλλά προκαλούν χάος αν εισαχθούν στη ρινική κοιλότητα κοντά στον εγκέφαλο.
 

Arbus

Don't buy from me
Resident
Joined
Jul 10, 2023
Messages
14
Reaction score
11
Points
3
Χρησιμοποίησα ρινικές αλοιφές στο παρελθόν
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Τι είδους αλοιφές χρησιμοποιήσατε και πόσο βοήθησαν; Και μετά από τι είδους φάρμακα;
 

UWe9o12jkied91d

Don't buy from me
Resident
Joined
Aug 8, 2022
Messages
678
Reaction score
510
Points
63
Deals
5
Δεν είμαι αυτός αλλά έχω χρησιμοποιήσει ατμούς καμφοράς και ουρία 15% παρασκεύασμα. η καμφορά είναι θαυματουργή για τους πάσχοντες από χρόνια ιγμορίτιδα.
 

Osmosis Vanderwaal

Moderator in US section
Resident
Joined
Jan 15, 2023
Messages
1,307
Solutions
4
Reaction score
879
Points
113
Καταβάλλετε προσπάθεια να προμηθεύεστε καθαρά προϊόντα και ή να τα καθαρίζετε μόνοι σας. Το να μην μυρίζετε αυτό το 1/4 γρ. φαινασετίνης ή λεβαμισόλης δεν μπορεί να βλάψει
 

Cranston

Don't buy from me
Resident
Joined
Sep 20, 2023
Messages
76
Reaction score
44
Points
18
Η καλύτερη συμβουλή είναι (όπως πάντα), δοκιμάστε διαφορετικές μεθόδους. Εδώ αυτό σημαίνει διαφορετικές οδούς χορήγησης. Δεν ξέρω IV, αλλά εξακολουθούν να παραμένουν 4 καλά τεκμηριωμένοι τύποι :)
 

Paracelsus

Addictionist
Joined
Nov 23, 2021
Messages
198
Reaction score
201
Points
43
Δεν θα συνιστούσα σε κανέναν τη μετάβαση σε μια ενδοφλέβια χορήγηση σε σύγκριση με μια αναπνοή. Οι κίνδυνοι σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ασύγκριτοι ως προς την ταχύτητα εμφάνισής τους. Αλλά η εναλλαγή των ρουθουνιών, η μείωση των μεμονωμένων δόσεων και της συχνότητας, η φροντίδα του βλεννογόνου - αυτό αξίζει να προσέξετε.
 
Top