Έλεγχος ενδιαφέροντος: XMPP: Ζωντανή συνομιλία

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Γεια σας,

Θα ήθελα να ξεκινήσω έναν ιδιωτικό διακομιστή συνομιλίας XMPP που θα είναι προσβάσιμος μόνο μέσω του tor. Αυτό θα μας δώσει τη δυνατότητα να συνομιλούμε με ασφάλεια σε πραγματικό χρόνο.


Θα υπάρχουν απαγορεύσεις για κακή OPSEC.

Επιτρέψτε μου να ξέρω τι σκέφτεστε όλοι σας.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Μου αρέσει και δεν μου αρέσει αυτή η ιδέα.
Πώς θα αναγνωρίζατε την κακή opsec;
Οι διακομιστές συνομιλίας πρέπει να έχουν αντίγραφα των μηνυμάτων αποθηκευμένα σε αυτούς σε αντίθεση με τους πελάτες συνομιλίας point to point.
Οι περισσότεροι χρήστες των φόρουμ DN κ.λπ. είναι συνηθισμένοι σε ασύγχρονες επικοινωνίες.
Θα ήταν ωραίο να μπορείτε να μοιράζεστε έναν σύνδεσμο συνομιλίας 1 φορά για να διευκολύνετε μια ενεργή συνομιλία και στη συνέχεια να χάνετε όλα τα ίχνη της όταν τελειώσει.
Θα ήταν ακόμη πιο ωραίο να υπάρχει κρυπτογράφηση ενσωματωμένη σε αυτό - μηδενικές μη κρυπτογραφημένες επικοινωνίες...

Δεν θα ήταν ευκολότερο να δημιουργηθεί ένας διακομιστής mastodon;
 

Gale

Don't buy from me
Resident
Joined
Mar 30, 2022
Messages
85
Reaction score
50
Points
18
Κακή opsec που σημαίνει ότι οι άνθρωποι λένε πράγματα όπως το πού ζουν γύρω τους ή οτιδήποτε που ενδεχομένως θα τους κάνει dox


Ρωτάω επειδή μερικοί από τους προμηθευτές υψηλότερου επιπέδου γύρω από το θέμα αρέσκονται να χρησιμοποιούν το xmpp για επικοινωνία, δεν θα αναφέρω ονόματα. Το XMPP φάνηκε να είναι η μέθοδος συνομιλίας της επιλογής. Ο διακομιστής είναι δικός μου, ίσως θα ήταν κατάλληλος για μια πρόσκληση μόνο / παραπομπή.
 

cubesquare

Don't buy from me
Resident
Joined
Oct 11, 2022
Messages
150
Reaction score
97
Points
28
Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι κατάλληλο μόνο για παραπομπή. Με αυτόν τον τρόπο θα υπάρχει ένα επίπεδο εμπιστοσύνης σχετικά με εσάς που θα μεταβιβάζεται από το ένα μέλος στο άλλο. Εγώ, πάντως, δεν θα έμπαινα σε έναν διακομιστή στον οποίο έχω μηδενική εμπιστοσύνη και δεν θα έκανα συζητήσεις που θα μπορούσαν να με φυλακίσουν, αν δεν υπήρχε ένα έμπιστο μέρος που να μου λέει ότι είναι ασφαλές.

Για να είμαι δίκαιος, δεν έχω κάνει μια πλήρη ανασκόπηση της ασφάλειας του XMPP, οπότε δεν έχω καν εικόνα για το πόσο προσβάσιμα είναι τα exploits και τα κενά.

Το μεγάλο λάκτισμα είναι πάντα - πώς οι άνθρωποι επικοινωνούν με τρόπους που είναι εύκολο να φτάσουν από τους καυστήρες, χωρίς να τραβούν την προσοχή όταν ο καυστήρας παραλαμβάνεται από το LE.
 
Top